WAGA W CIĄŻY: zobacz ile wolno ci przytyć

2013-06-18 14:20

Waga w ciąży, choć na pewno się zmieni, nie powinna ulec drastycznemu zwiększeniu. Waga w ciąży powinna być także kontrolowana. Nie wolno usprawiedliwiać się dobrem dziecka czy zachciankami. Nie oznacza to oczywiście, że masz się odchudzać! Zobacz jak powinna wyglądać twoja waga w ciąży i ile wolno ci przytyć.

waga w ciazy kontroluj wage w ciazy
Autor: _photos.com

Spis treści

  1. Ciąża: ile można przytyć w ciąży?
  2. Zobacz, ile powinna wynosić prawidłowa waga w ciąży
  3. Ciąża: co jeść, żeby za bardzo nie przytyć?
  4. Ciąża: zbyt wiele kilogramów może zaszkodzić nie tylko twojej sylwetce

Waga w ciąży powinna być kontrolowana. Dieta w ciąży musi być racjonalna, dobrze zbilansowana i tylko trochę bardziej kaloryczna niż przed ciążą. Jednak folgowanie ciążowym zachciankom kulinarnym ma u nas długą tradycję. I jeśli będziesz dla siebie zbyt pobłażliwa, możesz mieć duże kłopoty.

Ciąża: ile można przytyć w ciąży?

Jak powinna zmieniać się twoja waga w ciąży? To wszystko zależy od wskaźnika masy ciała (BMI). Jak go wyliczyć? Swoją wagę sprzed ciąży (wyrażoną w kg) podziel przez wzrost wyrażony w metrach i podniesiony do kwadratu. Jeśli przed ciążą miałaś BMI poniżej 19, powinnaś przytyć 12–16 kg, jeśli miałaś wagę prawidłową (BMI 19–25), najlepiej będzie, jeśli przytyjesz 10–12 kg, przy BMI rzędu 26–29 możesz przybrać na wadze 8–10 kg, a w przypadku otyłości (BMI 30 lub więcej) – maksymalnie 8 kg.

W obliczeniu BMI sprzed ciąży pomoże ci nasz kalkulator BMI.

Zobacz, ile powinna wynosić prawidłowa waga w ciąży

Prawidłowa waga w ciąży. Ile powinna wynosić?

Ciąża: co jeść, żeby za bardzo nie przytyć?

Jeżeli chcesz, by twoja waga w ciąży za bardzo się nie zwiększyła, unikaj produktów takich jak: biały cukier, słodycze, produkty z białej mąki (pieczywo, ciasta, kluski), potrawy tłuste, smażone, fast foody. Kilka razy dziennie sięgaj po warzywa i owoce (ale te niezbyt słodkie), jedz ryby, chude mięso i nabiał, brązowy ryż oraz makarony, kasze i pieczywo z grubego przemiału.

Ciąża: zbyt wiele kilogramów może zaszkodzić nie tylko twojej sylwetce

Nadmierne przybranie na wadze w ciąży zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy ciężarnych, stanu przedrzucawkowego, przedwczesnego porodu, urodzenia zbyt dużego dziecka. A także może doprowadzić do otyłości, której już nigdy się nie pozbędziesz. Sporo jest kobiet, które w ciąży przytyły 20–30 kg i później nie odzyskały już dawnej sylwetki. Niech to będzie dla ciebie przestroga.