OBRZĘKI W CIĄŻY: dlaczego tak puchnę?

2013-09-17 17:12

Obrzęki w ciąży budzą złe skojarzenia. Niesłusznie. Obrzęki w ciąży miewa od czasu do czasu każda ciężarna. Sprawdź, jakie są przyczyny powstawania obrzęków w ciąży.

jaką wodę pić w ciąży
Autor: _photos.com|photos.com Jaką wodę pić w ciąży

Spis treści

 1. Obrzęki w ciąży: naturalny proces
 2. Obrzęki rąk: dłonie jak poduszki
 3. 5 skutecznych sposobów na obrzęki w ciąży - WIDEO
 4. Obrzęki w ciąży mogą być objawem zatrucia ciążowego
 5. Czy to obrzęki?

Co prawda obrzęki mogą być powodem do niepokoju, ale zwykle wtedy, gdy  występują na całym ciele, a dodatkowo towarzyszą im inne objawy, np. wysokie ciśnienie tętnicze. Przyszłe mamy najczęściej skarżą się jednak, że puchną im przede wszystkim nogi, a to groźne nie jest. Najwyżej nieco uciążliwe. Obrzęki nóg przypominają słupy, a kostek często zwyczajnie w ogóle nie widać. Bywa, że zmienia się także wygląd twarzy: buzia ma miękkie rysy i staje się bardziej zaokrąglona. To efekt naturalnych ciążowych zmian.

Obrzęki w ciąży: naturalny proces

Obrzęki najbardziej dają się we znaki w trzecim trymestrze ciąży. Wskutek zmian hormonalnych naczynia krwionośne stają się bardziej elastyczne i łatwiej przepuszczają wodę z krwi do tkanek skóry. A w czasie ciąży w organizmie krąży znacznie więcej krwi niż zwykle. Przybywa jej 30–50 proc., czyli  nawet 2 litry. Proces ten zaczyna się już w 6. tygodniu, a osiąga maksymalne nasilenie między 32. a 34. tygodniem ciąży. Tym więcej wody ucieka z krwi, im dłużej zalega ona w naczyniach, a w czasie ciąży krew krąży leniwie, dlatego tak łatwo o obrzęki. Za obrzęki odpowiada także... macica. Zwłaszcza pod koniec ciąży, kiedy jest już duża i uciska na żyły. W ten sposób dodatkowo spowalnia powrót krwi do serca, a przecież krew z nóg pod górę i tak płynie z trudem. Najbardziej rozmiary macicy dają się we znaki kobietom w ciążach mnogich. Jeśli do tego dołożymy brak ruchu, przebywanie przez długi czas w jednej pozycji, upał bądź ogrzewane pomieszczenia, to mamy najlepsze warunki do powstawania obrzęków.

Obrzęki rąk: dłonie jak poduszki

Obrzęki rąk częściej dokuczają ciężarnym, które wykonują wiele ruchów dłońmi, zwłaszcza niezbyt precyzyjnych, np. piszą na klawiaturze, przekładają coś z miejsca na miejsce lub często trzymają ręce opuszczone (choćby podczas długiej jazdy autobusem). Wtedy woda łatwiej gromadzi się w naczyniach dłoni i przenika do tkanek. Palce robią się pulchne jak serdelki także w czasie upałów lub podczas przebywania w ciepłych, niewietrzonych pomieszczeniach. Najczęściej to jedynie problem natury estetycznej, choć dokuczliwy. Obrzęki nie zawsze są odczuwalne lub widoczne gołym okiem. Nadmiar płynu w tkankach może gromadzić się równomiernie, nie tylko w okolicy nóg lub dłoni. Wykrycie obrzęków ułatwia regularne ważenie, przynajmniej raz w tygodniu. Niepokój wzbudza przyrost masy ciała o więcej niż kilogram w ciągu kilku dni. Lepiej w takiej sytuacji zasięgnąć opinii lekarza, bo gwałtowne przybieranie na wadze może być skutkiem gromadzenia się nadmiaru płynów w organizmie.

5 skutecznych sposobów na obrzęki w ciąży - WIDEO

Dobrze wiedzieć

Wększa objętość krwi w organizmie, spowodowana ciążą, gorsze krążenie wywołane uciskiem dużej już macicy na żyły i utrudnione odpływanie krwi w stronę serca powoduje gromadzenie się limfy w tkankach. Czujesz się wtedy opuchnięta i ociężała. Twój organizm gromadzi więcej wody, co dodatkowo zwiększa ryzyko pojawienia się obrzęków. Na wszystko jednak jest sposób.

 • Smaruj nogi wyciągiem z kasztanowca.
 • To naturalny lek, który wpływa pozytywnie na naczynia krwionośne i zmniejsza ryzyko powstawania opuchlizny. Rano profilaktycznie wmasuj w łydki i stopy maść z ekstraktem z kasztanowca lub przeciwobrzękowy krem dla kobiet w ciąży.
 • Nogi w górę!
 • Jeśli tylko masz chwilę czasu i taką możliwość – połóż się z nogami uniesionymi powyżej tułowia – ułóż je na poduszkach lub zwiniętej kołdrze. W pracy możesz oprzeć stopy na drugim krześle; dobrze jest cały czas trzymać je wyżej, np. na podnóżku lub stosiku książek.
 • Zanurz stopy i dłonie w chłodnej wodzie.
 • Chociaż nie ma jeszcze upałów, w ciągu dnia możesz smarować stopy specjalnymi kremami chłodzącymi. Preparaty te zawierają mentol, który daje uczucie świeżości i zmniejsza opuchliznę.
 • Pobudź cyrkulację krwi.
 • Obrzęki są skutkiem złego krążenia krwi, dlatego stosuj natryski na przemian ciepłą i chłodną wodą. Wystarczy wejść pod prysznic i zafundować sobie 15-minutowy masaż wodny. Krew zacznie lepiej krążyć i przyspieszy odprowadzanie płynów z tkanek.
 • Pij regularnie wodę, aby rozrzedzić krew, co ułatwi jej odpływanie z dolnych części ciała. Wypicie 1,5–2 litrów płynów na dobę (najlepiej zwykłej wody mineralnej, ale liczy się także herbata, kompot czy zupa) gwarantuje zmniejszenie się uciążliwej opuchlizny.
 • Unikaj noszenia obcisłych skarpetek i legginsów (ponieważ spowalniają krążenie), spożywania dużej ilości soli (zatrzymuje wodę w organizmie) i bezczynności.

Obrzęki w ciąży mogą być objawem zatrucia ciążowego

Tak kiedyś nazywano chorobę, w której mogą występować nasilone obrzęki. W schorzeniu tym ciężarna ma wysokie ciśnienie, czyli takie, które przekracza 140/90 mmHg (wystarczy przekroczenie jednej z tych wartości, ciśnienia skurczowego lub rozkurczowego), a w moczu pojawia się białko (konieczne jest badanie próbki moczu). Jednocześnie mogą wystąpić obrzęki, ale nie tylko nóg w okolicy kostek, lecz także dłoni, twarzy, ud, podbrzusza, słowem niemal całego ciała. Choć przyczyna choroby nie została jednoznacznie ustalona, wiadomo że zatrucie ciążowe nie ma nic wspólnego z nieświeżym posiłkiem, grzybami, zarazkami czy innymi trującymi substancjami. Leczenie musi się odbywać pod kontrolą lekarza. Konieczne są wykonywane regularnie badania, odpoczynek, odpowiednie odżywianie, przyjmowanie zleconych leków obniżających ciśnienie tętnicze, a często także pobyt w szpitalu. Wszystko po to, aby zapobiec wystąpieniu groźnego dla ciężarnej i dziecka stanu rzucawkowego. Na szczęście taki scenariusz to obecnie rzadkość. Obrzęki występują u wielu kobiet w ciąży. Dlatego absolutnie nie można ich od razu łączyć ze stanem przedrzucawkowym lub innymi problemami zdrowotnymi. Trzeba jednak pamiętać, aby kontrolować nie tylko obrzęki, lecz także ciśnienie tętnicze i wykonywać zlecone przez lekarza badania krwi i moczu.

Czy to obrzęki?

Z trudem wciskasz stopy w buty, które dotychczas miały właściwy rozmiar? Masz problemy z zawiązaniem sznurówek z powodu obrzęku dłoni? Możesz szybko i fachowo sprawdzić, czy przyczyną dolegliwości są obrzęki. Wystarczy, że naciśniesz palcem skórę nad kością piszczelową na łydce. Obrzęknięte tkanki nie mogą się „schować” w głębi, bo kość to uniemożliwia. Dlatego jeśli cierpisz z powodu obrzęków, w skórze powstanie dołek. Zdrowe tkanki wyglądają po ucisku tak samo jak wcześniej.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza