Żylaki macicy w ciąży: przyczyny, objawy, leczenie

2020-10-02 10:03

Żylaki macicy w ciąży powstają pod wpływem ucisku rozrastającej się macicy na żyły miednicy oraz hormonów (przede wszystkim progesteronu), osłabiających ściany naczyń krwionośnych. Zazwyczaj nie stanowią poważnego zagrożenia, ale należy je monitorować, bo zaniedbane mogą być przyczyną groźnych powikłań.

Żylaki macicy w ciąży: przyczyny, objawy, leczenie
Autor: Getty images Żylaki macicy w ciąży - powstają pod wpływem hormonów

Żylaki macicy w ciąży mogą być zdiagnozowane jedynie przez ginekologa i wymagają leczenia pod jego nadzorem. Bardzo często jednak lekarz nie zaleca żadnego leczenia żylaków macicy w ciąży, a jedynie obserwuje je, ponieważ zmiany są niewielkie, a prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań minimalne. 

Żylaki macicy mogą pojawić się również po porodzie. Nie są wtedy bezwzględnym przeciwwskazaniem do ponownego zajścia w ciążę, choć jeśli występują wraz z innymi schorzeniami, lekarz może ją odradzać.

Spis treści

  1. Przyczyny żylaków macicy w ciąży
  2. Leczenie żylaków macicy w ciąży
  3. Żylaki macicy w ciąży: groźne konsekwencje

Przyczyny żylaków macicy w ciąży

Czynnikami, które zwiększają ryzyko pojawienia się żylaków macicy są przede wszystkim hormony (progesteron i estrogeny), które w okresie oczekiwania na dziecko wpływają na rozszerzanie się żył, także tych znajdujących się w macicy i w dole miednicy, które są nieustannie uciskane przez rosnąca macicę. W wyniku tych procesów na ścianach macicy pojawiają się żylaki.

Jest również kilka innych czynników, które wpływają na powstawanie żylaków macicy. Są to:

  • nadwaga
  • siedzący tryb życia i mała aktywność fizyczna
  • zaparcia
  • kąpiele w gorącej wodzie
  • skłonności genetyczne
  • krótkie okresy między kolejnymi ciążami

Leczenie żylaków macicy w ciąży

Leczenie żylaków macicy w ciąży zawsze wymaga nadzoru ze strony lekarza. W większości przypadków leczenie żylaków jest proste i nieinwazyjne. Przede wszystkim stosuje się zewnętrznie płyny i kremy zawierające wyciąg z kasztanowca, obkurczające naczynia krwionośne i działające przeciwzapalnie.

Niekiedy konieczne jest jednak leczenie żylaków operacyjne, zabiegi laserowe czy skleroterapia. Z jego podjęciem należy jednak poczekać do zakończenia ciąży i karmienia piersią. Zdarza się też, że żylaki macicy, które pojawiły się w ciąży, samoistnie ustępują po porodzie.

Leczenie żylaków macicy jest proste i nieinwazyjne, i zawsze odbywa się pod kontrolą lekarską. Zazwyczaj stosowane jest leczenie zewnętrzne, które polega na aplikacji na skórę płynów i kremów, których zadaniem jest obkurczenie naczyń krwionośnych. Najczęściej tego typu preparaty zawierają wyciąg z kasztanowca, który zwiększa napięcie naczyń i działa przeciwzapalnie.

Żylaki macicy w ciąży: groźne konsekwencje

Nawet, jeśli twoje żylaki są niewielkie, nigdy ich nie lekceważ i postępuj zgodnie z zaleceniami swojego ginekologa. To dlatego, że mogą prowadzić do bardzo poważnych powikłań (stanu zapalnego żył lub zakrzepicy, a nawet być stanem zagrożenia życia).

Czytaj: Żylaki krocza i sromu w ciąży: przyczyny, objawy, leczenie żylaków okolic intymnych

Diosmina na żylaki. Jakie zalety i skutki uboczne ma diosmina?

Macica w ciąży: jak się zmienia macica w ciąży?