Położna radzi, jak bezpiecznie podróżować w CIĄŻY

2021-10-29 12:35

Będąc w ciąży, nie trzeba rezygnować z wyjazdów. Należy jednak podwójnie zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo w podróży. Rad w tym temacie udziela Joanna Woźniak, położna.

podróż samochodem w ciąży
Autor: Getty Images Jak bezpiecznie podróżować samochodem w ciąży?

Ciąża to nie choroba. Większość przyszłych mam nie może wysiedzieć w domu i dobrze! Jak jednak podróżować z rozsądnie? Który moment ciąży jest najlepszy na podróżowanie? Jak bezpiecznie podróżować w ciąży - na te pytania odpowiada nam położna - Joanna Woźniak. 

  • Weekendowe wypady, odwiedziny u rodziny. Czy ciężarna skazana jest na rezygnację z tych przyjemności?

Joanna Woźniak: Oczywiście, że nie. Te czasy minęły.

Zobacz: Podróż w ciąży samolotem - czy ciężarna może podróżować samolotem w ciąży?

  • Kiedy najlepiej wybrać się na wycieczkę?

J.W.: Najlepszym czasem na podróże w ciąży jest drugi trymestr. Jest to okres dobrego samopoczucia ciężarnej i wówczas występuje niewielkie ryzyko zdrowotne dla ciąży. Przed podróżą zalecam jednak udać się do lekarza prowadzącego ciążę.

Podróżowanie podczas ciąży, która przebiega prawidłowo, nie jest zabronione z medycznego punktu widzenia. Są jednak pewne ograniczenia.

  • Jakie?

J.W.: Choćby te wynikające z rodzaju transportu. Doskonałym przykładem jest tutaj podróż w ciąży samolotem, gdyż wielu lekarzy odradza takie wycieczki ciężarnym. Linie lotnicze również wprowadzają ograniczenia, wiele z nich nie pozwala na przeloty od 32.-35. tygodnia ciąży.

Wymaga się ponadto pisemnej zgody położnika na podróż samolotem od pań, które są w ostatnim trymestrze ciąży. Jeśli już jednak zdecydujemy się na lot, należy pić dużą ilość wody i od czasu do czasu odbyć spacer po pokładzie, zwłaszcza jeżeli podróż jest długa.

M jak mama - Sposoby na ból pleców w ciąży
  • Podróżując samochodem, również należy robić przerwy.

J.W.: Tak, najlepiej co dwie godziny, by rozprostować nogi, kręgosłup. Dobrze jest podróżować w ciąży na tylnym siedzeniu, ewentualnie na przednim, ale wówczas brzuch należy trzymać jak najdalej od deski rozdzielczej.

W trakcie podróży najważniejsze jest, aby były zapięte pasy bezpieczeństwa – ich górny odcinek powinien być na wysokości obojczyka pomiędzy piersiami, a dolny pod brzuchem oparty na biodrach. W sprzedaży są dostępne specjalne adaptery do pasów bezpieczeństwa dla ciężarnych.

Sprawdź: Ciąża i wakacje. Jak zaplanować wakacje w ciąży?

  • A co kobieta w ciąży powinna ze sobą zabrać?

J.W.: Na każdy wyjazd w ciąży, niezależnie czy jest on długi czy krótki, kobieta powinna mieć ze sobą dokumentację medyczną, tzn. kartę ciąży, wyniki grupy krwi oraz USG, a także leki, które przyjmuje na stałe oraz tabletki rozkurczowe.

Panie wybierające się nad morze powinny spakować ponadto krem z wysokim filtrem, kapelusz przeciwsłoneczny, okulary chroniące przed słońcem oraz przewiewną odzież. Wyjeżdżając za granicę, należy mieć ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, która umożliwia korzystanie z pomocy medycznej poza Polską. Po EKUZ należy zgłosić się do oddziału NFZ.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza