Wyciek płynu owodniowego - jak odróżnić go od nietrzymania moczu?

2022-01-05 16:40

Wyciek płynu owodniowego może świadczyć o przedwczesnym pęknięciu pęcherza płodowego. Sączące się wody płodowe łatwo pomylić z nietrzymaniem moczu, które zdarza się wielu kobietom. Może jednak być też tak, że wyciekająca ciecz wcale nie jest moczem, a płynem owodniowym. Wtedy powinnaś jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Wyciek płynu owodniowego - jak odróżnić go od nietrzymania moczu?
Autor: Getty images Wyciek płynu owodniowego - jak odróżnić go od nietrzymania moczu?

Wyciek płynu owodniowego może przypominać nietrzymanie moczu. O ile nietrzymanie moczu nie jest groźne, o tyle wyciek wód płodowych może stwarzać zagrożenie dla płodu. Zobacz, jak odróżnić sączenie się wód od popuszczania moczu w ciąży.

Spis treści

  1. Czym jest wyciek wód płodowych, a czym nietrzymanie moczu?
  2. Jak odróżnić płyn owodniowy od moczu?
  3. Skąd się bierze nietrzymanie moczu w ciąży?
  4. Skąd się bierze wyciek płynu owodniowego?
O czym świadczy kolor moczu?

Czym jest wyciek wód płodowych, a czym nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu dotyczy wielu kobiet w ciąży. Dolegliwość po porodzie często ustępuje. Jeśli jednak zauważysz, że z pochwy wydostaje się ciecz, która nie jest moczem, może to świadczyć o przedwczesnym (przed 37. tygodniem ciąży) pęknięciu pęcherza płodowego. Gdyby tak było, powinnaś jak najszybciej zgłosić się do najbliższego szpitala. Postaraj ocenić, czy to może być płyn owodniowy, czy tylko mocz.

Dobrze wiedzieć

Jak odróżnić płyn owodniowy od moczu?

Mocz ma bardzo charakterystyczny silny zapach amoniaku i wiadomy kolor.  Płyn owodniowy natomiast pachnie lekko słodkawo i ma zabarwienie różowawe, jak woda lekko zabarwiona mydlinami – wkładka w bieliźnie będzie wyglądać inaczej niż po sączeniu się moczu.

Skąd się bierze nietrzymanie moczu w ciąży?

Nietrzymaniu moczu w ciąży (NTM) sprzyja sama ciąża. Główną przyczyną mimowolnego popuszczania moczu jest ucisk macicy na pęcherz. Dodatkowo zwieracze pęcherza i mięśnie dna miednicy są rozluźnione na skutek hormonów ciążowych, dlatego nie powstrzymują wyciekania moczu. 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu najczęściej pojawia się pod koniec ciąży, gdy macica jest duża, a hormony rozluźniające mają najwyższe poziomy i ustępuje kilka miesięcy po porodzie.

Skąd się bierze wyciek płynu owodniowego?

Wyciek płynu owodniowego, występujący przed 37. tygodniem ciąży oznaczają przedwczesne pęknięcie pęcherza płodowego. To sytuacja, która zagraża dobrostanowi płodu, dlatego musi być skonsultowana z lekarzem. Sączenie się wód spowodowane pęknięciem pęcherza może być wywołane infekcją, problemami z łożyskiem lub infekcjami u matki.

Czytaj:

Elektrostymulacja w leczeniu nietrzymania moczu

Ćwiczenia mięśni dna miednicy w ciąży

Czy wiesz, jakie masz prawa na porodówce?

Pytanie 1 z 10
Czy w porodzie rodzinnym może uczestniczyć przyjaciółka?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza