Sesja ciążowa: co zrobić, by wyszła idealnie?

2015-02-06 12:53

Sesje ciążowe cieszą się wśród przyszłych rodziców coraz większą popularnością. Zdjęcia są niezapomnianą pamiątką z radosnego okresu wyczekiwania na dziecko. Dowiedz się, jak zorganizować sesję ciążową dla swojej rodziny, jak ona przebiega i ile taka pamiątka kosztuje.

Sesja ciążowa - każda mama chce, by wypadła jak najlepiej. W końcu dlatego się na nią zdecydowała i dlatego za nią zapłaciła. Jeśli też planujesz w takiej sesji uczestniczyć, sprawdź, co warto wiedzieć przed jej wykonaniem.

Sesja ciążowa: kiedy ją zrobić?

Oczywiście, wszystko zależy od mamy - od jej samopoczucia i... wielkości brzucha. Fotografowie wykonujący sesję ciążową zalecają, by wybrać na zrobienie zdjęć 6.-8. miesiąc ciąży. Wtedy brzuch jest już widoczny, a jednocześnie nie ma obawy, że sesja, zamiast ciążowej, będzie porodową. 

>>Jak fotografować ciążowy brzuszek?>>

Także wybór miejsca sesji ciążowej zależy od mamy (i możliwości fotografa). Podczas sesji w studiu panuje bardziej kameralna atmosfera i kobiecie łatwiej się rozluźnić, podobnie jak w jej właśnym domu. Zdjęcia mogą się odbyć również w innych miejscach: na basenie, w specjalnie wynajętych wnętrzach, np. w pałacu i oczywiście w plenerze. Lasy, jeziora, plaże - przyszli rodzice chętnie się tam fotografują.

- Fotograf spełni wszystkie życzenia klienta, jeśli tylko nie będą niewykonalne lub nie uzna, że pomysły przyszłych rodziców mogą marnie wyjść na zdjęciach - wyjaśnia Katarzyna Idzik, wykonująca sesje ciążowe. - Bardzo mnie cieszy, jeśli przyszła mama ma głowę pełną pomysłów, ale jest też otwarta na moje propozycje. Wtedy sesja przebiega w niemal przyjacielskiej atmosferze, a na zdjęciach łatwiej udaje się uchwycić uczucia i emocje towarzyszące macierzyństwu. Miłość, radość, opiekuńczość, ale i niepokój związany z oczekiwaniem na przyjście dziecka na świat - dodaje.

Sesja ciążowa: jak dobrać makijaż i ubiór?

Do sesji ciążowej mama może pomalować się samodzielnie lub wynająć makijażystkę. Często fotografowie w cenie sesji zapewniają pomoc profesjonalistów. Dobór makijażu musi być skonsultowany z fotografem, który na pewno podpowie, jak najlepiej się przygotować. Jeśli będziemy pozować przy świetle o jasnym odcieniu, wskazane będą wszelkie piaskowe, brzoskwiniowe kolory. Natomiast światło kontrastowe wymaga dużej ilości makijażu - trzeba pokryć wszelkie niedoskonałości. W przypadku fotografii czarno-białej oczywiście nie ma co szaleć z kolorami.

Kolejna sprawa to ubiór. Świetnie podkreślą brzuszek dopasowane sukienki. Nie ma co ubierać luźnych ciążowych worków - kobiety w ciąży wyglądają pięknie i należy to podkreslać. Zarówno mama, jak i tata dziecka mogą przed sesją zaproponować swoje pomysły i uzgodnić je z fotografem. Ubrania eleganckie, z zabawnymi tekstami, gadżety: buciki, zabawki, zdjęcia USG, tabliczki i wiele innych - w sesji można zawrzeć (prawie) wszystkie pomysły, których dostarcza wyobraźnia.

>>Czy zdjęcia z sesji ciążowej mamy powinny udostępniać publicznie?>>

Sesja ciążowa w wersji rodzinnej

W sesji ciążowej oprócz mamy może wziąć udział nie tylko tata dziecka. Świetnym pomysłem jest zabranie na nią starszego rodzeństwa przyszłego noworodka. To świetna okazja do spędzania czasu razem, odskocznia od codziennych zajęć i sposób na oswojenie dziecka z przyjściem na świat siostry lub brata.  Co więcej, do udziału w sesji ciążowej można zaprosić babcie i dziadków.

Jakie są koszta takiej sesji ciążowej?

Cena za sesję ciążową waha się od 300 do 1100 zł. Co za tę cenę uzyskamy, zależy od konkretnej oferty - liczba zdjęć na płycie, liczba wywołanych zdjęć, rozmary wywołanych zdjęć, ceny zdjęć obrobionych graficznie itd.

Pamiątki po ciąży, czyli ludzka pomysłowość nie zna granic

Coraz modniejsze stają się rownież inne formy upamiętniania ciąży. Popularne stają się... gipsowe odlewy twarzy dziecka, które się jeszcze nie narodziło. Są to wydruki 3D na podstawie USG, które kosztują około 1000-2000 zł. Podobny pomysł to wykonywanie odlewów maminego brzucha czy stópek i rączek dziecka już po narodzeniu. Nie stanowi również problemu wykonanie bransoletki z mleka matki lub... zamówienie artystycznego odcisku łożyska. Jak widać, ciążowy biznes kręci się calkiem nieźle.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE