Skurcze macicy w ciąży - skurcze Alvareza, Braxtona-Hicksa, przepowiadające i porodowe

2021-05-07 12:46

Skurcze macicy są nieodłącznie związane z ciążą. Skurcze w ciąży mogą być lekkie lub nasilone, sporadyczne lub regularne. Czym różnią się skurcze Alvareza od skurczów Braxtona-Hicksa? Jak odróżnić skurcze przepowiadające od porodowych? Sprawdź z jakimi skurczami macicy masz do czynienia, co oznaczają i jak możesz złagodzić dolegliwości.

Skurcze macicy w ciąży - skurcze Alvareza, Braxtona-Hicksa, przepowiadające i porodowe
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Skurcze Alvareza
  2. Jak rozpoznać skurcze Alvareza?
  3. Co pomoże przy skurczach Alvareza?
  4. Skurcze Braxtona-Hicksa
  5. Jak rozpoznać skurcze Braxtona-Hicksa
  6. Co pomoże przy skurczach Braxtona-Hicksa
  7. Skurcze przepowiadające
  8. Jak rozpoznać skurcze przepowiadające
  9. Co pomoże przy skurczach przepowiadających
  10. Skurcze porodowe
  11. Jak rozpoznać skurcze porodowe?
  12. Co pomaga przy skurczach porodowych

Skurcze Alvareza

Skurcze Alvareza pojawiają się po 20. tygodniu ciąży. Skurcze Alvareza są skurczami fizjologicznymi, charakterystycznymi dla prawidłowego przebiegu ciąży, ale nie wszystkie ciężarne je odczuwają. Ich zadaniem jest przygotowanie macicy do skurczów porodowych. Nie prowadzą jednak do porodu, czyli nie są na tyle silne i skuteczne, by doszło do rozwarcia szyjki macicy i by wypchnąć dziecko.

Jak rozpoznać skurcze Alvareza?

Mięsień macicy napina się, twardnieje w różnych miejscach. Nie jest to bolesne, ale może być nieprzyjemne. Skurcze pojawiają się nagle i szybko mijają.

Co pomoże przy skurczach Alvareza?

Oddychaj spokojnie, we własnym rytmie.

Skurcze Braxtona-Hicksa

Skurcze Braxtona-Hicksa występują po 20. tygodniu ciąży. Skurcze Braxtona-Hicksa mogą pojawiać się dość regularnie przez kilka godzin, po czym nagle zniknąć. Pod koniec ciąży stają się częstsze, bardziej bolesne. Są normalne w ciąży, mogą być jednak trudne do odróżnienia od przedwczesnej czynności skurczowej macicy. Dlatego jeśli przed 36. tygodniem ciąży występują częściej niż co godzinę, skontaktuj się z ginekologiem.

Czytaj także: Skurcze przed porodem: jak wyglądają? Jak liczyć skurcze porodowe?

Jak rozpoznać skurcze Braxtona-Hicksa

Są wyraźne, dość dokuczliwe. Trwają od 15 do 30 sekund, ale niekiedy nawet kilka minut. Możesz odczuwać także ból krzyża i mieć złe samopoczucie. Wieloródki odczuwają je silniej niż kobiety, które jeszcze nie rodziły.

Co pomoże przy skurczach Braxtona-Hicksa

Zmień pozycję. Jeśli stałaś – połóż się, jeżeli siedziałaś – wstań i pochodź trochę. Spokojnie oddychaj.

Skurcze przepowiadające

Skurcze przepowiadające pojawiają się po 36. tygodniu ciąży. Występują nieregularnie. Możesz je odczuwać kilka razy w ciągu dnia, ale też kilka razy w tygodniu. Świadczą o tym, że macica intensywnie przygotowuje się do porodu. Stają się bardziej odczuwalne na kilka tygodni przed porodem, a im bliżej do niego, tym są częstsze.

Jak rozpoznać skurcze przepowiadające

Są krótkie, bolesne, nasilają się i mijają. Twardnieje cały trzon macicy. Uwaga: skurcze te mogą przypominać skurcze porodowe, ale w przeciwieństwie do nich, ustępują po 1,5–2 godzinach.

Co pomoże przy skurczach przepowiadających

Weź prysznic lub krótką, ciepłą kąpiel. Przy silnych dolegliwościach warto zażyć leki rozkurczowe zalecone przez lekarza.

Czytaj także: Dozwolone i zabronione leki w ciąży. Co można bez przeszkód brać?

Skurcze porodowe

Skurcze porodowe prowadzą do skracania i rozwierania się szyjki macicy. Trwają wiele godzin, nie ustępują. Uwaga: gdy skurcze zwiększają częstotliwość, pojawiają się co 5 minut – to znak, że poród się rozpoczął i pora jechać do szpitala.

Czytaj także: Pierwsze objawy porodu - kiedy do szpitala? Oznaki zbliżającego się porodu

Jak rozpoznać skurcze porodowe?

Skurcze porodowe są bolesne, regularne, twardnieje cały mięsień macicy. W miarę upływu czasu stają się coraz silniejsze i bardziej regularne, a przerwy między nimi są coraz krótsze.

Co pomaga przy skurczach porodowych

Gdy pojawia się skurcz, weź głęboki oddech przez nos i powoli wypuszczaj powietrze ustami. Pomaga też pozycja kuczna, ciepła kąpiel i prysznic. W szpitalu możesz poprosić o znieczulenie.

M jak mama: Sen w ciąży - jak naprawdę odpocząć w nocy?

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza