Kłucie w brzuchu i skurcze w ciąży. Kiedy ból powinien niepokoić?

2019-10-23 13:50 Agnieszka Włodarek
kłucie brzucha w ciąży
Autor: Getty images

Kłucie w brzuchu w ciąży, ból i skurcze to jedne z tych dolegliwości, które mogą poważnie zaniepokoić przyszłą mamę. Kiedy kłucie w brzuchu w ciąży nie powinno budzić obaw, a kiedy należy się zaniepokoić?

Posłuchaj, kiedy skurcze, kłucia oraz bóle brzucha w ciąży powinny wzbudzić niepokój. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

„Ty też tak miałaś, odczuwałaś kłucie i bóle podbrzusza w ciąży?” – takie pytania ciężarne zadają bardziej doświadczonym koleżankom. Bo ciąża to nie tylko czas radości, ale także wielu obaw.

Na szczęście zwykle strach ma wielkie oczy i okazuje się, że większość dolegliwości ciążowych jest zupełnie naturalna. Takim problemem  jest np. ból brzucha, często określany przez nie jako kłucie. Co może być jego przyczyną?

Spis treści:

  1. Kłucia w brzuchu spowodowane rozciąganiem się macicy
  2. Kłucie będące efektem skurczów
  3. Kłucie związane z problemami trawiennymi
  4. Kiedy kłucie brzucha w ciąży powinno niepokoić?

Kłucia w brzuchu spowodowane rozciąganiem się macicy

Najczęstszą przyczyną kłucia w brzuchu w ciąży jest rozciąganie się macicy. Niektóre ciężarne, szczególnie w pierwszych miesiącach, porównują te doznania do bólu menstruacyjnego.

Ból brzucha w ciąży to najczęściej kłucie w okolicach podbrzusza lub pachwiny, z jednej lub obu stron, to z kolei reakcja rozciągających się więzadeł, które podtrzymują macicę. To tzw. więzadło obłe, które w trakcie ciąży rozciąga się i pogrubia powodując kłucie lub tępy ból.

Najczęściej kłucie obserwowane jest przez przyszłe mamy w trakcie zmiany pozycji lub w czasie wysiłku, np. kaszlu. Na szczęście ustępuje po chwili odpoczynku lub po kilku głębokich oddechach.

Czytaj: Ból brzucha na początku ciąży to powód do zmartwień?

Kłucie będące efektem skurczów

Skurcze macicy przez wiele kobiet odczuwane są jako kłucie, czasami jako tępy, kłujący ból. Choć uczucie to nie jest przyjemne, to jednak jest naturalne. Macica od momentu zapłodnienia „pracuje”.

Jej ściany kurczą się już we wczesnej ciąży, ale wtedy kobieta najczęściej nawet tego nie odczuwa. A jeśli jednak je czuje, może odebrać, jako kłucie, często jako twardnienie brzucha.

Czy to coś złego? Takie bóle brzucha na początku ciąży to najczęściej zupełnie zdrowy objaw, który pomaga organowi o niewielkich dotąd rozmiarach powiększyć się w ciągu kilku miesięcy do rozmiarów sporej piłki.

W drugim trymestrze (podobnie w trzecim) podobne objawy mogą dawać skurcze Braxtona-Hicksa. To też nic strasznego ani groźnego. Właśnie wtedy brzuch staje się napięty, twardnieje. Najczęściej taki skurcz pojawia się nieregularnie, nie boli, po kilkudziesięciu sekundach mija i nie zagraża ani mamie, ani dziecku. W ten sposób macica przygotowuje się do porodu.

Jak odróżnić skurcze przepowiadające od porodowych

Najczęstsze przyczyny bólu brzucha w ciąży - WIDEO

Kłucie związane z problemami trawiennymi

W czasie ciąży pojawiać się mogą dolegliwości układu pokarmowego. Związane są one z wolniejsza pracą układu trawiennego (skutek działania hormonów, które w ciąży spowalniają perystaltykę jelit) oraz z powody przemieszczenia się i ucisku niektórych narządów, jak żołądka.

To powoduje zaparcia w ciąży i wzdęcia, a także wywołane tym bóle czy kłucia. Takie objawy mogą dawać gromadzące się w jelitach gazy.

Jeśli ból brzucha ma podłoże gastryczne albo gdy nie jest szczególnie dokuczliwy i mija po odpoczynku, nie ma powodów do niepokoju. Warto jednak poinformować o problemie bólu brzucha ginekologa w czasie zaplanowanej wizyty – czasem pomoże zmiana diety, lekarz może też zalecić delikatny lek rozkurczowy.

Czytaj: Problemy żołądkowe w ciąży: mdłości, zgaga, wzdęcia

Kiedy kłucie brzucha w ciąży powinno niepokoić?

Powody do niepokoju pojawiają się, jeśli skurczom brzucha towarzyszy ból brzucha, pleców, pachwin, krwawienie lub plamienie albo gdy wyraźnie zwiększa się ich częstotliwość (jest ich więcej niż pięć na godzinę).

W takim przypadku należy skontaktować się z lekarzem, bo nadmierna czynność skurczowa może doprowadzić do skrócenia szyjki macicy, a nawet wywołać przedwczesny poród.

Czytaj: Wyrostek robaczkowy w ciąży. Gdy konieczna jest operacja w ciąży

Warto wiedzieć

Odklejające się łożysko

Nagły, ostry, przeszywający ból w podbrzuszu, któremu towarzyszy twardnienie brzucha, uczucie drętwienia, a także bolesny ucisk w dolnej części kręgosłupa może być objawem odklejania się łożyska. Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem – to niebezpieczny objaw, który wymaga konsultacji.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE