PALENIE W CIĄŻY. Jak szybko rzucić palenie w ciąży?

2013-07-30 15:00 Karolina Wojtaś, psycholog
palenie w ciazy
Autor: _photos.com

Palenie w ciąży często jest tajemnicą przed całym światem. Są jednak przypadki, kiedy kobieta w ciąży pali papierosy, jakby to była najnormalniejsza rzecz na świecie i tłumaczy swoje zachowanie chęcią ochrony dziecka przed stresem. Uzależnione od nikotyny ciężarne, bo o nich mowa, łączy jedno – nie potrafią rzucić palenia nawet na wyjątkowy okres ciąży. Rzucanie palenia w ciąży jest trudne, ale nie niemożliwe. Sprawdź jak rzucić palenie.

Palenie papierosów jest jednym z najbardziej „popularnych” nałogów. O tym, jak trudno rzucić palenie, świadczy fakt wydawania ogromnych pieniędzy na tzw. „fajki” nawet wtedy, gdy brakuje nam do pierwszego. Palącemu niestraszne jest ryzyko nowotworu płuc, groźba śmierci, nie przeszkadza nieprzyjemny zapach czy żółte paznokcie. Wszystkiemu winne jest fizyczne i psychiczne uzależnienie – to przez nie także ciężarne narażają swoje dzieci na różne niebezpieczeństwa.

Przeczytaj również: Palenie w ciąży, czyli wpływ papierosów na zdrowie dziecka. Skuteczne metody walki z nałogiem

Jak rzucić palenie w ciąży? Dlaczego to takie trudne

Dlaczego niektóre kobiety wspominają, że do rzucenia palenia wystarczył im widok dwóch kresek na teście ciążowym, a dla niektórych jest to wyjątkowo trudne? Ciężko to wyjaśnić, z pewnością znaczące są tutaj przesłanki takie jak:
•    świadomość wpływu palenia papierosów w ciąży na rozwijający się płód;
•    obserwacja  zachowań otoczenia i płynących z tego wniosków: „moje dwie koleżanki paliły i urodziły zdrowe dzieci”;
•    czas starań o dziecko: panie mające problem z zajściem w ciążę często bardziej się o nią boją;
•    reakcje otoczenia: inaczej jest, gdy ciężarna słyszy: „zapal sobie jednego, no już nie przesadzaj”, niż kiedy ma świadomość potępiania takich zachowań w swojej rodzinie;
•    okres palenia - trudniejsze jest rzucenie palenia papierosów w ciąży, kiedy nałóg trwa np. od piętnastu lat;
•    częstotliwość palenia – palenie okazjonalne łatwiej rzucić;
•    stopień silnej woli.

Przeczytaj również: 7 rzeczy, które powinnaś robić w CIĄŻY, aby twoje dziecko było zdrowe

Czy ograniczenie palenia w ciąży wystarczy?

Niektóre ciężarne podkreślają, że zalecenia ograniczania palenia w ciąży, a nie jego rzucenia, otrzymały od lekarza. Miałoby to być uzasadnione obawą o reakcję organizmu na nagłe rzucenie palenia w ciąży. Według tej teorii, odstawienie substancji uzależniającej wpływa na dziecko gorzej, niż substancje smoliste i nikotyna. Oczywiście niemożliwym jest udowodnienie, że lekarz ginekolog rzeczywiście podał takie wskazania (chyba, że ciężarna udaje się do niego wraz z partnerem). Warto jednak podkreślić, że nie ma żadnych badań, które wskazywałyby na większą szkodliwość stresu związanego z odstawieniem papierosów, niż szkodliwość wpływu substancji smolistych na płód. Takie podejście jest zatem niczym nie popartym udzieleniem sobie „zielonego światła” na palenie w ciąży – co oczywiście nie zmienia jego szkodliwości. Co ważne, psychologowie poddają też w wątpliwość ograniczanie palenia w ciąży. Jak twierdzą specjaliści, do rzeczywistego ograniczania dochodzi rzadko: najczęściej ciężarna pali dokładnie tyle, ile paliła wcześniej.

Przeczytaj również: Czego nie wolno ci robić w 1 trymestrze ciąży? [10 absolutnie zakazanych rzeczy]

Rzucanie palenia w ciąży

Przede wszystkim, warto zastanowić się nad tym, czy zrobiłyśmy wszystko, by to palenie w ciąży rzeczywiście rzucić. Podstawą jest zasięgnięcie wszelkich informacji na temat rozwoju płodu i wpływie palenia papierosów na jego zdrowie. Warto posłużyć się drobiazgami, które ułatwią wytrwanie – np. wydrukować sobie zdjęcie dziecka w brzuchu matki i powiesić na drzwiach balkonowych – przed każdym wyjściem „na fajkę” będziemy musiały na nie spojrzeć. Przy początkach rzucania palenia w ciąży ważne jest unikanie osób palących. Oczywiście będzie to trudne, gdy pali małżonek – jednak w takiej sytuacji warto z nim porozmawiać i wymagać wychodzenia na dwór, gdy chce zapalić. Niektóre przyszłe mamy obawiają się, że kiedy rzucą palenie, bardzo dużo przybiorą na wadze. Cóż, w takiej sytuacji trzeba określić, co jest dla nas ważniejsze – kilka dodatkowych kilogramów, czy zdrowie upragnionego dziecka. Pamiętajmy jednak, że nadwagę zawsze możemy zgubić – gdy urodzi się dziecko z zaburzeniami oddychania, nie będziemy w stanie tego „odwrócić”. Są ciężarne, którym pomaga metoda polegająca na obiecywaniu sobie palenia – „jak tylko urodzę i skończę karmić, zapalę tyle, ile będę chciała”. Można także udać się do specjalisty od spraw uzależnień – choć dla niektórych wydaje się to „przesadą”, taki terapeuta udzieli wielu wskazówek, jak rzucić palenie i wytrwać w swoim postanowieniu przynajmniej do czasu porodu.

Przeczytaj również: Bezdech wcześniaczy. Gdy dziecko nagle przestaje oddychać

Jak szybko rzucić palenie? Może nikotynowa terapia zastępcza?

Plastry, gumy, elektroniczny papieros? To ostateczność, która jest jednak zawsze mniej szkodliwa, niż tradycyjne papierosy. Pamiętaj jednak, by przed ich zastosowaniem zawsze poradzić się lekarza.

Polecamy wideo: Elektroniczny papieros - dowiedz się jak działa i czy rzeczywiście mniej szkodzi zdrowiu, niż normalny papieros.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W nowym M jak Mama o tym, co jeść w ciąży, by nie mieć anemii i jakie nazwisko może nosić nowo narodzone dziecko. Przeczytaj również o tym, jak uniknąć błędów przy karmieniu piersią i dowiedz się, co czuje rodzący się maluch

Kup dostęp od 2,50 zł
okladka m jak mama 1/20
KOMENTARZE