Przygotowania do porodu: twój plan na 9 miesięcy ciąży

2021-10-18 14:09

Przyszła mama ma 9 miesięcy na przygotowanie się na przyjście dziecka. Tak to wymyśliła natura. Oto plan spraw i rzeczy, które powinno się załatwić będąc w ciąży, oczekując na poród. Nie warto z tym zwlekać, bo choć termin porodu wydaje się odległy, to większość mam jest zaskoczona, gdy on nadchodzi.

Przed porodem: plan na 9 miesięcy ciąży
Autor: photos.com

Przygotowania do porodu: ułóż plan działań

Myślisz, że skoro jesteś na początku ciąży, to masz dużo czasu na przygotowania do porodu? Uwierz nam, ten czas zleci jak z bicza strzelił. Ani się obejrzysz, a termin porodu będzie tuż, tuż... To doświadczenie wielu mam. „A tyle chciałam przez ten czas zrobić...” – mówi nasza czytelniczka Agnieszka z Wrocławia, która oczekując już rozwiązania, jednocześnie w pośpiechu załatwiała ostatnie ważne sprawy.

Ty tak nie musisz. Wystarczy, że dobrze rozplanujesz sobie dziewięć miesięcy ciąży. Warto, bo jest wiele spraw, które trzeba załatwić, zorganizować, a także przegadać z partnerem i rodziną, czy też po prostu samej przemyśleć. Dzięki temu zaoszczędzisz sobie niepotrzebnych stresów przed samym porodem oraz ułatwisz macierzyński start.

Przygotowaliśmy dla ciebie pomocną listę rzeczy, które warto – a czasem nawet trzeba – zrobić dla siebie i dla dziecka.

Otwórz galerię i sprawdź, o czym pamiętać w kolejnych trymestrach ciąży.

Kalendarz ciąży – czym jest i dlaczego warto go śledzić?

Pobierz: Wzór planu porodu

Kalendarz badań w ciąży

miesięcznik "M jak mama"