Wprowadź ten zwyczaj od pierwszego dnia ciąży. Przyda się lekarzowi i w nagłych sytuacjach

2023-01-23 13:58

Wiele kobiet prowadzi dzienniki ciąży dla siebie, aby udokumentować najważniejszy w ich życiu okres oczekiwania na dziecko. Ale lekarze podkreślają, że taki dziennik śledzi też postępy ciąży, objawy oraz odczucia przyszłej mamy. Dlatego w wielu wypadkach może pomóc w diagnozie i rozwiązywaniu problemów.

Wprowadź ten zwyczaj od pierwszego dnia ciąży. Przyda się lekarzowi i w nagłych sytuacjach
Autor: Getty Images Wprowadź ten zwyczaj od pierwszego dnia ciąży. Przyda się lekarzowi i w nagłych sytuacjach

Coraz częściej lekarze i położne zalecają, aby kobieta oczekująca dziecka prowadziła dziennik ciąży. Wiele przychodni, szkół rodzenia czy nawet influencerek zajmujących się tematyką ciążową, wydają własne zeszyty z gotowymi podpowiedziami ułatwiającymi prowadzenie takiego dziennika.  

Chociaż dla większości kobiet stanowią one pamiątkę z okresu 9 miesięcy oczekiwania na dziecko, to jednak lekarze podkreślają, że mogą mogą być również przydatnym dokumentem pomocnym w rozwiązywanie ewentualnych problemów zdrowotnych. Dlatego zalecają, aby dziennik ciąży prowadziła każda mama.

Spis treści

  1. Czym jest dziennik ciąży?
  2. Kto może prowadzić dziennik ciąży?
  3. Kiedy zacząć prowadzić dziennik ciąży?
  4. Cztery powody, dla których warto mieć dziennik ciąży
Ciąża a dieta

Czym jest dziennik ciąży?

To w skrócie dokumentacja ciąży. W zwykłym zeszycie lub gotowym dzienniku, planerze kobieta zapisuje najważniejsze wydarzenia z jej ciąży: wyniki badań, zdjęcia USG, ale i opis jej dolegliwości czy samopoczucia.

To nie tylko wspaniałą pamiątka z okresu oczekiwania na dziecko, ale i wskazówka dla lekarza w sytuacji, gdy zdrowie mamy lub maluszka szwankuje. Bardzo często notatki ciężarnej pacjentki dotyczące jej dolegliwości czy nietypowych objawów pomagają lekarzowi o diagnozie skracającej się szyjki, cukrzycy ciążowej czy anemii.

Oczywiście, zawsze niezbędne jest zlecenie badań, które to potwierdzą, ale zapiski ciężarnej często są pierwszym sygnałem, że coś jest nie tak.

Kto może prowadzić dziennik ciąży?

Najczęściej robią to kobiety, ale równie dobrze w prowadzeniu dziennika, zwłaszcza jego medycznej części, może pomóc tata, który będzie zamieszczał w nim wyniki badań, wklejał zdjęcia USG czy notował inne istotne dla zdrowia mamy i dziecka informacje. Zapytaj swojego partnera, czy chciałby zostać włączony w to zadanie, bez wywierania na niego zbyt dużej presji.

Jeśli chcesz w dzienniku zapisywać swoje emocje, nie musisz dzielić się dziennikiem z nikim. Decyzja o prowadzeniu dziennika ciąży jest osobistą decyzją. A jeśli wydaje ci się to niepotrzebną stratą czasu - tez jest to w porządku. Nie musisz pisać dziennika z poczucia winy, że jeśli tego nie zrobisz, będziesz złą matką. To tak nie działa. 

Czytaj również: Pierwsze objawy ciąży - jakie są wczesne oznaki tego, że będziesz mamą?

Nie lekceważ problemów emocjonalnych w ciąży. Ten stan sprzyja depresji

Kiedy zacząć prowadzić dziennik ciąży?

Oczywiście najlepiej jest, jeśli dziennik prowadzony jest od momentu potwierdzenia ciąży przez lekarza, ale nie jest to konieczne. Możesz zacząć w dowolnym momencie ciąży, i tak będzie to znacząca i wartościowa rzecz. Zawsze możesz też cofnąć się i wstawić zdjęcia USG sprzed miesiąca, całą dokumentację medyczną, którą i tak gromadzisz.

Często lekarze zalecają prowadzenie dziennika ciąży w momencie, gdy pojawią się jakieś problemy zdrowotne, np. cukrzyca ciążowa. Wówczas notki dotyczące diety, pomiarów cukru mogą być obowiązkowym zadaniem zleconym przez położnika.

Cztery powody, dla których warto mieć dziennik ciąży

  1. Wspaniała pamiątka dla ciebie, męża, twojej rodziny, a nawet za jakiś czas - dla dziecka. To zapis wspomnień, które z czasem mogłyby ulec zapomnieniu - moment, kiedy poczułaś pierwsze ruchy, poznałaś płeć, wybrałaś imię.
  2. Ważna dokumentacja medyczna. Zapisy mogą dostarczyć przydatnych informacji dla lekarza, dla ciebie, gdy będziesz w kolejnej ciąży. Dziennik służy również jako sposób na zauważenie wszelkich zmian emocjonalnych, psychicznych lub fizjologicznych podczas ciąży. W ten sposób możesz być bardziej świadoma wystąpienia pewnych objawów, takich jak depresja ciążowa.
  3. Pamiętnik. Zapisywanie w dzienniku swoich myśli, uczuć i obaw może być oczyszczające, zwłaszcza jeśli ciąża jest nieoczekiwana lub trudna ze względu na zdrowie czy problemy z jej utrzymaniem.
  4. Pomoc w przygotowaniach do porodu. Posiadanie dziennika pomaga czasem usystematyzować działania. Jeśli cały czas pracujesz, jesteś aktywna imasz za dużo rzeczy na głowie, dziennik pomoże ci zaplanować przygotowania do porodu.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza