Twoje stopy też są w ciąży. Gdy bolą i puchną, te proste sposoby przyniosą ci ulgę

2022-10-14 16:30

Stopy reagują na ciążę jak papierek lakmusowy na kwas. Gdy rośnie twoja waga, rośnie ich rozmiar, gdy macica uciska żyły, one gromadzą wodę i limfę. Zobacz, jak dbać o swoje stopy, które przez 9 miesięcy tak jak i ty, zmagają się ze zmianami ciążowymi.

mąż masujący stopy ciężarnej żonie
Autor: Getty images Twoje stopy też są w ciąży - tak reagują na wzrost wagi i na inne zmiany związane z oczekiwaniem na dziecko

W okresie ciąży zmienia się całe twoje ciało. Rośnie ci brzuch, żołądek podchodzi niemal do gardła, ustępując miejsca macicy, kręgosłup wygina się w nienaturalne "S". Zmieniają się też stopy, które muszą dźwigać dodatkowe kilogramy i są narażone na obrzęki i opuchliznę.

Dolegliwości stóp związane z ciążą, chociaż nie są wymieniane tak często, jak inne objawy ciąży, to jednak dotykają aż 80% przyszłych mam. Najczęściej kobiety skarżą się na obrzęki spowodowane gromadzeniem się płynu w tkankach, ale i na ból oraz zmiany w budowie, spowodowane hormonami i wzrostem ciężaru ciała. 

Wyjaśniamy, jak stopy reagują na zmiany związane z oczekiwaniem na dziecko i jak dbać o nie prawidłowo przez 9 miesięcy ciąży.

Spis treści

 1. Stopy tracą swój prawidłowy łukowaty kształt
 2. Stopy rosną i nie mieszczą się w butach
 3. Zaczynasz inaczej chodzić, co odbija się na twoich stopach
 4. Stopy zaczynają puchnąć
 5. Zaczynają wrastać ci paznokcie
 6. Nie ignoruj ​​swoich stóp!
Domowe sposoby na obrzęki nóg w ciąży

Stopy tracą swój prawidłowy łukowaty kształt

Spłaszczenie łuku stopy to typowy objaw ciążowy, za który odpowiadają dodatkowe kilogramy, których nabywasz w czasie ciąży. Przyrost masy ciała, zwłaszcza w okolicy brzucha, jest jedną z najważniejszych zmian zachodzących w twoim ciele podczas ciąży. Jego skutkiem jest nienaturalne wykrzywienie pleców, a przez to nierównomierne rozłożenie ciężaru na stopach. Dlatego kobiety w ciąży często odczuwają ból i dyskomfort kostek i stóp.

Zmianom w kształcie stopy spowodowane ciężarem sprzyja wysoki poziom relaksyny i progesteronu, które wpływają na rozluźnienie mięśni i większą rozciągliwość więzadeł - nie tylko macicy,co jest niezbędne do porodu, ale i innych, np. więzadeł w stopach. Poziom relaksyny wzrasta w ciąży dziesięciokrotnie, nic dziwnego, że mięśnie i więzadła stopy, utrzymujące jej podeszwę w prawidłowym łuku, rozluźniają się, a stopa staje się płaska.

Nacisk dużego ciężaru ciała na rozluźnione struktury stopy powoduje ból, nadwyrężenia mięśni i ścięgien oraz zapalenie rozcięgna podeszwowego.

Czytaj również: Dlaczego w ciąży puchną stopy? Czy można tego uniknąć?

Dolegliwości ciążowe w drugim trymestrze ciąży

Stopy rosną i nie mieszczą się w butach

Wspomniane rozluźnienie więzadeł i spłaszczenie stopy sprawia, ze staje się ona dłuższa i szersza. Dotychczas dobre buty stają się nagle ciasne i niewygodne. Może dojść do obtarć, powstawania pęcherzy i odcisków.

Zazwyczaj stopy, które urosną w czasie ciąży, pozostają już takie na zawsze, więc wymiana obuwia jest nieunikniona. To pozwala uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości, a nawet infekcji, które mogą wdać się po uszkodzeniu stopy spowodowanym niedopasowanymi butami.

Zaczynasz inaczej chodzić, co odbija się na twoich stopach

Zamiana chodu spowodowana jest zmianą środka ciężkości ciała - duży brzuch wymusza na kobiecie przechylenie się do tyłu, aby utrzymać równowagę. Przez to stop zaczynają być obciążone inaczej niż dotąd, reagują wiec bólem i wyginaniem się do wewnątrz podczas chodzenia lub stania.

Nieprawidłowa postawa ciała w ciąży zmienia sposób chodzenia i zwiększa ryzyko upadku. Aby je zmniejszyć wielu lekarzy zaleca stosowanie wkładek i butów usztywniających kostkę.

Stopy zaczynają puchnąć

Obrzęk stóp to typowy objaw ciążowy wynikający z gromadzenia się płynu w tkankach. Ten zaś spowodowany jest uciskiem rosnącej macicy na żyły. Gdy płyn tkwi w tkankach, pojawia się obrzęk i opuchlizna nóg, kostek i stóp. Sposobem na unikniecie tej sytuacji jest ograniczenie spożywania soli i regularne nawadnianie organizmu.

Warto też zaopatrzyć się w skarpetki uciskowe, które poprawiają krążenie krwi, limfy i płynów w nogach.

Zaczynają wrastać ci paznokcie

Pilnym problemem, który może wynikać z obrzęku stóp, są wrastające paznokcie u stóp. Tkanki wokół paznokcia stają się miękkie i obrzmiałe, co sprzyja wrastaniu w nie paznokci. To dolegliwość bolesna, powodująca zaczerwienienie, obrzęk, gromadzenie się ropy i stwarzająca ryzyko infekcji.

Czytaj również: Naturalne sposoby na 5 najbardziej uciążliwych dolegliwości ciążowych

Nie ignoruj ​​swoich stóp!

Jak zachować zdrowe stopy w czasie ciąży?

 • Noś wkładki, aby zapewnić dodatkowe wsparcie dla stóp i równomierne rozłożeniu ciężaru ciał
 • Zminimalizuj ilość czasu spędzanego na chodzeniu boso
 • Noś wygodne, szerokie buty
 • Leż często z nogami uniesionymi do góry, aby zmniejszyć obrzęki
 • Masuj stopy
 • Dużo spaceruj, aby poprawić krążenie krwi w stopach
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza