Podróż w ciąży samolotem. Czy ciężarna może latać samolotem?

2013-03-04 16:55

Latanie samolotem w ciąży zawsze budzi duże kontrowersje. Niewątpliwie jest to wygodny środek transportu dla ciężarnej, bo umożliwia szybkie pokonywanie dużych odległości. Ale czy podróże w ciąży samolotem są bezpieczne  dla kobiet w ciąży?

samolot w ciazy
Autor: _photos.com

Spis treści

  1. Czy lekarz pozwala ciężarnej na latanie samolotem?
  2. Jak ułatwić sobie podróż samolotem w ciąży

Teoretycznie można latać do 8., a nawet 9. miesiąca ciąży, o ile pozwala na to lekarz prowadzący ciążę oraz przewoźnik lotniczy. Okazuje się, że ten ostatni też ma w tej sprawie wiele do powiedzenia. Niektóre linie lotnicze wymagają nawet od mam w zaawansowanej ciąży aktualnych wyników badań, karty ciąży, a nawet zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do latania. Dlatego warto przed zakupem biletu lotniczego zapoznać się z zapisami w regulaminie dotyczącymi podróżowania samolotem w ciąży. Warto pamiętać także o tym, że nawet jeśli lot w bardzo zaawansowanej ciąży jest dozwolony przez przewoźnika oraz według lekarza nie szkodzi ciąży, to istnieje ryzyko porodu na pokładzie samolotu, co już raczej nie będzie bezpieczne.

Czy lekarz pozwala ciężarnej na latanie samolotem?

Generalnie najlepszym okresem na podróżowanie samoltem w ciąży jest drugi trymestr. W pierwszym wiele kobiet ma dolegliwości, które utrudniają podróżowanie, w trzecim zaś dużym problemem może być spory brzuszek. Nie ma jednak żadnych popartych badaniami naukowymi przeciwwskazań do latania samolotem. Oczywiście, jeśli mówimy o ciąży, która przebiega bez żadnych zastrzeżeń, a przyszła mama nie ma za sobą wcześniejszych poronień. Lepiej zrezygnować z podróży samolotem, jeśli:- miałaś podczas ciąży plamienia lub krwawienia;- jesteś zagrożona przedwczesnym porodem;- miewasz nasilone dolegliwości ciążowe, tj. opuchlizna nóg;- cierpisz na schorzenia układu krążenia;- jesteś w ciąży mnogiej.Warto wiedzieć, ze obniżanie poziomu tlenu w czasie lotu tylko ty odczuwasz jako nieprzyjemne. Maleństwo w twoim brzuchu dobrze to toleruje.

Jak ułatwić sobie podróż samolotem w ciąży

- wybierz dobre miejsce. Najlepiej to najbliższe przejścia, byś w czasie loty nie musiała się przeciskać między siedzeniami, jeśli zachcesz skorzystać z toalety;- zanim usiądziesz, przeciągnij się, rozluźnij mięśnie;- po zajęciu miejsca zdejmij buty i usiądź wygodnie;- staraj się po około godzinie wstać i choć chwilę przespacerować w przejściu między siedzeniami, by pobudzić krążenie krwi w nogach;- staraj się w czasie lotu dużo pić, bo w kabinie samolotu jest bardzo suche powietrze.