Badanie USG w ciąży - co to jest USG 3D i 4D?

2018-09-21 8:00

USG w ciąży to obowiązkowe badanie - zwykle 2D, ale kobiety coraz częściej decydują się na USG 3D i 4D. Dzięki badaniu USG podpatrują rozwijające się w ich brzuchu dziecko i upewniają, że jest zdrowe. Co warto wiedzieć o USG 3D? Przeczytaj albo posłuchaj, na czym polega USG 3D i 4D.

Spis treści

  1. Co to jest USG 3D?
  2. Ile kosztuje USG 3D?
  3. Czym różni się badanie USG 3D od 4D?
  4. Na czym polega USG 4D w ciąży?
  5. Badanie USG w ciąży: miłość od pierwszego spojrzenia
  6. Po co wykonuje się badanie USG 3D?
  7. Dlaczego połówkowe USG warto zrobić w 3D?
  8. Kiedy widać płeć dziecka na USG 3D?
  9. Ile trwa badanie USG 3D lub 4D w ciąży?
  10. Zobacz, jak działa test na płeć dziecka!

Każda kobieta w ciąży powinna poddać się badaniu USG w ciąży trzy razy – w każdym z trymestrów ciąży. Coraz popularniejsze są badania USG 3D i 4D. Czy warto je zrobić? Badanie USG trójwymiarowe jest wykonywane nowoczesnymi aparatami ultrasonograficznymi i nierzadko jest to ważne wydarzenie dla całej rodziny. Często uczestniczy w nim przyszły tata oraz rodzeństwo. Co to jest USG 3D i czym różni się od 4D?

Z artykułu dowiesz się:

  1. Co to jest USG 3D?
  2. Ile kosztuje USG 3D?
  3. Czym różni się badanie USG 3D od 4D?
  4. Po co wykonuje się badanie USG 3D?
  5. Dlaczego połówkowe USG warto zrobić w 3D?
  6. Kiedy widać płeć dziecka na USG 3D?
  7. Ile trwa badanie USG 3D lub 4D w ciąży?

Co to jest USG 3D?

W zasadzie samo badanie wygląda podobnie jak klasyczne dwuwymiarowe. Lekarz nakłada na brzuch ciężarnej specjalny żel, po którym wodzi głowicę ultrasonografu. Aparat wysyła ultradźwięki, a my na monitorze obserwujemy dziecko.

W czasie badania USG 3D dziecko jest widoczne na ekranie monitora w trzech wymiarach jako nieruchoma bryła. Dzięki trójwymiarowości lekarz może dokładniej obejrzeć płód z zewnątrz i dowiedzieć się o nim szczegółowych informacji. Fragment ciała dziecka, np. nóżka czy główka, może być obracany na monitorze i oglądany z różnych stron.

Badanie USG 3D w ciąży daje taki efekt, jakby wewnątrz macicy zainstalować aparat fotograficzny i wykonywać dziecku zdjęcia. Natomiast samo USG 3D różni się od USG 4D dodatkowym parametrem. USG 3D jest badaniem trójwymiarowym (w odróżnieniu od dwuwymiarowego USG 2D), natomiast USG 4D rejestruje dodatkowo ruchy dziecka.

Ile kosztuje USG 3D?

Badanie USG trójwymiarowe kosztuje zwykle od 200 do 300 zł. Pozostaje po nim pamiątka – zdjęcia (USG 3D) oraz film (USG 4D). Zanim się na nie zdecydujesz, warto wiedzieć, na czym polega badanie USG 3D w ciąży i czego możesz po nim oczekiwać.

Czym różni się badanie USG 3D od 4D?

Badanie USG 4D to USG 3D ruchome – dziecko rejestrowane jest w ruchu, czyli na monitorze oglądamy ruchomy obraz. Dzięki temu widzimy maleństwo na żywo – kiedy się obraca, robi różne miny. To tak, jakby wewnątrz macicy zainstalować kamerę i podpatrywać, co właśnie robi maluszek. Różnica pomiędzy USG 3D i 4D polega więc na tym, że w 3D mamy zdjęcie trójwymiarowe nieruchome, zaś w 4D – ruchomy film.

Na czym polega USG 4D w ciąży?

Badanie USG 4D w ciąży to tak naprawdę badanie 3D uzupełnione czasem, czyli mamy trzy wymiary i czas. Jest to film pokazujący co się dzieje w obrębie brzucha, macicy, dające szansę na zobaczenie ruchów płodu, co dziecko robi w brzuchu, większość dzieci śpi, ale na badaniu USG 3D można dokładnie zobaczyć ich aktywność ruchową. USG 4D daje szansę na ocenę kliku parametrów, które do niedawna nie były dostępne. Film z badania USG 4D, czy 3D oprócz tego, że jest to bardzo dobre narzędzie diagnostyczne, to także wspaniała pamiątka dla rodziców. Na to badanie najlepiej się wybrać około 30 tygodnia ciąży, ponieważ wtedy zarówno twarzoczaszka, jak i płód jest wykształcony w taki sposób, że może dokładnie określić jego rysy twarzy, mimikę, aktywność. Od lekarza dostajemy opis, zdjęcia oraz film oczywiście z dzieckiem w roli głównej. Jest to badanie bezpieczne.

Dobrze wiedzieć

Badanie USG w ciąży: miłość od pierwszego spojrzenia

W większości polskich szpitali oraz państwowych przychodni lekarskich wykonuje się badanie USG w technologii 2D. Podczas niego widać obraz nieczytelny dla laika. Natomiast badanie trójwymiarowe USG 3D i 4D w ciąży dostarcza rodzicom wzruszających chwil, gdy np. obserwują malucha ziewającego lub ssącego kciuk. Psychologowie twierdzą, że już wtedy buduje się bezcenna więź rodzica z dzieckiem.

Bardzo często jest to dodatkowe badanie, które rodzice wykonują na własne życzenie. USG trójwymiarowe nie jest jednak tylko "dodatkową atrakcją". Bardzo często ma ono również znaczenie diagnostyczne.

Po co wykonuje się badanie USG 3D?

Czy USG 3D lub 4D potrzebne jest do dokładnej oceny płodu? Czy jest to raczej atrakcja dla przyszłych rodziców spragnionych widoku dziecka? Ginekolog ocenia rozwój oraz budowę dziecka na aparacie USG 2D. Badanie takie umożliwia prześwietlenie dziecka i obejrzenie jego narządów wewnętrznych.

Badanie USG 3D i 4D w ciąży pozwala natomiast spojrzeć na dziecko z zewnątrz – dlatego jego zastosowanie do celów diagnostycznych jest bardzo ograniczone. Można np. zobrazować i ocenić rozszczep wargi, wtedy rodzice będą przygotowani na przyjście na świat maleństwa z tym problemem. Obraz USG trójwymiarowe, zarówno 3D jak i 4D, jest jednak przede wszystkim bardzo dużym przeżyciem dla rodziców, bo widzą oni swoje dziecko, niejako zaglądają do wnętrza brzucha. I tutaj należy upatrywać wartości tego badania, a nie w jego znaczeniu diagnostycznym.

Dowiedz się więcej:

Kiedy i po co trzeba robić USG ciąży?

Pierwsze USG: kiedy zrobić i co musisz o nim wiedzieć?

USG w ciąży wyniki badania: interpretacja

USG 4D w ciąży - czym różni się od USG 2D i USG 3D?

Dlaczego połówkowe USG warto zrobić w 3D?

Podobno na USG 3D lub 4D warto wybrać się na półmetku ciąży, tzw. USG połówkowe. Dlaczego? W połowie ciąży przypada czas wykonania jednego z trzech obowiązkowych badań ultrasonograficznych, zalecanych przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne. Poza tym można wtedy najdokładniej przyjrzeć się swojemu dziecku. Jest ono na tyle małe, że widać je w całości – i można podpatrzeć, jak cała sylwetka dziecka swobodnie się porusza.

Dodatkowo maleństwo ma już charakterystyczne rysy niemowlaka i wielu rodziców dopatruje się w nich podobieństwa do siebie. Poza tym podczas badania USG wykonywanego między 18. a 22. tygodniem ciąży można dostrzec płeć dziecka – zaobserwowanie jej na nowoczesnym sprzęcie 3D lub 4D jest proste, o ile oczywiście maleństwo zechce pokazać swoje narządy płciowe. Podczas tego badania USG lekarz ocenia również budowę głowy dziecka oraz twarzy, a tę na obrazie 3D lub 4D widać doskonale.

Dobrze wiedzieć

Badanie USG w ciąży wykonuje się rutynowo 3 razy podczas ciąży:

  • Pierwsze USG - między 11. a 14. tygodniem - to badanie pozwala określić tzw. wiek ciąży, przewidywany termin porodu i czy będzie to ciąża mnoga. Ocenia się też tzw. przezierność karkową oraz obecność lub brak kości nosowej, co pozwala wykluczyć wady genetyczne płodu
  • Usg połówkowe - między 18. a 22. tygodniem - podczas badania lekarz ocenia budowę narządów wewnętrznych dziecka: serca, nerek, mózgu, żołądka, kręgosłupa. Można wtedy wykryć ewentualne wady, np. rozszczep kręgosłupa, wodogłowie. Badanie pozwala określić płeć dziecka.
  • Ostatnie USG – po 30. tygodniu ciąży - lekarz analizuje masę i położenie płodu, a także stan i umiejscowienie łożyska. Bada też szyjkę macicy i objętość wód płodowych.

Częściej wykonuje się USG, jeśli lekarz stwierdza tzw. ciążę zagrożoną albo mnogą lub jeśli inne analizy wykazały, że płód może się rozwijać nieprawidłowo.

Kiedy widać płeć dziecka na USG 3D?

Czy na USG w 12. tygodniu ciąży można zobaczyć płeć dziecka, jeśli będzie to  badanie 3D lub 4D? Jeżeli dziecko jest dobrze widoczne, lekarz z dużą dozą prawdopodobieństwa może zobaczyć na badaniu USG jego płeć w 12. tygodniu ciąży. Nie jest do tego potrzebna technika trójwymiarowa. Płeć dziecka należy potwierdzić w badaniu USG w 18.–22. tygodniu ciąży. Warto jednak wiedzieć, że aparaty wykonujące badanie USG 3D i 4D są aparatami nowej generacji, czyli są bardziej nowoczesne niż aparaty tylko 2D. Dlatego wszelkie badania dwuwymiarowe wykonywane na aparacie posiadającym USG 3D i 4D są dokładniejsze niż na aparacie 2D.

Ile trwa badanie USG 3D lub 4D w ciąży?

Dlaczego badanie USG 3D i 4D zwykle trwa dłużej niż USG 2D? Standardowo badanie USG trwa około 20 minut. Tyle czasu potrzebuje lekarz, by dokładnie obejrzeć dziecko i ocenić jego budowę. Natomiast badanie trójwymiarowe trwa zwykle dłużej, ponieważ zawiera w sobie dokładne badanie w technice 2D oraz wizualizacje dziecka w technice 3D i 4D. Ten obraz jest zawsze dodatkiem do badania 2D. Poza tym trójwymiarowy obraz z malcem w roli głównej na tyle podoba się przyszłym rodzicom, że lekarz pozwala na dłuższe jego oglądanie. Dodatkowo robi zdjęcia i nagrywa film (jeśli wykonuje badanie USG w technice 4D).

Zobacz, jak działa test na płeć dziecka!

Odkryj przesądy ciążowe
Pytanie 1 z 32
Picie czerwonego wina w ciąży jest wskazane, bo poprawia morfologię i zmniejsza ryzyko anemii.

miesięcznik "M jak mama"