Kłucie w brzuchu i skurcze w ciąży. Kiedy ból powinien niepokoić?

2021-07-28 15:04

Kłucie w brzuchu w ciąży, ból i skurcze to jedne z tych dolegliwości, które mogą poważnie zaniepokoić przyszłą mamę. Kiedy kłucie w brzuchu w ciąży nie powinno budzić obaw, a kiedy należy się zaniepokoić?

kłucie brzucha w ciąży
Autor: Getty images

„Ty też tak miałaś, odczuwałaś kłucie i bóle podbrzusza w ciąży?” – takie pytania ciężarne zadają bardziej doświadczonym koleżankom. Bo ciąża to nie tylko czas radości, ale także wielu obaw.

Na szczęście zwykle strach ma wielkie oczy i okazuje się, że większość dolegliwości ciążowych jest zupełnie naturalna. Takim problemem jest np. ból brzucha na początku ciąży, często określany przez nie jako kłucie. Co może być jego przyczyną?

Spis treści

  1. Kłucie w brzuchu spowodowane rozciąganiem się macicy
  2. Kłucie będące efektem skurczów
  3. Kłucie związane z problemami trawiennymi
  4. Kiedy kłucie brzucha w ciąży powinno niepokoić?

Kłucie w brzuchu spowodowane rozciąganiem się macicy

Najczęstszą przyczyną kłucia w brzuchu w ciąży jest rozciąganie się macicy. Niektóre ciężarne, szczególnie w pierwszych miesiącach, porównują te doznania do bólu menstruacyjnego.

Ból brzucha w ciąży to najczęściej kłucie w okolicach podbrzusza lub pachwiny, z jednej lub obu stron, to z kolei reakcja rozciągających się więzadeł, które podtrzymują macicę. To tzw. więzadło obłe, które w trakcie ciąży rozciąga się i pogrubia powodując kłucie lub tępy ból.

Najczęściej kłucie obserwowane jest przez przyszłe mamy w trakcie zmiany pozycji lub w czasie wysiłku, np. kaszlu. Na szczęście ustępuje po chwili odpoczynku lub po kilku głębokich oddechach.

Czytaj: Skracanie szyjki macicy w ciąży - co oznacza, jak postępować?

Bóle brzucha w ciąży

Kłucie będące efektem skurczów

Skurcze macicy przez wiele kobiet odczuwane są jako kłucie, czasami jako tępy, kłujący ból. Choć uczucie to nie jest przyjemne, to jednak jest naturalne. Macica od momentu zapłodnienia „pracuje”.

Jej ściany kurczą się już we wczesnej ciąży, ale wtedy kobieta najczęściej nawet tego nie odczuwa. A jeśli jednak je czuje, może odebrać, jako kłucie, często jako twardnienie brzucha.

Czy to coś złego? Takie bóle brzucha na początku ciąży to najczęściej zupełnie zdrowy objaw, który pomaga organowi o niewielkich dotąd rozmiarach powiększyć się w ciągu kilku miesięcy do rozmiarów sporej piłki.

W drugim trymestrze (podobnie w trzecim) podobne objawy mogą dawać skurcze Braxtona-Hicksa. To też nic strasznego ani groźnego. Właśnie wtedy brzuch staje się napięty, twardnieje. Najczęściej taki skurcz pojawia się nieregularnie, nie boli, po kilkudziesięciu sekundach mija i nie zagraża ani mamie, ani dziecku. W ten sposób macica przygotowuje się do porodu.

Kłucie związane z problemami trawiennymi

W czasie ciąży pojawiać się mogą dolegliwości układu pokarmowego. Związane są one z wolniejsza pracą układu trawiennego (skutek działania hormonów, które w ciąży spowalniają perystaltykę jelit) oraz z powody przemieszczenia się i ucisku niektórych narządów, jak żołądka.

To powoduje zaparcia w ciąży i wzdęcia, a także wywołane tym bóle czy kłucia. Takie objawy mogą dawać gromadzące się w jelitach gazy.

Jeśli ból brzucha ma podłoże gastryczne albo gdy nie jest szczególnie dokuczliwy i mija po odpoczynku, nie ma powodów do niepokoju. Warto jednak poinformować o problemie bólu brzucha ginekologa w czasie zaplanowanej wizyty – czasem pomoże zmiana diety, lekarz może też zalecić delikatny lek rozkurczowy.

Czytaj: Problemy żołądkowe w ciąży: mdłości, zgaga, wzdęcia

Jak odróżnić skurcze przepowiadające od porodowych

Wyrostek robaczkowy w ciąży. Gdy konieczna jest operacja w ciąży

Kiedy kłucie brzucha w ciąży powinno niepokoić?

Powody do niepokoju pojawiają się, jeśli skurczom brzucha towarzyszy ból brzucha, pleców, pachwin, krwawienie lub plamienie albo gdy wyraźnie zwiększa się ich częstotliwość (jest ich więcej niż pięć na godzinę).

W takim przypadku należy skontaktować się z lekarzem, bo nadmierna czynność skurczowa może doprowadzić do skrócenia szyjki macicy, a nawet wywołać przedwczesny poród.

Warto wiedzieć

Odklejające się łożysko

Nagły, ostry, przeszywający ból w podbrzuszu, któremu towarzyszy twardnienie brzucha, uczucie drętwienia, a także bolesny ucisk w dolnej części kręgosłupa może być objawem odklejania się łożyska. Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem – to niebezpieczny objaw, który wymaga konsultacji.

Dowiedz się więcej o diecie w ciąży:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza