Masaż prenatalny – na czym polega masaż w ciąży?

2015-11-03 13:05 Anna Kuliberda
Masaż prenatalny
Autor: thinkstockphotos.com Masaż prenatalny może zminimalizować lęki przed porodem.

Ciąża to dla wielu kobiet stan napięcia, stres i uciążliwe dolegliwości. Dobre samopoczucie może przyszłej mamie zapewnić masaż prenatalny, którego popularność z roku na rok rośnie. Czym charakteryzuje się ta forma masażu i czy mogą z niej korzystać wszystkie ciężarne?

Masaże prenatalne nie są powszechne, choć mówi się o nich coraz więcej. W Polsce wciąż nie ma pełnej świadomości wśród przyszłych mam na temat tej formy relaksu, a i też lekarze rzadko kiedy podsuwają mamom pomysł na skorzystanie z tego typu zajęć. To duża szkoda, bo masaże prenatalne niosą za sobą wiele korzyści dla matki i dziecka.

Czytaj także: >> Jak prawidłowo wykonywać masaż w ciąży? >>

Na czym polega masaż prenatalny?

Masaż prenatalny (ciążowy) to rodzaj masażu skierowanego do kobiet w ciąży – między 3. a 8. miesiącem ciąży. To najbezpieczniejszy i najbardziej stabilny okres w zdrowej ciąży, który można wykorzystać na stosowanie tej formy relaksu. Masaż prenatalny ma działanie odprężające, ale i prozdrowotne. Od klasycznego masażu różni się między innymi inną pozycją ułożeniową (bezpieczną i komfortową) oraz stosowaną techniką. Ruchy w masażu prenatalnym są delikatne - nie stosuje się gwałtownych i silnych ruchów, które zakłóciłyby przebieg ciąży. Masaż wykonywany jest przy użyciu bezpiecznych dla ciężarnych kosmetyków i może być urozmaicony techniką fizjoterapeutyczną, jeśli przyszła mama skarży się na pewne dolegliwości.

Czytaj także: >> Masaż szyjki macicy to sposób na wywołanie porodu? >>

Jakie są plusy masażu prenatalnego?

Jako forma relaksu, masaż to przede wszystkim odprężenie dla przyszłej mamy. Pomaga zdjąć napięcie zarówno emocjonalne, jak i przynieść ukojenie obolałemu ciału. Minimalizuje lęk matki, wpływa również na samopoczucie dziecka. Masaż prenatalny ma również działanie prozdrowotne, jeśli wykonywany jest przez specjalistę. Zmniejsza obrzęki kończyn, przeciwdziała powstawaniu żylaków i rozstępów, poprawia wygląd skóry, reguluje ciśnienie. Ma ponadto pozytywny wpływ na wiele procesów zachodzących w organizmie przyszłej mamy. Poprawia krążenie krwi, wpływa dobroczynnie na układ hormonalny, limfatyczny, oddechowy i wydalniczy. Regularne masaże poprawiają kondycję mięśni i minimalizują przykre ciążowe dolegliwości jak np. bóle pleców czy nóg. Kobiety, które poddawały się masażom w ciąży, są również lepiej przygotowane do samego porodu. Masaż pogłębia u nich świadomość własnego ciała i pomaga łagodzić bóle porodowe. Mamy szybciej wracają do formy po porodzie a ich ciało szybciej się regeneruje. Co ciekawe, masaże prenatalne można stosować również po ciąży, jako wsparcie w odzyskiwaniu formy sprzed ciąży.

Czytaj także: >> Floating: nowy sposób na stres w ciąży >>

Jakie są przeciwwskazania do masażu prenatalnego?

Poddanie się masażowi prenatalnemu nie powinno być tylko samodzielną decyzją przyszłej mamy. Warunkiem jest uzyskanie pozwolenia od ginekologa prowadzącego ciążę. Przeciwwskazaniami do wykonania masażu prenatalnego u kobiety są:

  • ciąża wysokiego ryzyka
  • krwawienie z dróg rodnych
  • niedokrwistość lub problemy z krążeniem krwi
  • nadciśnienie tętnicze
  • stany patologiczne ciąży (przodujące łożysko)
  • zatrucie ciążowe
  • wady płodu
  • ryzyko przedwczesnego porodu
  • niskie ciśnienie krwi przed zabiegiem
  • ciąża mnoga
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE