Pokój dla braci: jak urządzić pokój dziecka i nastolatka?

Pokój dla braci, gdy dzieli ich spora różnica wieku, jest wyzwaniem. Rodzice często zastanawiają się jak pogodzić mały metraż mieszkania z faktem posiadania dwojga dzieci. Niestety, często kończy się na tym, że rodzeństwo musi zamieszkać w jednym pokoju i wtedy zaczynają się schody. Jak urządzić pokój braci, by dzieci były zadowolone?

Wspólny pokój dla dwóch braci - rodzeństwa w różnym wieku, to wyzwanie. Oczywiście, jeżeli w jednym pokoju ma zamieszkać dwóch braci to sprawa jest trochę prostsza. Rodzeństwo tej samej płci zazwyczaj lepiej się dogaduje. Jednak co zrobić, gdy między nimi jest duża różnica wieku?

Wspólny pokój braci to ciągłe kłótnie?

Jeżeli rodzeństwo ma ze sobą dobry kontakt, to wcale nie musi oznaczać, że zamieszkanie we wspólnym pokoju wywoła kłótnie. Wiadomo, że dużo starszy nastolatek jest mądrzejszy od małej pociechy, więc powinien godzić się na pewne ustępstwa. Porozmawiaj z nim i zadbaj o to, aby nie denerwował się na brata, gdy ten za bardzo porozrzuca zabawki czy po sobie nie posprząta. Spraw, aby rodzeństwo nie nastawiało się wrogo do siebie oraz uczyło się od siebie nawzajem.

Pokój nastolatka: zobacz 10 inspiracji

Pokój braci: zadbaj, by każde dziecko miało przestrzeń dla siebie

Najlepiej jest podzielić wyraźnie wspólny pokój dzieci. Nie może to być narysowana granica, ponieważ przysporzy ona niepotrzebnych kłótni z cyklu "bo on przekroczył linie i siedzi na mojej części". Zadbaj o to, aby kolory mebli dzieliły pomieszczenie. Niech rzeczy nastolatka będą np. szare, a młodszego dziecka granatowe. Ważne jest to, żeby wszystko tworzyło spójną całość.

Czytaj: Farba magnetyczna w pokoju dziecka: 5 pomysłów na praktyczną ścianę

Pokój braci: postaw na funkcjonalne rozwiązania

Przy wyborze wyposażenia w pokoju braci postaw na funkcjonalność. Zwróć uwagę na potrzeby każdego z nich. Młodszy z rodzeństwa będzie potrzebował dużo miejsca do zabawy, a starszy do nauki. Wygodnym rozwiązaniem będzie łóżko dwupiętrowe. Do części małego dziecka dołącz większą ilość szafek i półek na zabawki. Nastolatek będzie wymagał biurka oraz większej szafy na ubrania.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE