Zawroty głowy w ciąży

2021-09-29 18:40

Zawroty głowy w ciąży są częstym objawem. Towarzyszą im również mdłości oraz ból głowy, które również są typowym symptomem okresu oczekiwania na dziecko. 

zawroty głowy w ciąży
Autor: thinkstockphotos.com Zawroty głowy na początku ciąży to dość częsty objaw.

Przyczyn zawrotów głowy w ciąży może być wiele. Zależą one zarówno od etapu ciąży, jak i od kondycji przyszłej mamy.

Spis treści

  1. Zawroty głowy na początku ciąży
  2. Zawroty głowy w zaawansowanej ciąży
  3. Inne przyczyny zawrotów głowy w ciąży
  4. Jak sobie radzić z zawrotami głowy w ciąży
Który tydzień, który miesiąc ciąży?

Zawroty głowy na początku ciąży

Zawroty głowy i mdłości w pierwszych miesiącach po zapłodnieniu mogą być spowodowane burzą hormonalną, która przetacza się przez organizm przyszłej mamy, ale przede wszystkim spadkiem ciśnienia, które często jest obserwowane w tym czasie.

O niskim ciśnieniu mówimy wówczas, gdy wynik jego pomiaru jest niższy niż 90/60 mmHg. Chociaż niskie ciśnienie, które jest objawem ciąży, nie jest groźne, to jednak jest uciążliwe.

Oprócz wspomnianych zawrotów głowy powoduje uczucie senności, braku energii. Kobiety skarżą się na ból głowy w ciąży, szum w uszach, mroczki przed oczami, brak koncentracji, nawet omdlenia.

Niskie ciśnienie na początku ciąży jest spowodowane wysokim stężeniem progesteronu w organizmie kobiety. Hormon ten wpływa na elastyczność naczyń krwionośnych, które stają się bardziej rozciągliwe – ich mniejsze napięcie zmniejsza ciśnienie płynącej w nich krwi.

Czytaj: Senność i zmęczenie na początku ciąży - dlaczego przesypiasz pierwsze tygodnie ciąży?

Zawroty głowy w zaawansowanej ciąży

Zawroty głowy występujące w późniejszym etapie ciąży mogą mieć inne podłoże. Im większe dziecko, tym większy jest ucisk macicy na znajdujące się obok niej narządy. Także na naczynia krwionośne, w tym żyłę główną dolną, która jest ułożona po prawej stronie kręgosłupa.

Jej ucisk zmniejsza dopływ krwi do prawej komory serca, co może przyczynić się do niedotlenienia płodu, ale również do wystąpienia charakterystycznych objawów u mamy, takich jak właśnie zawroty głowy, omdlenia, bladość.

Takie zawroty głowy występują często przy leżeniu na prawym boku – wówczas macica przesuwa się na żyłę główną dolną, ale również w innych pozycjach (gdy macica jest duża, uciska żyłę bez względu na ułożenie ciała).

Inne przyczyny zawrotów głowy w ciąży

Bez względu na moment ciąży przyszła mama może odczuwać też zawroty głowy spowodowane nagłą zmianą pozycji ciała, np. wstając z łóżka z pozycji leżącej. Powodem tego jest wolniejsze w okresie oczekiwania na dziecko tempo przepływu krwi i niższe jej ciśnienie, co skutkuje tym, że organizm potrzebuje więcej czasu, by krew dotarła do mózgu po energicznym poderwaniu się do pionu (u przyszłej mamy znaczna ilość krwi krąży w okolicy macicy).

Warto pamiętać, że do zawrotów głowy może dojść z powodu niskiego poziomu żelaza i cukru w organizmie oraz na skutek odwodnienia organizmu. To częste przypadki ciężarnych kobiet, u których przemiany metaboliczne przebiegają w inny sposób.

Czytaj: Trzeci trymestr ciąży - najczęstsze dolegliwości: bóle pleców, zgaga i twardnienie macicy

Jak sobie radzić z zawrotami głowy w ciąży

Zawroty głowy nie są groźnym objawem, ale mogą mieć groźne skutki. Przy tego typu dolegliwościach łatwo stracić równowagę i przewrócić, co w okresie ciąży może być niebezpieczne dla dziecka.

  • Gdy tylko poczujesz zawroty głowy, usiądź, by uniknąć upadku
  • Jeśli do nieprzyjemnych objawów dochodzi gdy leżysz w łóżku, postaraj się zmienić pozycję
  • Zawroty miną, gdy ułożysz się na lewym boku lub przynajmniej na wznak, wtedy odciążasz żyłę główną i dotleniasz mózg.
  • Unikaj gwałtownego podnoszenia się z łóżka: rano najpierw posiedź chwilę, a dopiero potem wstań (w przypadku zawrotów głowy przy wstawaniu, siedząc opuść głowę w dół).
  • Jeżeli zawroty zdarzają się kilka godzin po ostatnim posiłku, ich przyczyną może być spadek poziomu cukru – wtedy najlepszym sposobem na uniknięcie dolegliwości jest zjedzenie energetycznej przekąski: batona muesli, banana czy nawet czegoś słodkiego, np. kawałka czekolady.
  • Pij też dużo wody mineralnej bez gazu, by uniknąć odwodnienia.
  • Pamiętaj, by w okresie ciąży spędzać dużo czasu na świeżym powietrzu i być aktywna fizycznie. Ruch pobudza krążenie krwi, przez co dotlenia i odżywia się każda komórka organizmu.
  • Jeżeli zawrotom głowy towarzyszy ból głowy, idź na spacer, pomasuj lub zrób sobie chłodny okład na skroni
  • Jeśli ból nie ustępuje, sięgnij po tabletki przeciwbólowe (spytaj swojego lekarza, które i w jakich ilościach możesz przyjmować).

Pamiętaj, że ból głowy może być też objawem zbyt wysokiego ciśnienia, dlatego, jeśli powtarza się często, skonsultuj się ze swoim ginekologiem.

Przeczytaj: Pomiar ciśnienia w ciąży - jak mierzyć ciśnienie w ciąży? Wybierz z nami ciśnieniomierz

Witaminy na czas ciąży. Co o nich wiesz?

Pytanie 1 z 13
Czym jest kwas dokozaheksaenowy zalecany kobietom ciężarnym?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza