"Na zakupy chodzi, a w kolejce stać nie chce". Lekarka w ciąży mówi, dlaczego stanie męczy

2023-12-07 10:12

"Ciąża to nie choroba" - mawiają zarówno kobiety w ciąży, jak i reszta społeczeństwa. Z drugiej jednak strony przepuszczanie ciężarnych w kolejce to nie tylko kulturalny zwyczaj. Lekarka ma argument, który uciszy złośliwych. Dlaczego stanie w miejscu jest dla kobiet w ciąży tak męczące?

Właśnie dlatego ciężarne przepuszcza się w kolejce
Autor: Getty Images Właśnie dlatego ciężarne przepuszcza się w kolejce.

Choć rzeczywiście ciąża nie jest chorobą, to z wielu względów jest stanem szczególnym. Ciążowe dolegliwości można mnożyć w nieskończoność. Ból pleców, obrzęki nóg, ciążowe mdłości, bezustanne parcie na pęcherz. Ciężarna kobieta nie może zamknąć się przez nie w domu, zarówno ze względu na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Poza tym życie nie staje w miejscu na czas ciąży, a kobiety spodziewające się dziecka też muszą robić zakupy czy zwyczajnie chodzić na badania lekarskie.

Dlaczego warto przepuszczać je w kolejce? Okazuje się, że to nie tylko kwestia kultury. Do tego nawet ciężarna, która dobrze się czuje i pięknie wygląda, może odczuwać dyskomfort podczas stania w miejscu.

Zobacz też: "Raz na całą ciążę ktoś przepuścił mnie w kolejce". Gdzie przyszła mama powinna móc liczyć na pierwszeństwo?

Spis treści

  1. Lekarka tłumaczy czemu służy przepuszczanie ciężarnych
  2. Pozycja stojąca wzmaga problemy z ciśnieniem w ciąży
Zaniedbana po ciąży? Jak reagować na takie komentarze "Zaczeło się"

Przeczytaj: Przywileje kobiet w ciąży: czy prawa ciężarnych są przestrzegane?

Lekarka tłumaczy czemu służy przepuszczanie ciężarnych

O medycznym wytłumaczeniu problemów ze staniem w miejscu u ciężarnych opowiedziała na swoim Instagramie lekarka będąca w trzeciej ciąży Katarzyna Woźniak.

"Stanie jest strasznie problematyczne. Jak chodzę, czy sprzątam, ćwiczę, daję radę, ale jak stoję, od razu mi się robi słabo. Złośliwi w sklepie pewnie by powiedzieli: "O, w ciąży, na zakupy to przyszła, a w kolejce nie ma siły postać". Serio - nie ma siły i to jest ściśle uzasadnione medycznie, bo nie ma pomocy tak zwanej pompy mięśniowej, która powoduje, że krew łatwiej wraca do serca i nie zalega w żyłach" - powiedziała medyczka na swoim profilu @mama.i.stetoskop.

Pozycja stojąca wzmaga problemy z ciśnieniem w ciąży

Okazuje się więc, że stanie może być niekomfortowe, nawet jeśli ciężarna kobieta ma siłę robić zakupy i prowadzić aktywne życie. Oprócz tego, na co zwróciła uwagę ekspertka, zbyt długie stanie może być przyczyną niskiego ciśnienia. To także wiąże się z możliwością pojawienia się zawrotów głowy.

Co ważne, w niektórych przypadkach może stać się wprost przeciwnie. Stanie może niebezpiecznie podwyższać ciśnienie. To z kolei może skutkować stanem przedrzucawkowym i innymi poważnymi powikłaniami.

Warto zaznaczyć, że pozycja stojąca została objęta przepisami pod kątem wykonywanej pracy. Ciężarna ma prawo odmówić wykonywania pracy stojącej powyżej 3 godzin dziennie, ponieważ ciąża wyklucza pracę w trudnych warunkach. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza