Ruchy dziecka - w jaki sposób liczyć ruchy dziecka

2013-03-21 13:05

Po ostatniej wizycie, lekarz zalecił ci liczenie ruchów dziecka. Co to oznacza i w jaki sposób masz to robić? Zobacz naszą krótką instrukcję: jak prawidłowo liczyć ruchy dziecka.

ruchy dziecka
Autor: _photos.com

Liczenie ruchów dziecka przez mamę nie jest rutynowe. Zwykle lekarz zaleca je kiedy w ciąży są pewne komplikacje np. nadciśnienie tętnicze lub cukrzyca. Lekarz może zalecic także obserwację ruchów dziecka po terminie porodu.

Jak prawidłowo liczyć ruchy dziecka?

Najlepiej połozyć się na lewym boku i przez godzinę notować wszystkie ruchy: i słabe, i mocne. W okolicy terminu porodu powinno ich być przynajmniej 10 na godzinę. Jeśli jest ich mniej, zjedz lekki posiłek lub coś słodkiego. Ruchy dziecka powinny się wtedy nasilić, bo podniesie się poziom glukozy. Następnie połóż się i licz jeszcze raz. Sygnał alarmowy to mniej niż 4 ruchy na godzinę i zupełny ich brak. Potrzebna jest wtedy konsultacja u ginekologa, kontrola zapisu czynności serca dziecka (KTG), czasem również badanie USG. Uwaga: koniecznie trzeba jechać do szpitala, jeśli dziecko nie rusza się zupełnie przez kilka godzin, zwłaszcza gdy w poprzednich dniach zwykle o tej porze było aktywne.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza