Ten ból kojarzy się z poronieniem. W rzeczywistości jest niegroźny

2023-03-28 15:00

Słyszałaś o więzadle obłym macicy? Pewnie nie, a powinnaś, bo to ono odpowiada za nagły i kłujący ból podbrzusza i pachwin. Na szczęście ból więzadła obłego nie jest niebezpieczny, ale może nieźle przestraszyć przyszłą mamę, bo kojarzony jest zwykle z poronieniem.

Ciężarna w kuchni trzymająca się z bólu za brzuch
Autor: Getty images Ten ból kojarzy się z poronieniem, ale jest niegroźny. Odpowiada za niego "sznureczek" w macicy

Prawie każda kobieta w ciąży przynajmniej raz doświadczyła bólu, który sparaliżował ją ze strachu o dziecko. Kłujący ból podbrzusza, przenikający aż do pachwin lub tępy zlokalizowany w dolnej części brzucha.

Pierwsza myśl jest taka, że ból brzucha w ciąży to zły znak. Specjaliści jednak uspokajają: zazwyczaj takie objawy są zupełnie niegroźne, a powodują je niewielkie więzadła znajdujące się przy macicy - tzw. więzadła obłe. Jak je rozpoznać i jak odróżnić od bólu zwiastującego poronienie lub inne problemy z ciążą? 

Spis treści

  1. Czym jest więzadło obłe i gdzie się znajduje?
  2. Jak rozpoznać ból więzadeł obłych?
  3. Jak złagodzić ból w pachwinach i podbrzuszu?
  4. Jak odróżnić ból więzadeł od poronienia?
Webinar mjakmama - Czy warto iść do fizjoterapeuty uroginekologicznego?

Czym jest więzadło obłe i gdzie się znajduje?

Więzadło obłe to pasmo tkanki, które podtrzymuje macicę. Pasma te biegną po obu jej stronach i wchodzą przez pachwinę aż do pochwy. Kiedy ciążowy brzuszek rośnie, więzadła obłe się rozciągają i nabierają grubości, aby unieść coraz cięższą macicę (dzieje się tak dzięki hormonom powodującym elastyczność więzadeł i mięśni). Ten proces może powodować ból w okolicach pachwiny, brzucha i bioder. 

Na wystąpienia bólu więzadła obłego narażone są wszystkie kobiety w ciąży, ale naprawdę dokuczliwy ból tych pasm tkanek dotyka 10% do 30% z nich. Najczęściej pojawia się na początku drugiego trymestru, gdy macica zaczyna intensywnie rosnąć i utrzymuje się aż do porodu. Najsilniej odczuwany jest w środku drugiego trymestru.

Ból więzadła okrągłego nie jest niebezpieczny dla ciebie ani dziecka. Nie jest oznaką choroby lub komplikacji.

Czytaj również: Dlaczego boli brzuch w poszczególnych tygodniach ciąży? Kiedy powinno cię to zaniepokoić?

Taki objaw w czasie ciąży to nic nadzwyczajnego. Skąd bierze się ból w pachwinie?

Jak rozpoznać ból więzadeł obłych?

Ból więzadeł obłych może być odczuwany jako przeszywające kłucie w brzuchu lub tępy ból po jednej lub obu stronach, rozpoczynający się po bokach brzucha i przechodzący w dół do pachwiny. Ból może wystąpić nagle, ale może też utrzymywać się przez cały dzień (a nawet nasilać). O rozciąganiu więzadeł obłych świadczyć może: 

  • ostry, przeszywający ból, gdy zmieniasz pozycję ciała, kichasz, kaszlesz itd.
  • tępy ból w dolnej części brzucha lub miednicy: od pachwiny do brzucha i bioder
  • utrzymujący się ból po wysiłku lub aktywności fizycznej na skutek obciążenia więzadeł w czasie ruchu. Może się nasilać w wyniku siedzenia przez cały dzień.

Jak złagodzić ból w pachwinach i podbrzuszu?

Lekarze zalecają, aby w łagodzeniu bólu stosować naturalne metody. Sprawdza się noszenie pasa podtrzymującego brzuch lub stosowanie taśm do kinesiotapingu. Konieczny jest też odpoczynek i ciepła kąpiel.

Aby zapobiec bólowi, warto ograniczyć wysiłek, nie dźwigać. Jeśli czujesz, że za chwilę kichniesz, spróbuj najpierw pochylić się do przodu i umieścić ręce pod brzuchem, aby go podeprzeć. Każdego dnia wykonuj delikatne ćwiczenia rozciągające biodra - kręcenie, przyjmowanie pozycji w siadzie płaskim z uniesionymi pośladkami.

Jak odróżnić ból więzadeł od poronienia?

Ból podbrzusza bardzo często kojarzony jest z poronieniem - i słusznie. Objawy utraty ciąży związane są z silnymi skurczami, bólami podbrzusza przypominającymi ból miesiączkowy, a także skurczami (macica kurczy się wydalając płód, jak w czasie porodu). 

Charakterystyczne przy poronieniu jest jednak krwawienie, które nie występuje w przypadku bólu więzadła obłego. Dodatkowo ból przy poronieniu jest dużo silniejszy niż ten, wywołany rozciąganiem się więzadeł. 

Mimo to warto skonsultować się z lekarzem, jeśli ból brzucha w ciąży wydaje ci się niepokojący. Dzwoń koniecznie na SOR, jeśli:

  • odczuwasz intensywny ból lub skurcze brzucha
  • masz wysoką gorączkę lub dreszcze
  • krwawisz z pochwy
  • odczuwasz silny ból przy oddawaniu moczu
  • masz zawroty głowy lub omdlenia.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza