Lęk, zwątpienie, niepewność w ciąży. Masz kryzys emocjonalny? To normalne!

2022-01-13 9:24

Ciąża to cudowny czas oczekiwania na dziecko. Ale w ciągu tych dziewięciu miesięcy nie wszystkie dni upływają na marzeniach o dziecku i radosnych przygotowaniach. Mogą zdarzyć się chwile zwątpienia, możesz odczuwać lęk o zdrowie dziecka, mogą dopadaść cię wątpliwości czy poradzisz sobie w roli mamy. Na szczęście kryzysy emocjonalne w ciąży nie trwają długo, a gorszy nastrój można pokonać.

Obawy w ciąży
Autor: Getty Images Lęki i niepewności w ciąży są normalne! Jak sobie z nimi radzić?

Kryzys emocjonalny w ciąży przytrafia się przyszłej mamie przynajmniej raz. Patrzysz na rosnący brzuszek, robisz konieczne badania i z każdym dniem jesteś coraz bliżej rewolucji, która całkowicie zmieni twoje życie.

Nic dziwnego, że czasem dopadają cię wątpliwości i lęki. Jednak w ciąży, jak nigdy dotychczas, ważne jest, żebyś była spokojna i radosna. Warto więc szybko i skutecznie pokonać kryzys.

miesięcznik "M jak mama"

Spis treści

  1. Typowe lęki w ciąży: czy jest zdrowe?
  2. Wątpliwości w ciąży: jak ja wyglądam! Czy wrócę do dawnej formy?
  3. Lęki w ciąży: czujesz się jak w pułapce
  4. Nie dam rady!
M jak mama: Skąd biorą się wahania nastrojów w ciąży?

Typowe lęki w ciąży: czy jest zdrowe?

Nawet oscarowy scenarzysta nie ma tak bogatej wyobraźni jak kobieta w ciąży. Jeśli skupiasz się na tym, jakie oczy będzie miało twoje dziecko, świetnie się bawisz.

Ale czasem wyobraźnia zaczyna szaleć i nagle nie możesz opędzić się od powracających natrętnie myśli o uszkodzeniach, chorobach i niebezpieczeństwach, które czyhają na twoje maleństwo. Panikujesz.

  • Nasz sposób: nie wahaj się i idź z wątpliwościami do lekarza. Tylko on dzięki USG i innym badaniom może przekonać cię, że z twoim maluszkiem wszystko w porządku. Zanim jednak skontaktujesz się z ginekologiem prowadzącym ciążę, zadzwoń do przyjaciółki i postaraj się uwierzyć jej słowom: ogromna większość dzieciaków rodzi się całkowicie zdrowa. Twój też taki będzie!

Dowiedz się: Obawy w ciaży. Jakie jest ryzyko poronienia i innych powikłań?

Wątpliwości w ciąży: jak ja wyglądam! Czy wrócę do dawnej formy?

Akceptujesz fakt, że ciąża wiąże się z dodatkowymi kilogramami. Głaszczesz rosnący brzuch, nie przeraża cię stawanie na wadze w gabinecie ginekologa. Czujesz się świetnie nawet wtedy, gdy musisz założyć spodnie z wielką gumą w talii. Ale przychodzi dzień, kiedy spotykasz koleżankę, która od pół roku ćwiczy z prywatnym trenerem. Nagle twój dobry humor pryska.

Czujesz się jak spuchnięty, ociężały hipopotam i zaczynasz się zastanawiać, czy jeszcze kiedykolwiek poczujesz się seksownie...

  • Nasz sposób: weź pod uwagę, że teraz nie jesteś zwykłą kobietą. Jesteś superkobietą, której organizm jest domem dla małego człowieka. Ale on za jakiś czas się wyprowadzi, a ty dzięki ćwiczeniom sprawisz, że brzuch stanie się płaski. A tymczasem skup się na pozytywnych stronach ciąży: zauważ, że twoje włosy są bardziej lśniące niż zwykle, twarz promienieje, a biust przyciąga spojrzenia mężczyzn. Doceń to!

Dowiedz się: Powrót do formy po porodzie - jak przebiega?

Lęki w ciąży: czujesz się jak w pułapce

Czujesz, że zostałaś całkowicie zablokowana, bo chwilowo niewiele możesz… Nie napijesz się wina, nie pobiegasz, nie polecisz z przyjaciółką do Barcelony, bo nie wpuszczą cię na pokład samolotu. A szef zamiast rozmawiać z tobą o nowym projekcie, dopytuje, jakie imię wybrałaś dla potomka.

Masz wrażenie, że teraz całkowicie określa cię ciąża. A co z tobą?!

  • Nasz sposób: przyznaj się, jak często biegałaś, zanim zaszłaś w ciążę? Lub raczej: jak często mówiłaś, że zaczniesz od poniedziałku? No właśnie. To, co wydaje ci się teraz niedostępne, jest jeszcze bardziej atrakcyjne. I będzie dostępne dla ciebie, ale za chwilę. Teraz daj sobie czas na ciążę. Potraktuj to jako szczególny etap w życiu, taki sam jak np. studia. Pamiętaj, że za chwilę urodzisz, za pół roku będziesz mogła wrócić do pracy, a za rok smyk będzie mógł spokojnie zostać na weekend z babcią. A ty wrócisz do dawnych przyzwyczajeń, bogatsza o cudowną, maleńką osobę.

Przeczytaj: 12 sposobów, by praca w ciąży nie była katorgą

Nie dam rady!

Do czasu, kiedy malec siedzi sobie spokojnie w brzuchu, bycie jego mamą nie wymaga wiele zachodu. Ale kiedy się urodzi, będziesz musiała stać się ekspertem w dziedzinie przewijania, usypiania, karmienia.

Jak ukoisz krzyczącego malca, rozpoznasz kolkę, jak złagodzisz ból przy ząbkowaniu? Czy poradzisz sobie z tym wszystkim?

  • Nasz sposób: pamiętaj, że żadna matka nie dostaje przy porodzie instrukcji obsługi niemowlęcia, każda musi nauczyć się tego sama. Ale możesz korzystać z wiedzy pediatrów i psychologów. Masz pod ręką także bliskie kobiety, które pomogą ci być mamą dla twojego malca. Pamiętaj też, że nie ty jedna jesteś odpowiedzialna za dziecko – ono ma tatę, babcię, dziadka. Wszyscy bliscy ci ludzie będą ci towarzyszyć w stawaniu się dobrą mamą.

Sprawdź: Co czuje dziecko w brzuchu, gdy mama się stresuje?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza