One uniknęły rozstępów. Zobacz 6 sprawdzonych sposobów naszych czytelniczek

2022-03-10 14:14

Rozstępy w ciąży to koszmar przyszłych mam. Na szczęście można ich uniknąć. Systematyczna pielęgnacja odpowiednimi kosmetykami jest najważniejsza, by skóra w ciąży pozostała elastyczna, gładka i bez rozstępów. Sprawdzonymi sposobami na uniknięcie rozstępów w ciąży dzielą się doświadczone mamy, którym się to udało!

rozstępy
Autor: Getty Images Jak unikać rozstępów w ciąży?

Rozstępy w ciąży to wielka niewiadoma – albo się pojawią, albo nie. Decyduje o tym wiele czynników, nie tylko geny, lecz także styl życia, sposób odżywiania, a nawet to, czy przyszła mama dbała przed ciążą o skórę, i w jaki sposób.

Jednak nie warto zdawać się na łut szczęścia i liczyć na to, że akurat my ich mieć nie będziemy. Tym bardziej że są sposoby, dzięki którym rozstępów w ciąży można uniknąć. O tych sprawdzonych, wypróbowanych z powodzeniem w kolejnych ciążach, opowiadają nasze czytelniczki. Skorzystaj z ich doświadczeń.

Spis treści

  1. Dobry krem na rozstępy i dieta to podstawa
  2. Basen, masaż i oliwka
  3. Na rozstępy w ciąży olejek arganowy i migdałowy
  4. Tylko zabiegi na rozstępy w gabinecie
  5. Pomogły emolienty i oliwka
  6. Wierzę w moc masażu w profilaktyce rozstępów w ciąży
  7. Zobacz jak wyglądają ciążowe rozstępy - GALERIA
Jak zapobiec rozstępom w ciąży?

Dobry krem na rozstępy i dieta to podstawa

MAGDA, MAMA HANI I BARTKA, OBECNIE W TRZECIEJ CIĄŻY

Każda ciąża zostawia na ciele kobiety jakiś ślad, w moim przypadku jest to trzecia ciąża, a więc i śladów jest sporo. Po pierwszej ciąży na twarzy pojawiły mi się rozszerzone naczynka. Pamiątką po drugiej był cellulit. Nie wiem, co będzie takim śladem po trzeciej, ale odpukać: w każdym przypadku udało mi się uniknąć rozstępów.

Prawdopodobnie jest tak dlatego, że za każdym razem zaczynałam działać, gdy tylko zobaczyłam pozytywny test ciążowy. Nie stosowałam jakichś wymyślnych czy wymagających dużych nakładów finansowych metod, bo zwyczajnie nie było mnie na to stać.

Przede wszystkim zaraz na początku ciąży kupowałam krem przeciw rozstępom i dwa razy dziennie wcierałam go w skórę na długo przedtem, zanim brzuszek zaczął być widoczny, co pozwoliło mi przygotować ją na nadmierne rozciąganie.

Wybierałam kremy przeznaczone dla kobiet w ciąży. Starałam się też ograniczyć w diecie potrawy, które spowodowałyby zbyt szybkie przybieranie na wadze. Bywały dni, że niepohamowany apetyt na coś słodkiego starałam się uciszyć wizją moich ud z potężnymi rozstępami.

Na lodówce przyczepiłam też magnesami kartkę z napisem: „Nie jedz tyle, będziesz miała rozstępy!”. To pomogło mi przetrwać najtrudniejsze chwile, tym bardziej że w lustrze widziałam efekty.

ZDANIEM DERMATOLOGA: Zachowanie prawidłowej masy ciała to połowa sukcesu. Włókna kolagenowe w skórze pod wpływem hormonów ulegają osłabieniu już we wczesnym okresie ciąży, ale dopiero na dalszym etapie ulegają uszkodzeniu wskutek rozciągania skóry.

Im większy przybór masy, tym większe ryzyko powstania rozstępów. Stosujmy kosmetyki sprawdzonych firm zawierające aktywne składniki pochodzenia naturalnego, których skuteczność potwierdzają badania: wyciąg z nasion łubinu, peptydy sojowe, peptydy awokado, perełkowiec japoński.

Zobacz też: Kremy na rozstępy w ciąży - 8 skutecznych preparatów

Składniki te chronią włókna kolagenowe, stymulują ich odnowę, zmniejszają stan zapalny w skórze, nawilżają oraz natłuszczają, co w efekcie poprawia elastyczność skóry. Duży plus dla pani Magdy za konsekwentne, systematyczne działanie. To w dużej mierze przyczyniło się do dobrego stanu skóry po ciąży.

Basen, masaż i oliwka

ANNA, MAMA ZOSI, JEST W DRUGIEJ CIĄŻY

Wiem, że istnieje sporo metod zapobiegania rozstępom, jednak wymagają one systematyczności. Ja niestety nie należę do kobiet, które są w stanie wytrzymać godzinę u kosmetyczki czy regularnie wcierać w skórę jakieś kremy. Denerwuje mnie to i nic nie poradzę.

Oczywiście, jak chyba każda przyszła mama bałam się rozstępów i chciałam coś zrobić, by ich uniknąć. Lekarka prowadząca moją ciążę nie namawiała mnie do wcierania kremów, poradziła natomiast, bym regularnie chodziła na basen, co pozwoli zadbać o sylwetkę.

Dowiedz się: Czy masaż w ciąży jest bezpieczny?

Przed ciążą bardzo lubiłam pływać, byłam aktywna fizycznie, więc ten sposób przypadł mi do gustu. Do piątego miesiąca ciąży chodziłam na basen trzy razy w tygodniu, potem dwa razy. Po wyjściu z wody brałam prysznic i masowałam wtedy całe ciało od nóg do piersi szorstką stroną gąbki, by poprawić ukrwienie i trochę się rozgrzać.

Na koniec w mokrą skórę wcierałam oliwkę dla niemowląt. Nie uniknęłam rozstępów całkowicie, mam jeden na udzie i jeden na piersi, ale brzuch jest gładki. Zobaczymy, co będzie po kolejnej ciąży, bo teraz też zamierzam stosować ten sam sposób.

ZDANIEM DERMATOLOGA: Aktywność fizyczna w ciąży pomaga utrzymać prawidłową masę ciała, dzięki czemu skóra jest mniej narażona na rozciąganie będące bezpośrednią przyczyną uszkodzenia włókien kolagenowych.0

 Przed podjęciem aktywności należy skonsultować się z lekarzem ginekologiem i wykluczyć ewentualne przeciwwskazania. Oliwka dla niemowląt, jak inne emolienty, nawilża, poprawia, uelastycznia skórę, ale pozbawiona jest substancji aktywnie regenerujących skórę.

Na rozstępy w ciąży olejek arganowy i migdałowy

AGNIESZKA, MAMA BLIŹNIAKÓW KINGI I STASIA

Gdy zaszłam w ciążę, mieszkaliśmy z mężem w Maroku. Mieliśmy wrócić do Polski pięć miesięcy później. Nie miałam dostępu do kosmetyków znanych mi z Polski, mogę więc powiedzieć, że byłam skazana na lokalne metody.

W pracy mojego męża był zwyczaj, że ten z pracowników, który spodziewa się dziecka, dostaje prezenty od reszty załogi. W paczce dla mojego męża były też drobiazgi dla mnie, między innymi butla olejku arganowego, który jest wytwarzany tylko w Maroku.

Słyszałam o nim wcześniej, bo używały go nasze sąsiadki, ale jakoś nigdy nie miałam okazji wypróbować. Zaczęłam go wcierać w skórę, ale szczerze mówiąc, nie spodziewałam się cudów. Tymczasem efekty mnie zaskoczyły – moja sucha skóra była po tym olejku jedwabiście miękka i jędrna. Olejek jest bardzo wydajny, szybko się wchłania.

Przeczytaj: Domowe sposoby na rozstępy - sprawdź czy są skuteczne

Kolejną butelkę kupiłam już z pełną świadomością tego, że wart jest każdej ceny. Niewielkie zapasy zabrałam też do Polski. Kilka lat temu nie można go było kupić w naszym kraju tak łatwo jak teraz, więc gdy olejek arganowy mi się skończył, przerzuciłam się na taki ze słodkich migdałów, bo akurat udało mi się go kupić. Po ciąży nie mam żadnych rozstępów, teraz planuję kolejną, a olejek arganowy jest moim podstawowym kosmetykiem.

ZDANIEM DERMATOLOGA: Olejki arganowy i migdałowy nawilżają, wygładzają, poprawiają ukrwienie skóry. Są też bogatym źródłem witaminy E i witaminy F, które zmniejszają stres oksydacyjny w skórze i regenerują uszkodzenia.

Kwas linolowy i oleinowy, mikroelementy i minerały wzmacniają skórę i podnoszą jej odporność na urazy mechaniczne. Olejek arganowy jest bardzo dobrze tolerowany nawet przez bardzo wrażliwą, alergiczną skórę, co nie jest bez znaczenia, gdyż, jak wiemy, problem suchej, uwrażliwionej skóry nasila się podczas ciąży.

Myślę, że brak rozstępów u pani Agnieszki po przebytej ciąży bliźniaczej jest głównie zasługą genetyki, a stosowanie wyżej wymienionej pielęgnacji miało działanie wspomagające.

Tylko zabiegi na rozstępy w gabinecie

MARTA, MAMA AGNIESZKI

Z genami nie wygrasz, ostrzegała mnie mama. W naszej rodzinie skórę pooraną rozstępami mają wszystkie kobiety – babcia, mama, moje dwie siostry.

Ja jednak postanowiłam powalczyć trochę z naturą. Bo jak to, mamy sklepy pełne kosmetyków, a ja mam sobie nie poradzić? Rzeczywistość jednak szybko sprowadziła mnie na ziemię, bo w moim przypadku nie było kosmetyku, który dawałby jakiekolwiek efekty.

Musiałam zdecydować się na bardziej radykalne działanie i zapisałam się na zabiegi dla przyszłych mam oferowane przez osiedlowy gabinet kosmetyczny. Takie zabiegi sporo kosztują, ale mimo to podjęłam taką decyzję, bo nie wyobrażałam sobie, że mogłabym mieć skórę taką jak inne kobiety w mojej rodzinie, i z tego powodu rezygnować z wizyt na basenie czy pobytu na plaży.

Na zabiegi chodziłam regularnie, począwszy od czwartego miesiąca ciąży aż do końca, najpierw raz w tygodniu, a po dwóch miesiącach raz na dwa tygodnie. Każdy zabieg zaczynał się od delikatnego peelingu ud, brzucha, bioder i piersi. Potem kosmetyczka zmywała mi peeling i wmasowywała w skórę krem przeciw rozstępom – podpytałam, że zawiera on między innymi wyciąg z alg.

Masaż trwał dość długo, kilkanaście minut. Był relaksujący, zdarzyło się kilka razy, że zasnęłam. Następnym etapem było nałożenie specjalnej maski uelastyczniającej, która zastygała na skórze.

Inwestycję w te zabiegi potraktowałam jak inwestycję w siebie. Opłaciło się. Nie uniknęłam rozstępów całkowicie, ale jest ich naprawdę niewiele, zaledwie kilka – to nic w porównaniu z tym, co mają inne kobiety w mojej rodzinie.

ZDANIEM DERMATOLOGA: Peeling usuwa martwy naskórek i ułatwia penetrację aktywnych substancji nakładanych na skórę w postaci masek, balsamów, kremów. W ofercie gabinetów kosmetycznych znajduje się cała gama zabiegów dla przyszłych mam.

Kosmetolog indywidualnie dobiera program pielęgnacyjny, liczbę i częstość zabiegów. Jeśli kobieta w ciąży ma skłonności do rozstępów, regularne wizyty w gabinecie mogą pomóc im zapobiec, choć nie dają całkowitej gwarancji, że to się uda.

Pomogły emolienty i oliwka

KAROLINA, MAMA KRZYSIA I PIOTRUSIA

Jestem alergiczką i w ciąży nie mogłam stosować kremów przeciw rozstępom. Mój dermatolog poradził mi, bym rano natłuszczała skórę oliwką dla niemowląt, a wieczorem brała kąpiel z dodatkiem emulsji albo olejku emolientowego.

Chodziło o to, by nie dopuścić do nadmiernego wysuszenia skóry, bo wtedy byłaby ona dużo bardziej podatna na rozstępy. Czy się udało? Twierdzę, że tak, bo po dwóch ciążach mam gładką skórę. Nie wiem, czy jest to sposób dla wszystkich kobiet, na pewno polecałabym go tym przyszłym mamom, które tak jak ja nie mogą stosować zwykłych kosmetyków dla ciężarnej.

ZDANIEM DERMATOLOGA: W okresie ciąży skóra pod wpływem hormonów staje się sucha, wrażliwa, swędząca. Problem nasila się, kiedy przyszła mama cierpi na alergię. Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym, i często niestety jedynym, jest wówczas nawilżanie oraz natłuszczanie skóry za pomocą emolientów.

Stanowią one barierę ochronną, zwiększającą odporność skóry na działanie czynników mechanicznych i substancji drażniących. Na szczęście nie ma bezpośredniego związku pomiędzy alergią a skłonnością do pojawiania się rozstępów.

Czytaj: Alergia w ciąży - czy w ciąży można brać leki przeciwalergiczne?

Wierzę w moc masażu w profilaktyce rozstępów w ciąży

OLGA, MAMA ANI, W DRUGIEJ CIĄŻY

Moja sąsiadka jest masażystką i to ona przekonała mnie, że masaż skóry podczas ciąży to jest sposób idealny, by nie dopuścić do rozstępów. Ze względów finansowych masowałam się sama, nakładając krem przeciw rozstępom, a gdy się skończył, stosowałam oliwkę.

Po pierwszej ciąży nie miałam żadnego rozstępu, obecnie jestem w piątym miesiącu drugiej, więc zobaczymy, jak będzie.

Zobacz też: Tatuaż na rozstępy: czym jest tatuaż maskujący rozstępy?

ZDANIEM DERMATOLOGA: Masaż korzystnie poprawia ukrwienie skóry, zwiększa penetrację składników aktywnych z kremów i balsamów, którymi pokrywamy skórę przed zabiegiem. Okolice pośladków i ud możemy delikatnie poklepywać i poszczypywać, natomiast brzuch i piersi masujemy bardzo delikatnie ruchami okrężnymi.

Należy się wcześniej skonsultować z lekarzem ginekologiem, ponieważ wzmożona aktywność skurczowa macicy może być przeciwwskazaniem do tego typu działań. Zwracajmy uwagę na skład preparatów nakładanych na skórę.

Część preparatów dozwolonych jest dopiero od czwartego miesiąca ciąży, a niektóre z nich, zawierające np. retinol lub fitoestrogeny, są w ogóle przeciwwskazane.

Dozwolone mogą zawierać mocznik, polidekanol, olej z kiełków pszenicy.

Zobacz jak wyglądają ciążowe rozstępy - GALERIA

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza