Palenie w ciąży: papierosy w ciązy mają negatywny wpływ na dziecko [ZDJĘCIA]

2015-03-26 14:50
palenie w ciazy
Autor: _photos.com

Palenie w ciąży i wpływ papierosów na zdrowie dziecka porusza się nie od dziś. Naukowcy z Uniwersytetu w Durham w Wielkiej Brytanii opublikowali ostatnio zdjęcia płodów wykonane metodą USG 4D. Ukazują one kolejny negatywny skutek palenia paierosów w ciąży na rozwój płodu. Zobacz zdjęcia.

Badania dotyczące wpływu palenia w ciąży na rozwój płodu przeprowadził zespół pod kierownictwem dr Nadji Reissland. Celem naukowców było sprawdzenie, jak na dziecko działa stres palącej matki. Oto, jakie uzyskano wyniki.

Palenie w ciąży: dzieci palących mam są bardziej niespokojne

W Wielkiej Brytanii 12 procent matek pali w ciąży. Dr Reissland przebadała 20 z nich - 4 paliły po 14 papierosów dziennie. USG 4D wykonywano w 24., 28., 32. i 36. tygodniu ciąży. Podobne badania przeszły kobiety, które w czasie ciąży nie paliły. Uzyskane wyniki porównano. 

Na zdjęciach zarejestrowano tysiące ruchów płodu. Okazało się, że dzieci matek, które nie zrezygnowały z palenia papierosów w ciąży znacznie częściej dotykały swojej buzi, łapały się za główkę, były bardziej ruchliwe i niespokojne niż dzieci mam, które w ciąży nie paliły. Nie jest to dobry objaw - rozwijające się płody, im bliżej do urodzenia, powinny znacznie rzadziej dotykać swoich ust i buzi, a ich ruchy powinny być znacznie płynniejsze, powolniejsze. Wszystko wskazuje więc na to, że palenie w ciąży przez matki powoduje opóźniony rozwój centralnego układu nerwowego. 

>>Przeczytaj porady psychologa, jak rzucić palenie papierosów w ciąży, kiedy przychodzi ci to z trudem. >>

Palenie w ciąży: wyniki badania naukowców

Poniżej przedstawiamy zdjęcie opublikowane przez naukowców z Uniwersytetu w Durham. U góry ukazane są dzieci rozwijające się w łonie matek, które paliły w ciąży. Niżej - dzieci, których mamy nie paliły. Wyraźnie widać, że te ostatnie wykonują mniej nerwowych ruchów. Autorką zdjęcia jest dr Nadja Reissland.

- Potrzebne są kolejne i zakrojone na szerszą skalę badania, które potwierdziłyby wyniki tych uzyskanych przez mój zespół. Wskazane jest również kontynuowanie badań na temat tego, jaki wpływ ma palenie papierosów w ciąży na odczuwany przez matkę stres - dodaje dr Nadja Reissland.

Zdecydowano się na opublikowanie zdjęć, by unaocznić przyszłym mamom, jakie skutki może mieć palenie w ciąży. Dr Reissland podkreśla, że wszystkie badane dzieci urodziły się zdrowe, a ona nie chce nikogo napiętnować, jedynie wspierać ciężarne kobiety w rzuceniu nałogu. 

>>Bierne palenie wpływa również na zdrowie narodzonego już dziecka. Przeczytaj, jakie konsekwencje za sobą niesie.>>

Badania naukowców z Durham wskazują na kolejne możliwe negatywne palenia papierosów przez kobiety w ciąży. Wcześniej wykazano, że palenie papierosów w ciąży skutkuje niedostarczaniem dziecku optymalnej ilości tlenu i składników odżywczych. Po porodzie u dziecka może pojawić się astma i problemy z koncentracją. Palenie w ciąży zwiększa również prawdopodobieństwo poronienia bądź martwego lub przedwczesnego porodu.

>>Czy udało ci się rzucić palenie papierosów w ciąży? Jeśli tak, pomóż innym mamom w wątku na forum Mjakmama24.pl!>>

Polecamy wideo: rzuć palenie - szkodliwy tytoń

palące i niepalące płody
Autor: materiał archiwalny
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE