Objawy ciąży, które pokochasz. Po porodzie zatęsknisz za tym stanem

2023-02-21 12:42

Poranne mdłości, zgaga, bóle pleców i nieustanne zmęczenie - to objawy ciąży, które sprawiają, że masz dość swojego stanu. Ale przecież to nie jedyne symptomy 9 miesięcy oczekiwania na dziecko. Oto kilka objawów ciąży, które na pewno pokochasz i dzięki którym inaczej spojrzysz na swój stan.

Kobieta w turbanie na głowie po kąpieli
Autor: Getty images Objawy ciąży, które pokochasz - dzięki nimi zapomnisz o mdłościach i bólach pleców

Okres oczekiwania na dziecko to czas, w którym gospodarka hormonalna kobiety przechodzi całkowitą rewolucję. Ma to swoje złe, ale i dobre strony. Mdłości czy zgaga to ewidentnie negatywne skutki działania hormonów w organizmie przyszłej mamy. A jakie są te pozytywne? Oto kilka miłych objawów ciążowych. Dzięki nim pokochasz bycie w ciąży, a po porodzie zatęsknisz zatęsknisz za tym stanem.

Spis treści

  1. Gęstsze i lśniące włosy
  2. Wzrost paznokci
  3. Większe piersi
  4. Skóra pełna blasku
  5. Brak miesiączki!
Webinar z Prof. Piętą - Które badania w ciąży są kluczowe i przed czym uchronią Ciebie i Twoje dziecko

Gęstsze i lśniące włosy

Hormony odpowiedzialne są za większość ciążowych objawów. Także za wygląd i kondycję włosów w ciąży. Widać to w drugim i trzecim trymestrze, kiedy zaczyna być widoczny pozytywny wpływ estrogenów na wzrost włosów. Hormony te działają ochronnie na włosy i wydłużają fazę wzrostu włosów, co hamuje ich naturalnie wypadanie. Dzięki temu masz więcej włosów, bo nie tracisz tych, które powinny obumrzeć i wypaść. Hormony sprawiają również, że włosy stają się grubsze, lśniące i szybciej rosną, więc zapuszczanie ich trwa chwilę.

Wzrost paznokci

Tak samo, jak w przypadku włosów, także paznokcie rosną szybciej w okresie ciąży. To zasługa wyższego ciśnienia i wzrostu poziomu hormonów, które poprawiają kondycję paznokci. Wielu lekarzy twierdzi również, że paznokcie są piękniejsze i mocniejsze dzięki witaminom, które przyjmuje każda ciężarna, a które wpływają pozytywnie nie tylko na rozwój dziecka, ale i na zdrowie mamy.

Większe piersi

Zmiany zachodzące w piersiach są widoczne już na początku ciąży. Najpierw przyszła mama czuje, że jej biust jest tkliwy i bardziej wrażliwy na dotyk, potem zaczyna obserwować jego wzrost. To również zasługa hormonów, które przygotowują piersi do karmienia. Pod wpływem większych ilości estrogenu i progesteronu organizm kobiety zatrzymuje wodę, która gromadzi się głównie w piersiach, bo to one są najbardziej czułe na działanie hormonów.

W drugim trymestrze powiększają się też znajdujące się w tkance tłuszczowej płaty gruczołu sutkowego - to one zaczną niedługo produkować mleko. Efektem tego jest biust czasem nawet o rozmiar większy niż przed ciążą.

Czytaj również: Jak dbać o PIERSI w CIĄŻY, by uniknąć bólu, swędzenia, rozstępów i utraty jędrności?

Zapłodnienie - na czym polega poczęcie dziecka?

Skóra pełna blasku

Ciąża wiąże się ze zwiększoną ilością krwi i jej szybszym przepływem. To oczywiście proces niezbędny dla rozwoju płodu, ale przy okazji powoduje lepsze ukrwienie skóry przyszłej mamy. Dzięki temu skóra jest odżywiona, zdrowsza, pełna blasku, a policzki - zaróżowione. Wzrasta również aktywność gruczołów łojowych, które nawilżają skórę.

Bardzo często zdarza się też, że zmiany w gospodarce hormonalnej hamują trądzik i łagodzą zmiany skórne, z którymi do tej pory walczyłaś.

Brak miesiączki!

Nie trzeba chyba tłumaczyć, dlaczego to cudowna wiadomość. Przez 9 miesięcy ciąży ominie cię 9 okresów, a po porodzie - też kilka w zależności od tego, czy będziesz karmić piersią, czy nie.

Brak miesiączki jest spowodowany zapłodnieniem komórki jajowej. Jeżeli do niego dojdzie, nabłonek w macicy nie złuszcza się i nie jest wydalany wraz z krwią na zewnątrz. Dlaczego? Zarodek w macicy zaczyna wysyłać do jajnika sygnały, dzięki którym rusza produkcja hormonów, odpowiedzialnych za podtrzymanie ciąży i za zatrzymanie miesiączki.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza