Ten ból kojarzy się z poronieniem. W rzeczywistości jest niegroźny

2023-03-28 15:00

Słyszałaś o więzadle obłym macicy? Pewnie nie, a powinnaś, bo to ono odpowiada za nagły i kłujący ból podbrzusza i pachwin. Na szczęście ból więzadła obłego nie jest niebezpieczny, ale może nieźle przestraszyć przyszłą mamę, bo kojarzony jest zwykle z poronieniem.

Ciężarna w kuchni trzymająca się z bólu za brzuch
Autor: Getty images Ten ból kojarzy się z poronieniem, ale jest niegroźny. Odpowiada za niego "sznureczek" w macicy

Prawie każda kobieta w ciąży przynajmniej raz doświadczyła bólu, który sparaliżował ją ze strachu o dziecko. Kłujący ból podbrzusza, przenikający aż do pachwin lub tępy zlokalizowany w dolnej części brzucha.

Pierwsza myśl jest taka, że ból brzucha w ciąży to zły znak. Specjaliści jednak uspokajają: zazwyczaj takie objawy są zupełnie niegroźne, a powodują je niewielkie więzadła znajdujące się przy macicy - tzw. więzadła obłe. Jak je rozpoznać i jak odróżnić od bólu zwiastującego poronienie lub inne problemy z ciążą? 

Spis treści

 1. Czym jest więzadło obłe i gdzie się znajduje?
 2. Jak rozpoznać ból więzadeł obłych?
 3. Jak złagodzić ból w pachwinach i podbrzuszu?
 4. Jak odróżnić ból więzadeł od poronienia?
Webinar mjakmama - Czy warto iść do fizjoterapeuty uroginekologicznego?

Czym jest więzadło obłe i gdzie się znajduje?

Więzadło obłe to pasmo tkanki, które podtrzymuje macicę. Pasma te biegną po obu jej stronach i wchodzą przez pachwinę aż do pochwy. Kiedy ciążowy brzuszek rośnie, więzadła obłe się rozciągają i nabierają grubości, aby unieść coraz cięższą macicę (dzieje się tak dzięki hormonom powodującym elastyczność więzadeł i mięśni). Ten proces może powodować ból w okolicach pachwiny, brzucha i bioder. 

Na wystąpienia bólu więzadła obłego narażone są wszystkie kobiety w ciąży, ale naprawdę dokuczliwy ból tych pasm tkanek dotyka 10% do 30% z nich. Najczęściej pojawia się na początku drugiego trymestru, gdy macica zaczyna intensywnie rosnąć i utrzymuje się aż do porodu. Najsilniej odczuwany jest w środku drugiego trymestru.

Ból więzadła okrągłego nie jest niebezpieczny dla ciebie ani dziecka. Nie jest oznaką choroby lub komplikacji.

Czytaj również: Dlaczego boli brzuch w poszczególnych tygodniach ciąży? Kiedy powinno cię to zaniepokoić?

Taki objaw w czasie ciąży to nic nadzwyczajnego. Skąd bierze się ból w pachwinie?

Jak rozpoznać ból więzadeł obłych?

Ból więzadeł obłych może być odczuwany jako przeszywające kłucie w brzuchu lub tępy ból po jednej lub obu stronach, rozpoczynający się po bokach brzucha i przechodzący w dół do pachwiny. Ból może wystąpić nagle, ale może też utrzymywać się przez cały dzień (a nawet nasilać). O rozciąganiu więzadeł obłych świadczyć może: 

 • ostry, przeszywający ból, gdy zmieniasz pozycję ciała, kichasz, kaszlesz itd.
 • tępy ból w dolnej części brzucha lub miednicy: od pachwiny do brzucha i bioder
 • utrzymujący się ból po wysiłku lub aktywności fizycznej na skutek obciążenia więzadeł w czasie ruchu. Może się nasilać w wyniku siedzenia przez cały dzień.

Jak złagodzić ból w pachwinach i podbrzuszu?

Lekarze zalecają, aby w łagodzeniu bólu stosować naturalne metody. Sprawdza się noszenie pasa podtrzymującego brzuch lub stosowanie taśm do kinesiotapingu. Konieczny jest też odpoczynek i ciepła kąpiel.

Aby zapobiec bólowi, warto ograniczyć wysiłek, nie dźwigać. Jeśli czujesz, że za chwilę kichniesz, spróbuj najpierw pochylić się do przodu i umieścić ręce pod brzuchem, aby go podeprzeć. Każdego dnia wykonuj delikatne ćwiczenia rozciągające biodra - kręcenie, przyjmowanie pozycji w siadzie płaskim z uniesionymi pośladkami.

Jak odróżnić ból więzadeł od poronienia?

Ból podbrzusza bardzo często kojarzony jest z poronieniem - i słusznie. Objawy utraty ciąży związane są z silnymi skurczami, bólami podbrzusza przypominającymi ból miesiączkowy, a także skurczami (macica kurczy się wydalając płód, jak w czasie porodu). 

Charakterystyczne przy poronieniu jest jednak krwawienie, które nie występuje w przypadku bólu więzadła obłego. Dodatkowo ból przy poronieniu jest dużo silniejszy niż ten, wywołany rozciąganiem się więzadeł. 

Mimo to warto skonsultować się z lekarzem, jeśli ból brzucha w ciąży wydaje ci się niepokojący. Dzwoń koniecznie na SOR, jeśli:

 • odczuwasz intensywny ból lub skurcze brzucha
 • masz wysoką gorączkę lub dreszcze
 • krwawisz z pochwy
 • odczuwasz silny ból przy oddawaniu moczu
 • masz zawroty głowy lub omdlenia.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza