Rude niemowlę - po kim dziecko może odziedziczyć rude włosy?

2021-07-16 11:12

Rude niemowlę wcale nie musi mieć rodziców, z których przynajmniej jedno ma rude włosy. Czy wiesz, po kim dziecko może odziedziczyć rude włosy?

Rude niemowle - po kim dziecko może odziedziczyć rude włosy?
Autor: Getty images Po kim dziecko może odziedziczyć rude włosy?

Czy rude niemowlę może urodzić się w każdej rodzinie? Czy twoje dziecko może mieć rude włosy? Po kim konkretnie może  odziedziczyć czerwoną fryzurę? Spróbujemy odpowiedzieć ci na to pytanie.

Spis treści

  1. Włosy a geny. Po kim dziecko dziedziczy kolor włosów?
  2. Jak to jest z tym genem rudych włosów?
  3. Czy rude dziecko ma rudych rodziców?

Włosy a geny. Po kim dziecko dziedziczy kolor włosów?

Na głowie mieści się średnio około 100 tys. włosów. Gęstość włosów u malucha różni się w zależności od koloru – zwykle jest to około 500-700 włosów na cm3, przy czym najmniej mają ich rudzi. Właśnie ten kolor włosów jest także najrzadszy – rude włosy ma tylko 2 proc. osób na świecie.

Kolor włosów, podobnie jak ich długość, struktura i gęstość, zapisane są w genach. Oznacza to, że to, jakie dziecko ma włosy, zależy od tego, jakie włosy mają jego rodzice, dziadkowie, a nawet dalsi przodkowie. Tym samym, jeśli rodzice mają rude włosy, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że również ich dziecko będzie rudowłose.

Warto jednak pamiętać, że nie ma co do tego pewności. Ze względu na to, że takie cechy dziedziczymy nie tylko po rodzicach, ale także np. dziadkach, może się zdarzyć, że w powyższym przypadku dziecko będzie miało np. ciemne włosy.

Zobacz także: Jak będzie wyglądało twoje dziecko: co dziecko dziedziczy po rodzicach?

Jak zaplanować płeć dziecka?

Jak to jest z tym genem rudych włosów?

W trakcie zapłodnienia dziecko otrzymuje po 23 pary chromosomów od każdego rodzica. W każdej z tych grup genów znajdują się nie tylko geny rodziców, ale także geny dalszych przodków.

W grupie genów znajdują się geny dominujące i recesywne. W przypadku rudego koloru włosów należy wiedzieć, że warunkują go geny recesywne. Rudowłosa osoba posiada w swoim DNA specyficzną wersję recesywnego genu MC1R. Co to oznacza w praktyce?

Jeśli w puli genów rodziców znajdą się geny warunkujące np. ciemny kolor włosów (geny dominujące), to nawet jeśli rodzice będą posiadali gen warunkujący rude włosy, to „wygrają” geny dominujące nad recesywnymi i dziecko zamiast rudych włosów będzie miało ciemne.

Tym samym, jeśli tylko jedno z rodziców będzie posiadało w swoim DNA tzw. gen rudych włosów, to nie wystarczy, by dziecko miało właśnie takie włosy. By było to możliwe, oboje rodzice muszą posiadać ten gen w DNA.

Czytaj również: Dziedziczenie po rodzicach: jakie cechy osobowości dziedziczymy?

Czy rude dziecko ma rudych rodziców?

Rudowłose dziecko nie musi mieć rudych rodziców. Dzieje się tak dlatego, że chociaż rodzice posiadają ten gen w DNA, to nie ujawnił się on w kolorze ich włosów. Oznacza to tyle, że w praktyce brunetka i blondyn mogą mieć rude dziecko.

Czytaj również:

Skąd się biorą piegi, dołeczki w policzkach i wgłębienie w brodzie?

Kalkulator koloru oczu dziecka. Jakie oczy będzie miało dziecko?

Co wiesz o rozwoju dziecka w brzuchu?

Pytanie 1 z 18
Od czego zależy wykształcenie się układu nerwowego płodu, czyli mózgu i rdzenia kręgowego?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza