Rude niemowlę - po kim dziecko może odziedziczyć rude włosy?

Rude niemowle - po kim dziecko może odziedziczyć rude włosy?
Autor: Getty images Po kim dziecko może odziedziczyć rude włosy?

Rude niemowlęta rodzą się stosunkowo rzadko, a kolor ich włosów budzi wiele kontrowersji. Będąc jeszcze w ciąży, rodzice nierzadko zastanawiają się, jakie włosy będzie miał ich maluch. A jak jest w przypadku rudych włosów – po kim dziecko może odziedziczyć rude włosy?

Czy rude niemowlę może urodzić się w każdej rodzinie? Czy twoje dziecko może mieć rude włosy? Po kim konkretnie może  odziedziczyć czerwoną fryzurę? Spróbujemy odpowiedzieć ci na to pytanie.

Spis treści

  1. Włosy a geny. Po kim dziecko dziedziczy kolor włosów?
  2. Jak to jest z tym genem rudych włosów?
  3. Czy rude dziecko ma rudych rodziców?

Włosy a geny. Po kim dziecko dziedziczy kolor włosów?

Na głowie mieści się średnio około 100 tys. włosów. Gęstość włosów u malucha różni się w zależności od koloru – zwykle jest to około 500-700 włosów na cm3, przy czym najmniej mają ich rudzi. Właśnie ten kolor włosów jest także najrzadszy – rude włosy ma tylko 2 proc. osób na świecie.

Kolor włosów, podobnie jak ich długość, struktura i gęstość, zapisane są w genach. Oznacza to, że to, jakie dziecko ma włosy, zależy od tego, jakie włosy mają jego rodzice, dziadkowie, a nawet dalsi przodkowie. Tym samym, jeśli rodzice mają rude włosy, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że również ich dziecko będzie rudowłose.

Warto jednak pamiętać, że nie ma co do tego pewności. Ze względu na to, że takie cechy dziedziczymy nie tylko po rodzicach, ale także np. dziadkach, może się zdarzyć, że w powyższym przypadku dziecko będzie miało np. ciemne włosy.

Jak to jest z tym genem rudych włosów?

W trakcie zapłodnienia dziecko otrzymuje po 23 pary chromosomów od każdego rodzica. W każdej z tych grup genów znajdują się nie tylko geny rodziców, ale także geny dalszych przodków.

W grupie genów znajdują się geny dominujące i recesywne. W przypadku rudego koloru włosów należy wiedzieć, że warunkują go geny recesywne. Rudowłosa osoba posiada w swoim DNA specyficzną wersję recesywnego genu MC1R. Co to oznacza w praktyce?

Jeśli w puli genów rodziców znajdą się geny warunkujące np. ciemny kolor włosów (geny dominujące), to nawet jeśli rodzice będą posiadali gen warunkujący rude włosy, to „wygrają” geny dominujące nad recesywnymi i dziecko zamiast rudych włosów będzie miało ciemne.

Tym samym, jeśli tylko jedno z rodziców będzie posiadało w swoim DNA tzw. gen rudych włosów, to nie wystarczy, by dziecko miało właśnie takie włosy. By było to możliwe, oboje rodzice muszą posiadać ten gen w DNA.

Czy rude dziecko ma rudych rodziców?

Rudowłose dziecko nie musi mieć rudych rodziców. Dzieje się tak dlatego, że chociaż rodzice posiadają ten gen w DNA, to nie ujawnił się on w kolorze ich włosów. Oznacza to tyle, że w praktyce brunetka i blondyn mogą mieć rude dziecko.

Czytaj również:

Dziedziczenie po rodzicach: jakie cechy osobowości dziedziczymy?

Skąd się biorą piegi, dołeczki w policzkach i wgłębienie w brodzie?

Jak będzie wyglądało twoje dziecko: co dziecko dziedziczy po rodzicach?

Alergia to choroba dziedziczna? 6 naukowych faktów, które musisz znać

Kalkulator koloru oczu dziecka. Jakie oczy będzie miało dziecko?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE