Palaczka w ciąży - jeśli się nie powstrzymasz, zwiększysz ryzyko wystąpienia wady serca u dziecka

2022-02-17 14:50

Palenie w ciąży jest wyjątkowo niebezpieczne i może poważnie zaburzyć rozwój dziecka. Z badań amerykańskich naukowców wynika, że palenie we wczesnym okresie ciąży zwiększa ryzyko wystąpienia wad serca u dziecka. Kiedy ryzyko jest największe?

palenie w ciąży
Autor: Getty Images Palenie papierosów w ciąży niesie za sobą duże ryzyko dla zdrowia dziecka.

Nie od dziś wiadomo, że używki w ciaży mogą poważnie zaszkodzić dziecku. Nikotyna może mieć wpływ nawet na wady rozwojowe, w tym - poważne wady serca.

Badania przeprowadzili naukowcy z University of Washington School of Public Health oraz Seattle Children's Hospital. Przeanalizowali oni dokumentację medyczną ponad 14 tysięcy dzieci, które urodziły się w latach 1989-2011 z wadami serca i zestawili z historiami dzieci, które przyszły na świat w tym samym czasie, tylko zdrowe.

Sprawdź: Palenie w ciąży: papierosy w ciąży mają negatywny wpływ na dziecko [ZDJĘCIA]

Palenie w ciąży. Podpowiadamy, jak szybko rzucić palenie w ciąży?

Poradnik Zdrowie: palenie papierosów - skutki przyjmowania nikotyny

Palenie w ciąży: wzrasta ryzyko niedotlenienia płodu

Wyniki pokazały, że dzieci kobiet, które paliły w ciąży, częściej rodziły się z wadą serca. Według badaczy, prawdopodobnie wynika to z niedotlenienia płodu. Wady najczęściej dotyczyły naczyń oraz zastawek, a także ubytków w przegrodzie rozdzielającej komory.

Najbardziej narażone na wystąpienie wad serca były te maluchy, których mamy paliły w ciąży więcej niż 20 papierów dziennie oraz te, których matki zaszły w ciążę po ukończeniu 35. roku życia.

Sprawdź: Wino i papierosy zanim dowiedziałaś się o ciąży - czy mogłaś zaszkodzić dziecku?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza