Palaczka w ciąży - jeśli się nie powstrzymasz, zwiększysz ryzyko wystąpienia wady serca u dziecka

2022-02-17 14:50

Palenie w ciąży jest wyjątkowo niebezpieczne i może poważnie zaburzyć rozwój dziecka. Z badań amerykańskich naukowców wynika, że palenie we wczesnym okresie ciąży zwiększa ryzyko wystąpienia wad serca u dziecka. Kiedy ryzyko jest największe?

palenie w ciąży
Autor: Getty Images Palenie papierosów w ciąży niesie za sobą duże ryzyko dla zdrowia dziecka.

Nie od dziś wiadomo, że używki w ciaży mogą poważnie zaszkodzić dziecku. Nikotyna może mieć wpływ nawet na wady rozwojowe, w tym - poważne wady serca.

Badania przeprowadzili naukowcy z University of Washington School of Public Health oraz Seattle Children's Hospital. Przeanalizowali oni dokumentację medyczną ponad 14 tysięcy dzieci, które urodziły się w latach 1989-2011 z wadami serca i zestawili z historiami dzieci, które przyszły na świat w tym samym czasie, tylko zdrowe.

Sprawdź: Palenie w ciąży: papierosy w ciąży mają negatywny wpływ na dziecko [ZDJĘCIA]

Palenie w ciąży. Podpowiadamy, jak szybko rzucić palenie w ciąży?

Poradnik Zdrowie: palenie papierosów - skutki przyjmowania nikotyny

Palenie w ciąży: wzrasta ryzyko niedotlenienia płodu

Wyniki pokazały, że dzieci kobiet, które paliły w ciąży, częściej rodziły się z wadą serca. Według badaczy, prawdopodobnie wynika to z niedotlenienia płodu. Wady najczęściej dotyczyły naczyń oraz zastawek, a także ubytków w przegrodzie rozdzielającej komory.

Najbardziej narażone na wystąpienie wad serca były te maluchy, których mamy paliły w ciąży więcej niż 20 papierów dziennie oraz te, których matki zaszły w ciążę po ukończeniu 35. roku życia.

Sprawdź: Wino i papierosy zanim dowiedziałaś się o ciąży - czy mogłaś zaszkodzić dziecku?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza