Jak radzić sobie z alergią w ciąży? Czy ciężarna może brać leki przeciwalergiczne?

2022-09-30 11:52

Alergia w ciąży często wiążę się z odstawieniem wszystkich leków przeciwalergicznych "dla dobra dziecka". Tymczasem zdaniem lekarzy, nie zawsze jest to rozsądne postępowanie. Czy w ciąży można brać leki przeciwalergiczne?

Jak radzić sobie z alergią w ciąży?
Autor: Getty images Czy ciężarna może brać leki przeciwalergiczne?

Alergia w ciąży jest szczególnie uciążliwa, a ty nie nie wiesz, czy możesz brać leki przeciwalergiczne? Zobacz, czy w ciąży można przyjmować leki antyhistaminowe i które z nich są dozwolone dla przyszłych mam. 

Spis treści

 1. Czy alergia pojawia się w czasie ciąży? 
 2. Alergia w ciąży? Kontynuuj leczenie
 3. Jakie leki przeciwalergiczne możesz stosować w ciąży?
 4. Leczenie alergii w ciąży tylko pod kontrolą
 5. W ciąży odstaw antyalergiczne krople i maści
 6. Unikaj tego, co cię uczula
 7. Jak postępować w przypadku nasilenia alergii w ciąży?
Ukąszenia - alergia

Czy alergia pojawia się w czasie ciąży? 

Szalejąca w twym organizmie burza hormonów sprawia, że trudno przewidzieć jego reakcje. Może być tak, że podczas ciąży po raz pierwszy od lat w ogóle nie zauważysz, że trawy pylą, a może być i tak, że właśnie w ciągu tych dziewięciu miesięcy dowiesz się, co to alergia.

Bez względu na rozwój wypadków, powinnaś ostrożniej niż zwykle podchodzić do produktów, które najczęściej wywołują uczulenia: cytrusów, czekolady, orzechów, owoców morza czy mleka i miodu.

Nie eksperymentuj też z nowymi kosmetykami – stosuj sprawdzone preparaty lub używaj tych z apteki. Jeśli do tej pory nie miałaś alergii, a pojawiły się objawy, które mogą na nią wskazywać, bez zwłoki skonsultuj się ze specjalistą.

Czytaj: ALERGIA W CIĄŻY – jak postępować w przypadku nasilenia objawów alergii w ciąży?

Kaszel alergiczny u dziecka: przyczyny i objawy. Jak leczyć kaszel alergiczny?

Alergia w ciąży? Kontynuuj leczenie

Jeśli już wcześniej byłaś pacjentką alergologa, to nie ma powodu przerywać leczenia. Najważniejsze jest, byś jak najszybciej po stwierdzeniu ciąży go odwiedziła, bo być może okaże się, że ze względu na twój odmienny stan trzeba zmodyfikować leczenie i wymienić leki na bardziej bezpieczne dla rozwijającego się płodu.

To ważne, bo w przypadku ostrej alergii, której towarzyszą duszności, zrezygnowanie z leków może grozić dziecku niedotlenieniem. Czyli skutki unikania leczenia mogą być dużo groźniejsze niż ewentualny szkodliwy wpływ leków.

– Ważne jest przede wszystkim to, jaki był stan pacjentki przed zajściem w ciążę – mówi dr Janusz Czarski, alergolog z Kliniki Lux Med. – Lekarz może i powinien dokonać korekty stosowanych leków i wymienić np. te z grupy C. Jeśli jesteś w trakcie immunoterapii (odczulania), to możesz ją pod kontrolą lekarza kontynuować. To dlatego o tej formie walki z alergią warto pomyśleć jeszcze przed ciążą. Jednak po poczęciu nie wolno jej rozpoczynać.

Jakie leki przeciwalergiczne możesz stosować w ciąży?

– W ciąży nie stosujemy żadnego leku z grupy C i szukamy środka o podobnym działaniu w grupie leków z kategorii B – podkreśla dr Janusz Czarski. – Leki przeciwhistaminowe w kategorii B, czyli dopuszczone do podawania w ciąży, to loratadyna oraz cetyryzyna.

Preparatem z kategorii C, czyli zabronionym w ciąży, jest np. feksofenydyna – ze względu na wąski margines bezpieczeństwa w porównaniu z poprzednią grupą. Z grupy steroidowych leków wziewnych, stosowanych w astmie oskrzelowej oraz w alergicznym zapaleniu błony śluzowej, w grupie B są zawierające jako substancję czynną budesonid. 

Z leków wziewnych rozszerzających oskrzela w ataku astmy, w bezpieczniejszej dla ciąży kategorii B jest bromek ipratropium i bromek ipratropium + fenoterol. Inne leki tej grupy mogą hamować akcję porodową. Dopuszczony w ciąży jest lek zawierający  montelukast, rekomendowany jako alternatywny dla grupy rozszerzającej oskrzela, do stosowania łącznie ze steroidami wziewnymi, celem zapobiegania zaostrzeniom astmy.

Dobrze wiedzieć

Klasyfikacja leków według FDALekarze odwołują się często do klasyfikacji amerykańskiej instytucji zajmującej się bezpieczeństwem leków i produktów spożywczych U.S. Food and Drug Administration. W ulotce leku nie znajdziesz informacji o tym, do której kategorii należy, a jedynie informację, że może (lub nie) być stosowany w ciąży lub że powinien o tym decydować lekarz.

 • A – badania na zwierzętach i obserwacje u ludzi nie wykazały działania szkodliwego dla płodu; w ciąży mogą być stosowane.
 • B – badania na zwierzętach wykazały szkodliwe działanie na płód, choć obserwacje u ludzi nie wykazują zagrożenia dla płodu ludzkiego; mogą być stosowane w ciąży w wypadku zdecydowanej konieczności.
 • C – leki w badaniach na zwierzętach wykazały szkodliwość dla płodu bądź brak wiarygodnych danych z obserwacji stosowania tego leku u ludzi; mogą być stosowane w ciąży tylko wtedy, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki przewyższałaby potencjalne ryzyko dla płodu.
 • D – wiadomo, że stanowią zagrożenie dla płodu; ich stosowanie w ciąży jest dopuszczone jedynie wtedy, gdy jest to konieczne ze względu na dobro matki, a podanie bezpieczniejszego alternatywnego leku jest niemożliwe lub przeciwwskazane.
 • X – stanowią bezpośrednie zagrożenie dla płodu; są bezwzględnie niedopuszczone do stosowania w ciąży.

Czytaj: Leki bez recepty zakazane w ciąży: których leków nie stosować bez konsultacji?

Kalendarz alergika: pylenie – kwiecień, maj, czerwiec

Dozwolone i zabronione leki w ciąży

Leczenie alergii w ciąży tylko pod kontrolą

Również w przypadku alergii obowiązuje żelazna zasada, że w ciąży nie przyjmuje się żadnych leków, nawet tych dostępnych bez recepty, bez konsultacji z lekarzem. Jeśli więc nie jesteś pod stałą opieką alergologa i do tej pory na własną rękę sięgałaś po leki dostępne bez recepty, to po stwierdzeniu, że jesteś w ciąży, jak najszybciej odstaw je i idź do lekarza. 

Bezpiecznie dla siebie i dziecka możesz jedynie stosować sól fizjologiczną i wodę morską do płukania nosa, a do łagodzenia podrażnienia skóry - kremy z naturalnymi lipidami lub mocznikiem. Możesz też pić wapno, ale nie więcej niż 1000 mg na dobę (nadmiar wapnia, szczególnie w połączeniu z witaminą C, może spowodować kamicę).

W ciąży odstaw antyalergiczne krople i maści

– Krople do nosa często są przyczyną poważnych kłopotów, zresztą nie tylko w przypadku kobiet w ciąży – mówi dr Czarski. – Są dostępne bez recepty i wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że stosowane w nadmiarze mogą być szkodliwe. Paniom oczekującym dziecka zdecydowanie je odradzam. Nie powinno się też używać maści  – to zbyt silne środki, by mieć z nimi do czynienia w ciąży.

Unikaj tego, co cię uczula

Najprościej byłoby unikać kontaktu z substancją, która cię uczula. Problem w tym, że zazwyczaj nie jest to w pełni możliwe. Łatwiej jest unikać alergenów pokarmowych; większe kłopoty może sprawiać np. sierść zwierząt. Szczególnie trudno jest uciec przed pyłkami roślin czy kurzem. Ale są sposoby, by zminimalizować ich ilość w otoczeniu.

Śledź komunikaty o pyleniu roślin – znajdziesz je w telewizyjnych i radiowych prognozach pogody oraz w internecie. Po przyjściu do domu przebierz się, a najlepiej od razu weź prysznic i umyj głowę. Oczy i nos możesz przepłukać przegotowaną wodą lub solą fizjologiczną.

W suche dni unikaj otwierania okien. Najlepszą porą na wietrzenie i na spacery jest dla ciebie czas po deszczu oraz ranki i wieczory, gdy wilgoć sprawia, że w powietrzu jest mniej pyłków. To ważne nie tylko ze względu na twoje samopoczucie, ale także z uwagi na zdrowie dziecka po narodzeniu.

Płód potrafi wytwarzać przeciwciała i może uczulać się, gdy alergeny przenikną do niego poprzez płyn owodniowy oraz łożysko.

Czytaj: Ciąża a zwierzęta domowe

Alergia wziewna u dzieci: przyczyny, objawy, leczenie

Jak postępować w przypadku nasilenia alergii w ciąży?

Alergia w ciąży może być bardzo uciążliwa, albo przeciwnie, objawy alergii w ciąży, które zwykle towarzyszyły kobiecie cierpiącej na alergię, w ciąży mogą niemal całkowicie ustąpić. Jeśli należysz do tej pierwszej grupy i alergia w ciąży daje ci się szczególnie we znaki, przeczytaj, co powinnaś zrobić:

 • należy przestrzegać zaleceń lekarza alergologa;
 • konieczne (choć oczywiście nie zawsze możliwe) jest unikanie substancji uczulających: jeśli alergię wywołują produkty żywnościowe, należy je wykluczyć z diety, zaś jeśli przyczyną alergii są pyłki roślin trzeba śledzić komunikaty o pyleniu roślin, unikać otwierania okien i spacerów w słoneczne i suche dni;
 • trzeba szczególnie dbać o czystość (często: zmieniać pościel, prać zasłony i firany, wycierać kurze);
 • ostrożniej niż zwykle należy podchodzić do produktów żywnościowych, które najczęściej wywołują uczulenia: cytrusów, czekolady, orzechów, owoców morza, mleka i miodu;
 • należy stosować sprawdzone kosmetyki lub tylko te z apteki – ciąża, zwłaszcza gdy kobieta jest alergiczką - to nie jest dobry czas na eksperymentowanie z nowymi preparatami kosmetycznymi.

miesięcznik "M jak mama"