Pomiar ciśnienia w ciąży - jak mierzyć ciśnienie w ciąży? Wybierz z nami ciśnieniomierz

Pomiar ciśnienia w ciąży
Autor: Getty images Dlaczego to ważne badanie i jak mierzyć ciśnienie w ciąży?

Pomiar ciśnienia w ciąży to obowiązkowy element każdej kontrolnej wizyty u lekarza prowadzącego ciążę. Dlaczego pomiar ciśnienia tętniczego krwi jest tak ważny i jakie nieprawidłowości pozwala wykryć to proste badanie?

Mierzenie ciśnienia w ciąży to najłatwiejszy sposób, by wykryć jedną z najbardziej groźnych i częstych chorób układu krążenia: nadciśnienie tętnicze.

Zwykle dotyczy ono osób po 40. roku życia, otyłych i stroniących od aktywności fizycznej. Ale wśród chorych dość liczną grupę stanowią również kobiety oczekujące dziecka. Badania pokazują, że w Polsce nadciśnienie w ciąży dotyka od 6 do 8 proc. wszystkich przyszłych mam. Dlatego pomiar ciśnienia w ciąży jest ważnym badaniem ciążowym, którego nie wolno lekceważyć.

Spis treści

  1. Pomiar ciśnienia w ciąży a nadciśnienie
  2. Wysoki pomiar ciśnienia w ciąży i inne objawy nadciśnienia
  3. Kiedy trzeba mierzyć ciśnienie krwi w ciąży w domu?
  4. Jak mierzyć ciśnienie krwi w ciąży?
  5. Jaki ciśnieniomierz wybrać?

Pomiar ciśnienia w ciąży a nadciśnienie

Nadciśnienie tętnicze to choroba układu krążenia, która polega na stałym lub okresowo podwyższonym ciśnieniu krwi, czyli przekraczającym 140/90 mmHg. Podczas ciąży dolegliwość ta może występować u tych kobiet, które już wcześniej miały problemy z układem krążenia albo pojawić się nagle, na skutek ciąży.

Niestety, mimo wielu badań, dokładnie nie wiadomo, dlaczego właściwie tak się dzieje. Badania pokazują, że na tę dolegliwość podczas ciąży najbardziej narażone są kobiety otyłe, chorujące na cukrzycę, pierworódki, które mają mniej niż 18 lat lub więcej niż 35, takie, które mają złe warunki życia, lub ich najbliżsi krewni (matka, ojciec, babcia) mieli podobne problemy ze zdrowiem.

Wysoki pomiar ciśnienia w ciąży i inne objawy nadciśnienia

Wysokie wyniki pomiarów podczas rutynowych kontroli u ginekologa są zwykle pierwszym sygnałem choroby. Ale nie jedynym: pacjentki często zauważają również inne charakterystyczne objawy nadciśnienia, np. obrzęki kończyn, bóle głowy oraz zaburzenia widzenia.

Nadciśnienie wywołuje również zmiany niewidoczne gołym okiem: zaburzenia krzepliwości krwi czy problemy z funkcjonowaniem wątroby. Nie pozostaje to bez znaczenia dla zdrowia rozwijającego się płodu. Dziecko mamy z wysokim ciśnieniem wolniej rośnie, gdyż nieprawidłowy przepływ krwi przez łożysko powoduje jego niedokrwienie i niedotlenienie.

Przy nadciśnieniu w ciąży oprócz regularnych pomiarów ciśnienia konieczne są też częstsze badania morfologii krwi, kontrole wydolności nerek i wątroby, częstsze USG i zapisy KTG, które sprawdzają prawidłowy rozwój płodu.

Kiedy trzeba mierzyć ciśnienie krwi w ciąży w domu?

Jeśli nie masz problemów z ciśnieniem, nie musisz tego robić - wystarczy monitorowanie ciśnienia podczas comiesięcznych wizyt kontrolnych u lekarza. Jeśli jednak masz zdiagnozowane nadciśnienie, ginekolog zleci ci przyjmowanie leków obniżających ciśnienie oraz dokonywanie regularnych pomiarów w domu, nawet kilka razy dziennie. To ważne, ponieważ wzrosty ciśnienia mogą wskazywać na stan przedrzucawkowy.

Dobrze wiedzieć

Nadciśnienie tętnicze jest groźne dla mamy i dziecka - taka ciąża określana jest mianem zagrożonej. To dlatego, że może prowadzić do stanu przedrzucawkowego i rzucawki (dawniej powikłania te nazywano gestozą, czyli zatruciem ciążowym). Tak jest zwłaszcza w sytuacji, gdy nadciśnienie nie zostanie w porę rozpoznane i leczone.

Objawy stanu przedrzucawkowego ujawniają się zwykle po 20. tygodniu ciąży i są bardzo charakterystyczne: oprócz wartości ciśnienia przekraczających 140/90 mmHg, u przyszłej mamy występuje białkomocz (czyli wzrost ilości białka w moczu) oraz obrzęki kończyn, twarzy, brzucha.

Gdy dodatkowo u chorej pojawią się drgawki, mówimy o rzucawce. Taki stan może być niekiedy zagrożeniem życia dla matki oraz dziecka i wywołać powikłania: niedotlenienie, przedwczesne oddzielenie się łożyska czy przedwczesny poród.

Jak mierzyć ciśnienie krwi w ciąży?

Ciśnienie krwi mierzy się owijając nadmuchiwany mankiet wokół ramienia i pompując do niego powietrze - pompką (w ciśnieniomierzach ręcznych) lub automatycznie (w elektrycznych). W czasie wypuszczania powietrza z nadmuchanego mankietu urządzenie mierzy ciśnienie, pokazując, jak mocno krew naciska na ściany tętnic.

Na wyświetlaczu ciśnieniomierza pokazują się dwa wyniki: pierwszy to ciśnienie skurczowe, tzw. górne (kiedy serce kurczy się i pompuje krew), drugie to ciśnienie dolne - rozkurczowe, kiedy serce rozluźnia się i wypełnia się krwią. W ciśnieniomierzach ręcznych wynik sygnalizuje dźwięk bicia serca słyszany w stetoskopie.

Pamiętaj, aby przed pomiarem usiąść spokojnie na kilka minut i nie wykonywać żadnego wysiłku fizycznego.W czasie pomiaru ciśnienia krwi siedź nieruchomo, z wyprostowanymi i podpartymi plecami oraz stopami opartymi łasko na podłodze. Oprzyj ramię o stół, tak aby znajdowało się na wysokości serca. Rób pomiary zawsze o tych samych porach dnia.

Za każdym razem, gdy mierzysz ciśnienie krwi, wykonuj dwa lub trzy odczyty robiąc minutową przerwę między pomiarami, ​​a następnie zapisz wyniki, notując godzinę i datę ich wykonania. Weź je ze sobą do lekarza.

Jaki ciśnieniomierz wybrać?

Ciśnieniomierze ręczne są  mniej wygodne dla nieprofesjonalistów i przez to mogą podawać mniej dokładny wynik pomiaru ciśnienia krwi w ciąży. Dlatego, jeśli nie jesteś z zawodu pielęgniarką lub lekarzem, lepiej kup urządzenie elektryczne, znacznie łatwiejsze łatwiejsze w użyciu.

Wybierz model, który mierzy ciśnienie z ramienia, a nie z nadgarstka, ma dobrze dopasowany mankiet (są dostępne w różnych rozmiarach), posiada pamięć, dzięki czemu można śledzić odczyty ciśnienia krwi np. na przestrzeni miesiąca oraz taki, który ma certyfikat, np. Certyfikat Europejskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego (ESH).

Jaki ciśnieniomierz wybrać? Sprawdź nasze rekomendacje

Ciśnieniomierz automatyczny na ramię Novama
199,00 zł

Ciśnieniomierz automatyczny na ramię Novama

Novama Comfort X będzie odpowiedni dla wszystkich osób wymagających monitorowania ciśnienia krwi i tętna codziennie. Innowacyjny mankiet sprawi że każdy pomiar będzie precyzyjny. Easy Cuff X jest łatwy do zakładania, a szeroki zakres obwodów ramienia 22- 42 cm umożliwi dokładny pomiar w większości przypadków.Novama Comfort + oferuje dokładność i bezpieczeństwo pomiaru dzięki parametrom certyfikowanym klinicznie przez niezależna orgnizacje ESH (Europejskie Stowarzyszenie Nadciśnienia)

BRAUN EXACTFIT 5 Ciśnieniomierz naramienny z podświetleniem
234,00 zł

BRAUN EXACTFIT 5 Ciśnieniomierz naramienny z podświetleniem

Automatyczny ciśnieniomierz naramienny, dokładny, wygodny i łatwy w stosowaniu. Klinicznie potwierdzona dokładność pomiaru. Ciśnieniomierz mierzy ciśnienie metodą oscylometryczną. Posiada automatyczny zapis wyników dla dwóch osób. Dla każdej osoby to 40 ostatnich pomiarów wraz z godziną i datą pomiaru. W celu polepszenia kontroli wyników, posiada funkcję uśredniania 3 ostatnich pomiarów. Braun BP6200 posiada wskaźnik poziomu ciśnienia krwi zgodny z wytycznymi WHO (Światowej Organizacji Zdrowia). Wskaźnik ułatwia kontrolowanie pomiarów.

Omron M3 Comfort
164,99 zł

Omron M3 Comfort

OMRON M3 Comfort jest kompaktowym, w pełni zautomatyzowanym ciśnieniomierzem działającym na zasadzie oscylometru. Łatwo i szybko mierzy ciśnienie krwi i częstość tętna. W celu umożliwienia wygodnego, kontrolowanego pompowania, bez potrzeby ustawienia ciśnienia lub ponownego pompowania, urządzenia, urządzenie wykorzystuje zaawansowaną technologię IntelliSense.

Microlife Bp B6 Afib ciśnieniomierz buetooth
226,94 zł

Microlife Bp B6 Afib ciśnieniomierz buetooth

Ciśnieniomierz automatyczny BP B6 Connect jest najbardziej zaawansowanym technologicznie ciśnieniomierzem firmy Microlife. To urządzenie do pomiaru ciśnienia tętnicznego we krwi w warunkach domowych, wykrywające migotanie przedsionków. Najnowsza technologia Afib Sens pozwala na wykrywanie migotania przedsionków zarówno przy pojedynczym, jak i potrójnym pomiarze. Jest to urządzenie technicznie zaawansowane, ale bardzo proste w użyciu. Mierzy dokładnie ciśnienie krwi nawet u "trudnych" pacjentów z zaburzeniami rytmu serca, u kobiet w ciąży, mających stan przedrzucawkowy, u diabetyków. Urządzenie łączy się z aplikacją Microlife Connected Health+ za pomocą technologii Bluetooth. Aplikacja jest do pobrania z Google Play jak i App Store.

Tech Med TMA-3 Basic
79,00 zł

Tech Med TMA-3 Basic

Ciśnieniomierz naramienny TMA-3BASIC (B)

Najwyższa dokładność, wiarygodność, wygoda pomiaru

  • Nowy, niebieski, duży wyświetlacz cyfrowy pokazujący czytelne wyniki
  • Technologia DPDA gwarantująca najdokładniejszy pomiar
  • Uniwersalny mankiet na ramię od 22cm do 33cm obwodu
  • Pamięć: 60 ostatnich wyników pomiaru wraz z datą i godziną

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE