Palenie w ciąży: papierosy w ciąży mają negatywny wpływ na dziecko [ZDJĘCIA]

2021-02-16 13:51

Palenie w ciąży ma negatywny wpływ na rozwój dziecka. Brytyjscy naukowcy opublikowali zdjęcia płodów wykonane metodą USG 4D. Ukazują one kolejny negatywny skutek palenia papierosów w ciąży na rozwój płodu. Zobacz, dlaczego warto rzucić palenie w ciąży.

Palenie w ciąży: papierosy w ciąży mają negatywny wpływ na dziecko [ZDJĘCIA]
Autor: Getty images Papierosy w ciąży mają negatywny wpływ na dziecko

Badania dotyczące negatywnego wpływu palenia w ciąży na rozwój płodu przeprowadził zespół pod kierownictwem dr Nadji Reissland z Uniwersytetu w Durham w Wielkiej Brytanii. Celem naukowców było sprawdzenie, jak na dziecko działa stres palącej matki w ciąży. Oto, jakie uzyskano wyniki.

M jak mama: Konsekwencje palenia papierosów w ciąży

Spis treści

  1. Dzieci palących mam są bardziej niespokojne
  2. Wnioski naukowców na temat palenia w ciąży

Dzieci palących mam są bardziej niespokojne

W Wielkiej Brytanii 12 procent matek pali w ciąży. Dr Reissland przebadała 20 z nich - 4 paliły po 14 papierosów dziennie. USG 4D wykonywano w 24., 28., 32. i 36. tygodniu ciąży. Podobne badania przeszły kobiety, które w czasie ciąży nie paliły. Uzyskane wyniki porównano. 

Na zdjęciach zarejestrowano tysiące ruchów płodu. Okazało się, że dzieci matek, które nie zrezygnowały z palenia papierosów w ciąży znacznie częściej dotykały swojej buzi, łapały się za główkę, były bardziej ruchliwe i niespokojne niż dzieci mam, które w ciąży nie paliły.

Nie jest to dobry objaw - rozwijające się płody, im bliżej do urodzenia, powinny znacznie rzadziej dotykać swoich ust i buzi, a ich ruchy powinny być znacznie płynniejsze, powolniejsze. Wszystko wskazuje więc na to, że palenie w ciąży przez matki powoduje opóźniony rozwój centralnego układu nerwowego. 

Przeczytaj porady psychologa, jak rzucić palenie papierosów w ciąży, kiedy przychodzi ci to z trudem

Wnioski naukowców na temat palenia w ciąży

Poniżej przedstawiamy zdjęcie opublikowane przez naukowców z Uniwersytetu w Durham. U góry ukazane są dzieci rozwijające się w łonie matek, które paliły w ciąży. Niżej - dzieci, których mamy nie paliły. Wyraźnie widać, że te ostatnie wykonują mniej nerwowych ruchów. Autorką zdjęcia jest dr Nadja Reissland.

palące i niepalące płody
Autor: materiał archiwalny

- Potrzebne są kolejne i zakrojone na szerszą skalę badania, które potwierdziłyby wyniki tych uzyskanych przez mój zespół. Wskazane jest również kontynuowanie badań na temat tego, jaki wpływ ma palenie papierosów w ciąży na odczuwany przez matkę stres - dodaje dr Nadja Reissland.

Zdecydowano się na opublikowanie zdjęć, by unaocznić przyszłym mamom, jakie skutki może mieć palenie w ciąży. Dr Reissland podkreśla, że wszystkie badane dzieci urodziły się zdrowe, a ona nie chce nikogo napiętnować, jedynie wspierać ciężarne kobiety w rzuceniu nałogu. 

Badania naukowców z Durham wskazują na kolejne możliwe negatywne palenia papierosów przez kobiety w ciąży. Wcześniej wykazano, że palenie papierosów w ciąży skutkuje niedostarczaniem dziecku optymalnej ilości tlenu i składników odżywczych. Po porodzie u dziecka może pojawić się astma i problemy z koncentracją. Palenie w ciąży zwiększa również prawdopodobieństwo poronienia bądź martwego lub przedwczesnego porodu.

Czytaj również: Palenie papierosów przy dziecku - jak bierne palenie tytoniu wpływa na zdrowie dziecka?

Używki w ciąży: kawa, czekolada, alkohol, papierosy.

1 trymestr ciąży. Czego nie wolno ci robić w 1 trymestrze? 10 absolutnie zakazanych rzeczy

Polecamy wideo: rzuć palenie - szkodliwy tytoń

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza