Depilacja przed porodem - u kosmetyczki czy w domu? [PORADY]

2018-08-28 17:16
depilacja przed porodem
Autor: Getty images

Depilacja przed porodem to zabieg, którego lepiej nie odkładać zbyt długo. Gdy poczujesz pierwsze skurcze, na depilację przed porodem będzie już za późno. Lepiej więc pomyśleć o niej wcześniej. Kiedy – to zależy od metody, jaką wybierzesz. Czy wybrać depilację przed porodem u kosmetyczki, czy w domu? 

Depilacja przed porodem – tak czy nie?

Depilacja przed porodem zależy i od ciebie, i od szpitala, w którym będziesz rodzić. Teoretycznie nie ma prawa on wymagać od ciebie, byś wydepilowała okolice bikini. Niektórzy ginekolodzy wręcz nie zalecają tego zabiegu uważając, że włoski chronią okolice intymne przed bakteriami i nie należy ich usuwać.

Większość położnych i lekarzy doradza jednak depilację intymną przed porodem, gdyż owłosienie, zwłaszcza obfite, może przeszkadzać w trakcie porodu i ewentualnego szycia krocza, a bakterie, które znajdują się na włoskach, mogą i tak przenosić się do rany. Jest też ona wskazana przed cesarskim cięciem, zwłaszcza planowanym. Poza tym po depilacji łatwiej zadbać o higienę w trakcie połogu. No i dzięki temu zabiegowi poczujesz się bardziej komfortowo, co istotnie wpłynie na twoje samopoczucie.

Wreszcie, warto pamiętać, że jeśli personel medyczny uzna to za konieczne, położna ogoli cię sama za pomocą dostępnej w szpitalu golarki, co nie jest ani higieniczne, ani przyjemne, i zazwyczaj dość krępujące. Lepiej więc wcześniej się wydepilować.

Kiedy depilować się przed porodem?

To zależy przede wszystkim od wybranej metody. Jeśli włoski zostaną dzięki niej usunięte na dłużej (taki efekt dają sposoby stosowane w salonie kosmetycznym), najlepiej wykonać ją pod koniec 8. lub na początku 9. miesiąca ciąży.

Gdy zdecydujesz się na tradycyjne golenie maszynką, możesz to zrobić nawet na dzień lub dwa przed planowanym terminem. Jednak nie każda metoda będzie teraz odpowiednia. Ze względu na ból, który towarzyszy większości metod, i związany z nim stres tuż przed porodem nie powinno się po raz pierwszy stosować wosku ani depilatora (są one dozwolone tylko, jeśli regularnie z nich korzystasz i jesteś przyzwyczajona).

Na liście metod niedozwolonych są z kolei zabiegi depilacji IPL, laserowej, dźwiękowej i przy użyciu aparatów generujących prąd elektryczny – tu z kolei brakuje badań, które udowodniłyby, że te sposoby są bezpieczne dla płodu.

Depilacja przed porodem w salonie

Okolice bikini są bardzo wrażliwe na ból (i trudno dostępne, bo zasłania je duży brzuszek), dlatego zabieg ten najlepiej wykonywać w specjalistycznym salonie, gdzie depiluje się włoski za pomocą pasty cukrowej lub wosku twardego (miękki jest w ciąży niezalecany, bo powoduje większy ból i dyskomfort).

Obie metody wyrywają włoski, dzięki czemu efekty utrzymują się nawet przez kilka tygodni.

Przed porodem dozwolona jest zarówno klasyczna depilacja bikini, jak i bikini brazylijskie, czyli całkowite usunięcie owłosienia z okolic intymnych. Ważne jedynie, by było przeprowadzone jak najmniej bolesnymi sposobami.

Zobacz także:

Jakie metody depilacji można stosować w ciąży?

Lewatywa i golenie przed porodem - konieczne?

Lewatywa w domu: z kawy, z cytryny... 5 sposobów na lewatywę

Najmniej bolesne sposoby depilacji przed porodem

  • Pasta cukrowa

Zawiera naturalne składniki: cukier, wodę, sok cytrynowy.

Kosmetyczka nakłada ją w taki sposób, by przylegała do włosków, ale nie do skóry. Po nałożeniu pasta zasycha – wtedy zdejmuje się ją ze skóry razem z włoskami, które zdążyły się do niej przykleić, a następnie resztki zmywa ciepłą wodą (w razie potrzeby zabieg od razu można powtórzyć na tym samym fragmencie ciała).

Ponieważ w ciąży zmienia się wrażliwość na ból, przed zabiegiem kosmetyczka na małym odcinku skóry sprawdzi, czy poziom dyskomfortu, jaki odczuwasz, jest dla ciebie akceptowalny.

  • Wosk twardy

To wosk kosmetyczny, który rozgrzewa się do temperatury około 45 st C, a następnie nakłada na skórę. Szybko na niej zasycha i robi się elastyczny. Ta metoda nie wymaga użycia pasków fizelinowych – wosk zdejmuje się ze skóry razem z włoskami, które okleja. Tu również, podobnie jak w przypadku depilacji pastą cukrową, wskazana jest ocena dyskomfortu odczuwalnego w trakcie zabiegu.

Domowe zabiegi depilacji w ciąży

Okolice bikini można również depilować samodzielnie, choć zabieg ten utrudnia spory brzuszek (sposoby na to, w jaki sposób ułatwić sobie depilację, gdy ciężko coś zobaczyć, opisujemy w ramce).

Lepiej jednak nie używać wosku do użytku domowego – skóra w okolicach intymnych jest teraz uwrażliwiona działaniem hormonów, i taka depilacja sprawi ci teraz duży ból, może też wywołać siniaki.

Do samodzielnej depilacji tych okolic nie jest też zalecany depilator, a ze względu na ryzyko podrażnienia bezpieczniej też nie używać kremów.

Sposoby na depilację w domu

  • Maszynka do golenia

To sposób najszybszy, najmniej bolesny i dlatego zalecany przy braku wprawy, choć niestety nie wystarcza na długo – włoski zaczną odrastać już po kilku dniach. Dlatego na taką depilację najlepiej decydować się na kilka dni przed spodziewanym terminem porodu. Koniecznie użyj pianki, która zmiękczy włoski i ułatwi ich usunięcie.

  • Pasta cukrowa do użytku domowego

Depilacja tą metodą usuwa włoski na kilka tygodni, dlatego zabieg można wykonać na początku 9. miesiąca. Pasty dostępne w sklepach również mają prosty skład i działają na podobnej zasadzie, co te gabinetowe. Najwygodniejsza do depilacji okolicy bikini jest pasta w pojemniczku – wystarczy nabrać potrzebną ilość, rozgrzać, umieścić w wybranej okolicy, a następnie energicznie usunąć wraz z włoskami.

Dobrze wiedzieć

Nie tylko depilacja bikini

Przed porodem warto usunąć również włoski z łydek oraz wydepilować skórę pod pachami. Na te zabiegi nie musisz chodzić do salonu (choć oczywiście nie ma przeciwwskazań), bo w miarę bezboleśnie i szybko wykonasz je w domu.

Jeśli do terminu porodu zostało ci kilka tygodni, najlepiej użyć pasty cukrowej w aplikatorze typu roll-on, który wystarczy lekko podgrzać w kąpieli wodnej, a następnie przesunąć rolką po wybranym fragmencie ciała – pasta sama uwolni się z pojemniczka. Od razu trzeba przycisnąć do niej pasek materiału i oderwać energicznym ruchem.

Kilka dni przed terminem można użyć delikatnego kremu do depilacji skóry wrażliwej albo maszynki do golenia.

W jaki sposób depilować się przed porodem?

Samodzielna depilacja w III trymestrze to zadanie karkołomne, bo przeszkadza w niej zarówno duży brzuch, jak i problem z utrzymaniem równowagi. Są jednak sposoby, które w tym pomagają. Niechciane włoski z okolic bikini najlepiej usuwać, leżąc na ręczniku rozłożonym na łóżku albo na dywanie, bo nie da się wtedy stracić równowagi. Można oprzeć się o ścianę.

Niezbędne będzie duże lusterko, dzięki któremu będziesz widziała miejsce golenia. 

Depilując łydki, można usiąść na taborecie przed lustrem i rozchylić nogi tak, by brzuch znalazł się między nimi. W tej pozycji łatwo można sięgnąć nawet do kostki.

Jeśli jesteś wysportowana, unieś nogę i ustaw ją np. na krześle (warto mieć za plecami ścianę, o którą będziesz się mogła oprzeć w razie utraty równowagi.

6 najważniejszych rzeczy do zrobienia przed porodem WIDEO

Najważniejsze rzeczy do zrobienia przed porodem
Dobrze wiedzieć

Pomoc przy depilacji przed porodem

Gdy brzuszek jest naprawdę duży, pomoc przy depilacji wydaje się być sensowną alternatywą. Jeśli ani ty, ani twój partner nie macie nic przeciwko temu, nie ma przeszkód, by ci pomógł.

Ale jeżeli masz obiekcje i nie chcesz, by oglądał cię z nieogolonymi nogami lub pomagał wydepilować bikini, nic w tym złego – w takiej sytuacji lepiej zrobić to samodzielnie albo zdecydować się na zabieg w salonie.

Co jeśli nie zdążysz z depilacją przed porodem?

Ponieważ poród często zaczyna się niespodziewanie, może się zdarzyć, że zwyczajnie nie zdążysz z depilacją. Warto zawczasu przygotować się na taką ewentualność i do torby do szpitala, spakować dodatkowo maszynkę do golenia.

Nawet jeśli z powodu bólu sama nie będziesz w stanie usunąć włosków, zrobi to za ciebie położna, używając twojej maszynki (a nie tej szpitalnej).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza