Wysoki puls w ciąży - co robić, gdy tętno w ciąży jest zbyt wysokie

2021-12-28 16:43

Wysoki puls w ciąży niepokoi wiele przyszłych mam, a obawy te są całkowicie niepotrzebnie – najczęściej przyspieszenie tętna jest bowiem zjawiskiem fizjologicznym. Czasami jednak wysokie tętno sugeruje istnienie u pacjentki jakiegoś schorzenia. Przeczytaj i dowiedz się, kiedy wysokie tętno w ciąży jest niegroźne, a kiedy ciężarna powinna udać się do lekarza? 

Wysokie tętno w ciąży
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Wysoki puls w ciąży najczęściej jest zjawiskiem fizjologicznym
  2. Co może zrobić ciężarna z wysokim pulsem?
  3. Kiedy wysoki puls w ciąży jest niepokojący?

Ciąża jest szczególnym czasem w życiu kobiety. Ciało pacjentek spodziewających się dziecka musi dostosować się do tego, aby zapewnić odpowiednie warunki rozwijającemu się płodowi. Zmienia się czynność układu odpornościowego, rozrasta się macica (jej wymiary w trakcie ciąży zwiększają się nawet 100-krotnie), zachodzą różnorodne zmiany dotyczące stężeń hormonów… Ogrom występujących podczas ciąży zmian jest wręcz imponujący.

W ciąży dochodzi do zmian funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego, który transportuje tak ważną zarówno dla matki, jak i płodu krew. Części z tych zmian przyszłe mamy w ogóle nawet nie zauważają, inne z kolei mogą prowadzić do znacznego niepokoju u ciężarnych. Druga z wymienionych sytuacji może dotyczyć tętna, a dokładniej – wysokiego pulsu w ciąży.

Wysoki puls w ciąży najczęściej jest zjawiskiem fizjologicznym

Tętno można sprawdzić u siebie stosunkowo łatwo – wystarczy przecież przyłożyć dwa palce w okolicy nadgarstka i policzyć, ile razy w ciągu minuty odczuwamy tętnienie. Niejedna – jeżeli nawet nie większość – przyszłych mam może się zaniepokoić, ponieważ mogą zauważyć, iż ich tętno jest zdecydowanie szybsze niż przed ciążą. Najczęściej powodów do obaw tak naprawdę jednak nie ma.

Dość jasne jest to, że aby móc zaspokoić potrzeby organizmu i ciężarnej, i dziecka, czynność układu sercowo-naczyniowego musi ulegać pewnym zmianom. W ciąży wzrasta objętość krążącej krwi, zwiększa się rzut serca, a także przyspieszeniu ulega czynność serca. To właśnie dlatego tak jak przed ciążą u kobiet puls wynosi około 70/minutę, tak już w trakcie ciąży wartość ta może wzrastać i przyszła mama może mieć tętno sięgające 80, a nawet 90/min.

M jak mama: Zwolnienie lekarskie w ciąży

Z wymienionych względów w sytuacji, kiedy ciężarna stwierdza u siebie wysoki puls – a jednocześnie nie towarzyszą temu jakiekolwiek inne dolegliwości – najprawdopodobniej po prostu nie ma się czym martwić.

Co może zrobić ciężarna z wysokim pulsem?

Jeżeli przyszła mama ma wysokie tętno, to najważniejszą rolę w jego opanowaniu odgrywa jeden aspekt: spokój. Zdenerwowanie zdecydowanie może bowiem prowadzić do przyspieszenia czynności serca, a przez to właśnie do wzrostu pulsu. Obniżyć tętno można poprzez zrelaksowanie się – czytanie ulubionej książki, obejrzenie przyjemnego filmu czy ćwiczenie jogi to tylko przykłady kilku czynności, które mogą doprowadzić do wyciszenia i jednocześnie do zmniejszenia wartości pulsu.

Pacjentki, które zauważają u siebie podwyższony puls, powinny również zwracać uwagę na inne czynniki, które mogą być przyczyną takiej sytuacji. Znaczenie tutaj ma chociażby to, jakie napoje pije ciężarna i w jakich ilościach. Bardzo ważne jest pamiętanie o tym, aby spożywać odpowiednią ilość płynów (przede wszystkim wody) – odwodnienie sprzyja przyspieszonemu biciu serca. Z drugiej strony, spożywanie pewnych napojów, szczególnie w nadmiarze, może prowadzić do przyspieszenia pulsu – tak jest chociażby w przypadku kawy, dlatego też przyszłe mamy borykające się z wysokim pulsem powinny ograniczyć spożywanie małej czarnej.

Kiedy wysoki puls w ciąży jest niepokojący?

Wysoki puls w ciąży rzeczywiście, najczęściej jest zjawiskiem fizjologicznym, czasami jednak duża wartość tętna u ciężarnej powinna budzić niepokój i skłonić pacjentkę do odwiedzenia lekarza. O tym, że ciężarna z wysokim pulsem powinna odwiedzić lekarza, przekonać mogą inne – poza wysokim tętnem – występujące u pacjentki dolegliwości. Do takowych należą:

  • odczuwanie kołatań serca,
  • ból w klatce piersiowej,
  • duszność,
  • kaszel (zarówno suchy i dręczący pacjentkę przez dłuższy czas, jak i taki kaszel, któremu towarzyszy odkrztuszanie jakiejś treści – szczególnie dotyczy to sytuacji, gdzie pacjentka odkrztusza krew),
  • zawroty głowy,
  • znaczne osłabienie,
  • omdlenia.

Możliwych stanów chorobowych, w których u ciężarnej dochodzi do wyjątkowo wysokiego pulsu, jest dość dużo. Problem ten może występować w przebiegu niedokrwistości, nadczynności tarczycy, ale i w przebiegu różnych infekcji czy problemów ściśle kardiologicznych (np. zaburzeń rytmu serca). Właśnie z tego powodu, jeżeli pacjentka ma wysoki puls, a oprócz tego pojawiają się u niej jeszcze jakieś inne objawy, powinna się ona skonsultować z lekarzem. Może się przecież okazać, że duża wartość tętna stanowi objaw jakiejś choroby, której to istnienie u pacjentki będzie wymagało wdrożenia u niej leczenia.

Podkreślić należy jeden aspekt – otóż ciąża stanowi szczególny okres życia kobiety, również jeżeli chodzi o zażywane przez pacjentki leki. Z tego właśnie względu ciężarna nie powinna sama – bez konsultacji z lekarzem – stosować jakichkolwiek leków, w tym również środków wpływających na spowolnienie pulsu. Takowe w ciąży w ogóle rzadko są stosowane, a jeżeli już lekarz zaleca pacjentce jakiś farmaceutyk, to tylko taki, który będzie jak najbezpieczniejszy dla rozwijającego się w jej organizmie dziecka.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza