Twoje stopy też są w ciąży. Gdy bolą i puchną, te proste sposoby przyniosą ci ulgę

2022-10-14 16:30

Stopy reagują na ciążę jak papierek lakmusowy na kwas. Gdy rośnie twoja waga, rośnie ich rozmiar, gdy macica uciska żyły, one gromadzą wodę i limfę. Zobacz, jak dbać o swoje stopy, które przez 9 miesięcy tak jak i ty, zmagają się ze zmianami ciążowymi.

mąż masujący stopy ciężarnej żonie
Autor: Getty images Twoje stopy też są w ciąży - tak reagują na wzrost wagi i na inne zmiany związane z oczekiwaniem na dziecko

W okresie ciąży zmienia się całe twoje ciało. Rośnie ci brzuch, żołądek podchodzi niemal do gardła, ustępując miejsca macicy, kręgosłup wygina się w nienaturalne "S". Zmieniają się też stopy, które muszą dźwigać dodatkowe kilogramy i są narażone na obrzęki i opuchliznę.

Dolegliwości stóp związane z ciążą, chociaż nie są wymieniane tak często, jak inne objawy ciąży, to jednak dotykają aż 80% przyszłych mam. Najczęściej kobiety skarżą się na obrzęki spowodowane gromadzeniem się płynu w tkankach, ale i na ból oraz zmiany w budowie, spowodowane hormonami i wzrostem ciężaru ciała. 

Wyjaśniamy, jak stopy reagują na zmiany związane z oczekiwaniem na dziecko i jak dbać o nie prawidłowo przez 9 miesięcy ciąży.

Spis treści

  1. Stopy tracą swój prawidłowy łukowaty kształt
  2. Stopy rosną i nie mieszczą się w butach
  3. Zaczynasz inaczej chodzić, co odbija się na twoich stopach
  4. Stopy zaczynają puchnąć
  5. Zaczynają wrastać ci paznokcie
  6. Nie ignoruj ​​swoich stóp!
Domowe sposoby na obrzęki nóg w ciąży

Stopy tracą swój prawidłowy łukowaty kształt

Spłaszczenie łuku stopy to typowy objaw ciążowy, za który odpowiadają dodatkowe kilogramy, których nabywasz w czasie ciąży. Przyrost masy ciała, zwłaszcza w okolicy brzucha, jest jedną z najważniejszych zmian zachodzących w twoim ciele podczas ciąży. Jego skutkiem jest nienaturalne wykrzywienie pleców, a przez to nierównomierne rozłożenie ciężaru na stopach. Dlatego kobiety w ciąży często odczuwają ból i dyskomfort kostek i stóp.

Zmianom w kształcie stopy spowodowane ciężarem sprzyja wysoki poziom relaksyny i progesteronu, które wpływają na rozluźnienie mięśni i większą rozciągliwość więzadeł - nie tylko macicy,co jest niezbędne do porodu, ale i innych, np. więzadeł w stopach. Poziom relaksyny wzrasta w ciąży dziesięciokrotnie, nic dziwnego, że mięśnie i więzadła stopy, utrzymujące jej podeszwę w prawidłowym łuku, rozluźniają się, a stopa staje się płaska.

Nacisk dużego ciężaru ciała na rozluźnione struktury stopy powoduje ból, nadwyrężenia mięśni i ścięgien oraz zapalenie rozcięgna podeszwowego.

Czytaj również: Dlaczego w ciąży puchną stopy? Czy można tego uniknąć?

Dolegliwości ciążowe w drugim trymestrze ciąży

Stopy rosną i nie mieszczą się w butach

Wspomniane rozluźnienie więzadeł i spłaszczenie stopy sprawia, ze staje się ona dłuższa i szersza. Dotychczas dobre buty stają się nagle ciasne i niewygodne. Może dojść do obtarć, powstawania pęcherzy i odcisków.

Zazwyczaj stopy, które urosną w czasie ciąży, pozostają już takie na zawsze, więc wymiana obuwia jest nieunikniona. To pozwala uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości, a nawet infekcji, które mogą wdać się po uszkodzeniu stopy spowodowanym niedopasowanymi butami.

Zaczynasz inaczej chodzić, co odbija się na twoich stopach

Zamiana chodu spowodowana jest zmianą środka ciężkości ciała - duży brzuch wymusza na kobiecie przechylenie się do tyłu, aby utrzymać równowagę. Przez to stop zaczynają być obciążone inaczej niż dotąd, reagują wiec bólem i wyginaniem się do wewnątrz podczas chodzenia lub stania.

Nieprawidłowa postawa ciała w ciąży zmienia sposób chodzenia i zwiększa ryzyko upadku. Aby je zmniejszyć wielu lekarzy zaleca stosowanie wkładek i butów usztywniających kostkę.

Stopy zaczynają puchnąć

Obrzęk stóp to typowy objaw ciążowy wynikający z gromadzenia się płynu w tkankach. Ten zaś spowodowany jest uciskiem rosnącej macicy na żyły. Gdy płyn tkwi w tkankach, pojawia się obrzęk i opuchlizna nóg, kostek i stóp. Sposobem na unikniecie tej sytuacji jest ograniczenie spożywania soli i regularne nawadnianie organizmu.

Warto też zaopatrzyć się w skarpetki uciskowe, które poprawiają krążenie krwi, limfy i płynów w nogach.

Zaczynają wrastać ci paznokcie

Pilnym problemem, który może wynikać z obrzęku stóp, są wrastające paznokcie u stóp. Tkanki wokół paznokcia stają się miękkie i obrzmiałe, co sprzyja wrastaniu w nie paznokci. To dolegliwość bolesna, powodująca zaczerwienienie, obrzęk, gromadzenie się ropy i stwarzająca ryzyko infekcji.

Czytaj również: Naturalne sposoby na 5 najbardziej uciążliwych dolegliwości ciążowych

Nie ignoruj ​​swoich stóp!

Jak zachować zdrowe stopy w czasie ciąży?

  • Noś wkładki, aby zapewnić dodatkowe wsparcie dla stóp i równomierne rozłożeniu ciężaru ciał
  • Zminimalizuj ilość czasu spędzanego na chodzeniu boso
  • Noś wygodne, szerokie buty
  • Leż często z nogami uniesionymi do góry, aby zmniejszyć obrzęki
  • Masuj stopy
  • Dużo spaceruj, aby poprawić krążenie krwi w stopach
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza