Podróż Z BRZUSZKIEM. Położna radzi, jak bezpiecznie podróżować w CIĄŻY [WYWIAD]

2014-06-12 13:07 Agnieszka Gotówka

Będąc w ciąży, nie trzeba rezygnować z wakacyjnych wojaży. Należy jednak podwójnie zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo w podróży. Rad w tym temacie udziela Joanna Woźniak, położna.

Zbliża się lato – czas podróży i odpoczynku poza domem. Czy ciężarna skazana jest na rezygnację z tych przyjemności?
Joanna Woźniak: Oczywiście, że nie. Te czasy minęły.
Kiedy najlepiej wybrać się na wycieczkę?
J.W.: Najlepszym czasem na podróże w ciąży jest drugi trymestr. Jest to okres dobrego samopoczucia ciężarnej i wówczas występuje niewielkie ryzyko zdrowotne dla ciąży. Przed podróżą zalecam jednak udać się do lekarza prowadzącego ciążę. Podróżowanie podczas ciąży, która przebiega prawidłowo, nie jest zabronione z medycznego punktu widzenia. Są jednak pewne ograniczenia.
Jakie?
J.W.: Choćby te wynikające z rodzaju transportu. Doskonałym przykładem jest tutaj podróż w ciąży samolotem, gdyż wielu lekarzy odradza takie wycieczki ciężarnym. Linie lotnicze również wprowadzają ograniczenia, wiele z nich nie pozwala na przeloty od 32.-35. tygodnia ciąży. Wymaga się ponadto pisemnej zgody położnika na podróż samolotem od pań, które są w ostatnim trymestrze ciąży. Jeśli już jednak zdecydujemy się na lot, należy pić dużą ilość wody i od czasu do czasu odbyć spacer po pokładzie, zwłaszcza jeżeli podróż jest długa.

Podróżując samochodem, również należy robić przerwy.
J.W.: Tak, najlepiej co dwie godziny, by rozprostować nogi, kręgosłup. Dobrze jest podróżować w ciąży na tylnym siedzeniu, ewentualnie na przednim, ale wówczas brzuch należy trzymać jak najdalej od deski rozdzielczej. W trakcie podróży najważniejsze jest, aby były zapięte pasy bezpieczeństwa – ich górny odcinek powinien być na wysokości obojczyka pomiędzy piersiami, a dolny pod brzuchem oparty na biodrach. W sprzedaży są dostępne specjalne adaptery do pasów bezpieczeństwa dla ciężarnych.
A co kobieta w ciąży powinna ze sobą zabrać?
J.W.: Na każdy wyjazd w ciąży, niezależnie czy jest on długi czy krótki, kobieta powinna mieć ze sobą dokumentację medyczną, tzn. kartę ciąży, wyniki grupy krwi oraz USG, a także leki, które przyjmuje na stałe oraz tabletki rozkurczowe. Panie wybierające się nad morze powinny spakować ponadto krem z wysokim filtrem, kapelusz przeciwsłoneczny, okulary chroniące przed słońcem oraz przewiewną odzież. Wyjeżdżając za granicę, należy mieć ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, która umożliwia korzystanie z pomocy medycznej poza Polską. Po EKUZ należy zgłosić się do oddziału NFZ.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE