Ból brzucha w ciąży: dlaczego boli brzuch w poszczególnych tygodniach ciąży

2018-08-06 15:03 Anna Guttman, konsultant: dr n. med. Andrzej Szałkowski, ginekolog
ból brzucha w ciąży
Autor: Getty images

Ból brzucha w ciąży pojawia się właściwie w każdym trymestrze i należy do najpopularniejszych dolegliwości ciążowych. Przyczyny bólu brzucha w poszczególnych tygodniach ciąży są zwykle fizjologiczne, lecz zdarza się, że ból brzucha w ciąży oznacza kłopoty. Przeczytaj albo posłuchaj, co oznacza ból brzucha w 12 tygodniu ciąży, a co w drugim trymestrze.

Posłuchaj dlaczego w ciąży boli brzuch. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Ból brzucha w ciąży zawsze wywołuje niepokój i możesz go zgłosić lekarzowi. Nie zdziw się jednak, gdy ten podejdzie do niego ze spokojem - kłujący czy rozpierający ból brzucha w ciąży to rzecz normalna, zupełnie fizjologiczna. W poszczególnych tygodniach ciąży różnie się to odczuwa.

Ból brzucha w ciąży związany jest także bezpośrednio z rozciąganiem macicy i jej pracą - często pod koniec ciąży są to skurcze przepowiadające czy skurcze porodowe.

Ból brzucha w 1. trymestrze ciąży: przyczyny

Ból brzucha na początku ciąży jest wynikiem burzy hormonalnej. Po zagnieżdżeniu się w błonie śluzowej jamy macicy zarodek stopniowo przekształca się i bardzo intensywnie rośnie.

Pod koniec 4 tygodnia ciąży ma około 4 milimetrów, ale tydzień później już 12 milimetrów! Jednocześnie powiększa się więc i macica. Musi się w niej bowiem zmieścić nie tylko dziecko, ale również łożysko i pęcherz płodowy, które zapewniają mu komfort i bezpieczeństwo. Dlatego w 12 tygodniu ciąży jesteś już cięższa o 2 kilogramy, chociaż twoje dziecko waży zaledwie 14 gramów.

Tak gwałtownie zachodzące w twoim ciele zmiany raczej nie będą przebiegać w sposób zupełnie nieodczuwalny. I rzeczywiście możesz odczuwać bóle brzucha:

  • Pod wpływem wzrostu poziomu hormonów do narządów rodnych dopływa więcej niż zwykle krwi, przez co są obrzmiałe i bardzo tkliwe. Dlatego możesz początkowo mieć wrażenie pełności w jamie brzusznej i odczuwać bóle podbrzusza w ciąży. Wiele kobiet porównuje je do dolegliwości związanych z bólem brzucha pojawiających się przed miesiączką.
  • Rosnąca macica rozciąga trzymające ją więzadła, co może powodować uczucie „ciągnięcia”, szczególnie w pachwinach. Ponadto zaczyna uciskać na inne narządy leżące w pobliżu, np. pęcherz moczowy, co też często wywołuje pobolewania w podbrzuszu.
  • Nie zapominaj, że w pierwszym trymestrze ciąży jest największe ryzyko poronienia. Dlatego nie wolno ci uznać, że ból w dole brzucha – nawet niezbyt dokuczliwy – jest objawem normalnym. Jeśli budzi on twój niepokój lub wątpliwości, zawsze lepiej skontaktuj się z ginekologiem, żeby rozwiać obawy. A gdy bóle mają charakter bolesnych, regularnych skurczów, sytuacja prawdopodobnie jest poważna i powinnaś jak najszybciej trafić pod opiekę lekarza.

Zobacz: Kłucie w brzuchu w ciąży - kiedy jest powodem do niepokoju?

Ból brzucha w 2. trymestrze ciąży: przyczyny

Jakie są przyczyny bólu brzucha w drugim trymestrze ciąży? Twoje dziecko rośnie znacznie szybciej niż dotychczas, niemal z godziny na godzinę. Ma już wykształcone wszystkie narządy i trwa ich dalszy rozwój. W 24. tygodniu ciąży mierzy już ok. 30 centymetrów i waży blisko 800 gramów.

Szybki wzrost dziecka wiąże się oczywiście z równie szybkim wzrostem macicy i dalszym rozciąganiem jej więzadeł. I to właśnie może to powodować występowanie okresowego, czasami dość silnego bólu w dole brzucha (podbrzuszu) i pachwinach. Ale w tym okresie ciąży mogą pojawić się także innego rodzaju niegroźne bóle, choć słuszniej byłoby je nazwać pobolewaniami.

  • Około 18.–20. tygodnia ciąży zaczniesz odczuwać ruchy dziecka. Czasem będzie to dość gwałtowne wiercenie się, ale nie są to bolesne kopnięcia. Początkowo możesz je uznać za skurcze i zaniepokoić się, ale szybko zorientujesz się, w czym rzecz.
  • Po 20. tygodniu ciąży pojawiają się tzw. skurcze Braxtona-Hicksa, których zadaniem jest przygotowanie cię do porodu. Są to wyczuwalne, ale niebolesne skurcze – macica twardnieje, a potem wraca do normy. Czasem towarzyszy temu złe samopoczucie lub ból krzyża. Skurcze mogą pojawić się i występować dość regularnie przez kilka godzin, po czym nagle zniknąć.

Zobacz: Skurcze macicy w ciąży - skurcze Alvareza, Braxtona-Hicksa, przepowiadające i porodowe

Ból brzucha w 3. trymestrze ciąży: przyczyny

Trzeci trymestr ciąży to czas bardzo szybkiego wzrostu dziecka. Oznacza to, że rosnąca jednocześnie macica zwiększa nacisk na wszystkie okoliczne narządy. W dodatku twoje dziecko jest coraz bardziej ruchliwe i silniejsze, ma coraz mniej miejsca, więc bardziej odczuwasz jego ruchy. Po 36 tygodniu ciąży pojawiają się tzw. skurcze przepowiadające, które objawiają się twardnieniem brzucha i bywają bolesne. Możesz je odczuwać kilka razy w tygodniu.

Cechą charakterystyczną tych skurczów jest to, że występują nieregularnie. Skurcze przepowiadające to znak, że macica intensywnie trenuje przed godziną zero. Ale dopiero regularne, trwające kilka godzin bóle, których częstotliwość i siła wzrasta z każdym skurczem, są oznaką, że nareszcie zaczyna się poród.

Ból brzucha: rozmowa z ginekolog położnik wideo

Kup e-poradnik
Niepokojące objawy

Autor: Redakcja

Z poradnika dowiesz się:

  • jakiego rodzaju krwawienie może oznaczać początek poronienia
  • co może oznaczać silny ból w podbrzuszu
  • jak odróżnić zwykłe ciążowe obrzęki od stanu przedrzucawkowego

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE