Ciąża i poród w Wielkiej Brytanii. 5 faktów o porodzie w Anglii

2018-07-02 16:06

Jak rodzi się w Wielkiej Brytanii? Opieka nad przyszłą mamą w Wielkiej Brytanii często wygląda zupełnie inaczej niż w naszym kraju. Przekonały się o tym np. tysiące Polek, które w ostatnich latach urodziły dziecko w Wielkiej Brytanii – wiele z nich wprost nie mogło się nadziwić, że ciążę w tym kraju prowadzi nie lekarz, a położna. Co warto wiedzieć o porodach w Wielkiej Brytanii?

jak rodzi się w wielkiej brytanii

i

Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. 5 faktów o porodzie w Wielkiej Brytanii, które warto znać
  2. 1. Ciążę w Wielkiej Brytanii prowadzi położna
  3. 6 spraw, które musisz załatwić przed porodem WIDEO
  4. 2. Ciężarnej przez całą ciążę przysługują tylko dwa badania USG
  5. 3. W Wielkiej Brytanii królują porody naturalne
  6. 4. Prawo wyboru
  7. 5. Pod koniec ciąży położna mierzy wielkość dziecka... centymetrem krawieckim

Mimo braku biologicznych różnic, poród w Wielkiej Brytanii różni się od tego w Polsce począwszy od prowadzenia ciąży poprzez badania aż po organizację porodu. Wielu dziwi fakt, że ciążę w Anglii prowadzi położna, a szczepienie dzieci nie są obowiązkowe. Kontrowersje wzbudza też temat aborcji, która w Wielkiej Brytanii jest legalna do... 24. tygodnia ciąży. Jak jednak wygląda sprawa badań w ciąży oraz samego porodu? 

5 faktów o porodzie w Wielkiej Brytanii, które warto znać

1. Ciążę w Wielkiej Brytanii prowadzi położna

Na Wyspach Brytyjskich ciążę traktuje się o wiele bardziej naturalnie niż w Polsce – jako zupełnie normalny stan, a nie prawie jak chorobę, co często się zdarza w naszym kraju. Ciąża nie jest tam tak bardzo zmedykalizowana jak u nas – nie prowadzi jej lekarz, a kobieta ciężarna nie wykonuje tak wielu badań. Jeśli ciąża rozwija się prawidłowo, bez żadnych komplikacji, to przyszła mama spotyka się wyłącznie z położną – tą samą przez cały okres ciąży.

Emigracja z dzieckiem - rady doświadczonej mamy

6 spraw, które musisz załatwić przed porodem WIDEO

Najważniejsze rzeczy do zrobienia przed porodem

Wizyty u położnej odbywają się regularnie od 12. tygodnia ciąży – wcześniej raczej nie podtrzymuje się ciąży, a jeśli wystąpią problemy, poronienie na tym etapie uważa się za coś naturalnego. Od około 20. tygodnia ciąży spotkania z położną są co dwa tygodnie, a na końcówce ciąży nawet co tydzień. Podczas każdego spotkania położna mierzy ciśnienie krwi, bada mocz, słucha bicia serca malucha i na większości wizyt pobiera krew do badania.

Warto dodać, że położna jest pod telefonem przez cały czas i zawsze można do niej zadzwonić lub wybrać się do przychodni, w której pracuje, jeśli przyszła mama ma taką potrzebę.

Zobacz:

Jak rodzi się w Turcji? Ciąża i poród w Turcji [6 faktów]

Pierwsza ciąża – o czym powinna pamiętać pierworódka [PORADNIK]

Poród od A do Z: te pojęcia związane z porodem powinnaś znać

Gdy rodzisz po raz pierwszy: jak wygląda pierwszy poród?

2. Ciężarnej przez całą ciążę przysługują tylko dwa badania USG

Jeśli ciąża prowadzona jest nie prywatnie, a w ramach publicznej służby zdrowia (NHS), to za darmo przysługują ciężarnej dwa badania USG w ciąży – oczywiście tylko wtedy, gdy ciąża rozwija się prawidłowo i położna nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Pierwsze USG wykonuje się około 12. tygodnia i wtedy kobieta ma możliwość skorzystania z testu podwójnego – razem z USG wykonuje się test PAPP-A, aby ocenić ryzyko wystąpienia u dziecka chorób genetycznych.

Drugie USG to badanie połówkowe, wykonywane podobnie jak w Polsce około 20. tygodnia ciąży. Wszystkie te badania są bezpłatne i wykonywane za zgodą ciężarnej. Kobietom w ciąży zaleca się też wykonanie szczepień przeciwko krztuścowi i grypie, ale nie są one obowiązkowe. Przez cały okres ciąży – aż do momentu, gdy dziecko skończy rok – kobieta i dziecko mają wszystkie leki za darmo.

3. W Wielkiej Brytanii królują porody naturalne

Poród w zdecydowanej większości odbywa się drogami natury – cesarskie cięcie jeszcze do niedawna wykonywano tylko w sytuacjach, gdy było naprawdę potrzebne (jednak w ostatnich latach ich odsetek wzrósł z kilkunastu do 25 proc.).

Jeśli są jakieś komplikacje przy porodzie, to często używa się kleszczy lub próżniociągu. Każda rodząca ma do wyboru trzy metody łagodzenia bólu: gaz rozweselający, zastrzyki przeciwbólowe albo znieczulenie zewnątrzoponowe – wszystkie są bezpłatne.

4. Prawo wyboru

W Angli kobieta ma prawo wybrać rodzaj porodu – może rodzić w domu z położną, tradycyjnie w szpitalu lub w wodzie. Rodzącej kobiecie mogą towarzyszyć dwie osoby. Taka procedura jest naturalna i nie trzeba wcześnie podpisywać na to zgody,  tak jak w Polsce. Różne rodzaje porodu – poród rodzinny czy w wodzie są bezpłatne. Kobieta może też rodzić w każdej pozycji, w jakiej jest jej wygodnie – może wybrać poród na stojąco, na klęczkach czy na piłce.

5. Pod koniec ciąży położna mierzy wielkość dziecka... centymetrem krawieckim

Nad rodzącą cały czas czuwa położna. Jeśli poród odbył się bez komplikacji – do domu można wyjść już sześć godzin po urodzeniu. Pod koniec ciąży położna mierzy wielkość dziecka za pomocą tak „nowoczesnego” sprzętu jak... centymetr krawiecki!

Czy jesteś dobrze przygotowana do porodu?
Pytanie 1 z 12
Powinnaś pojawić się w szpitalu, gdy: