Remont pokoju dla dziecka: pomysły i inspiracje do pokoju niemowlaka

2013-05-20 17:19 Katarzyna Hubicz

Planujesz generalny remont, a może chcesz tylko odświeżyć pokój dla niemowlaka? Dla waszego komfortu i bezpieczeństwa dziecka nie odkładaj tego na ostatnią chwilę. Podpowiadamy, jak wyremontować pokój dla dziecka: jaka powinna być podłoga i farba do ściań oraz jak wyciszyć mieszkanie.

Odnowienie mieszkania to męska sprawa. Choćby dlatego, że przyszła mama nie powinna mieć kontaktu z chemikaliami używanymi podczas remontu pokoju dziecka. Zapach farb może wywoływać u niej mdłości, a ich składniki mogą być w przyszłości przyczyną alergii u dziecka. Ale nie tylko o tym musisz pamiętać. Ważne jest również i to, by całej sprawy nie odkładać w czasie. Odnawianie to nie tylko maźnięcie ścian farbą, to czasem także różne nieprzewidziane zdarzenia, które potrafią całkowicie zdezorganizować harmonogram, przez co prace, jakie sobie zaplanujesz, mogą mocno się przedłużyć. A noworodek nie może przebywać ani w mieszkaniu, w którym jeszcze trwa remont, ani tam, gdzie podłoga, ściany czy meble ciągle wydzielają zapach niedawno położonej farby. Nawet ekologiczne, antyalergiczne – a więc niemal bezzapachowe – środki muszą mieć czas na to, by całkowicie wywietrzeć. To, ile czasu potrzeba, zależy od rodzaju użytych preparatów. Więcej, jeśli podczas remontu pokoju dla niemowlaka użyjesz środków tradycyjnych. Mniej, jeśli wybierzecie lakiery i farby ekologiczne.

>> Jakie wybrać farby do pokoju dziecka?

Remont pokoju dla niemowlaka: wyciszenie mieszkania

Jeśli obawiasz się, że dźwięki dochodzące od sąsiadów mieszkających piętro wyżej (np. głośno grająca muzyka) będą budzić malca, warto pomyśleć podczas remontu pokoju dziecka o podwieszanym suficie, który je wytłumi. Mieszkanie można też wyciszyć w inny sposób – na przykład za pomocą tapety z cienkiej warstwy naturalnego korka na papierowym podkładzie, która wytłumi dźwięki dochodzące zza ścian. Nie przyciąga kurzu, można ją czyścić, pomalować farbą. A jeśli podczas remontu kładziesz nową podłogę, pomyśl też o tym, by ułożyć pod nią materiał, który tłumi dźwięki, np. maty korkowe albo z pianki.

>> Jak urządzić pokój niemowlaka by był przytulny i bezpieczny?

Podłoga w pokoju dziecka

Jeśli macie wykładzinę nie pierwszej świeżości, przyjście na świat dziecka to dobra okazja, by wymienić ją na nową – albo zmienić na panele, wygodne w czyszczeniu (panele nie wymagają wtedy dodatkowego malowania). Stare, starte podłogi drewniane warto wycyklinować i polakierować, choćby po to, by usunąć drobne uszkodzenia, które za jakiś czas mogą być groźne dla raczkującego dziecka. Jeśli do terminu porodu zostało wam jeszcze co najmniej dwa miesiące, można wybrać lakier poliuretanowy albo uretanowo-alkilowy (który ma właściwości antypoślizgowe). Gdy jednak czasu jest już niewiele, bezpieczniejszy będzie lakier wodny, który nie zawiera formaldehydów, ma niewiele rozpuszczalników i, co najważniejsze, nie ma zapachu. A jeśli zdecydujecie się na położenie nowej podłogi, najlepsze gatunki drewna to jesion, klon, buk i dąb. Są najtwardsze, dzięki czemu nowa podłoga zachowa dobry stan przez wiele lat.

>> Jak urządzić ekopokoik dla dziecka?

Ściany w pokoju dziecka

Ważne, by ich powierzchnię łatwo można było zmywać (bo gdy dziecko podrośnie, zapewne będzie traktować je jako jeden wielki karton do malowania). Najbezpieczniejsze są mineralne farby wodne bez rozpuszczalników, które nie wydzielają szkodliwych związków. Dobrym pomysłem są również farby hipoalergiczne, przeznaczone do dziecięcych pokoików. Ważne, by były to farby odporne na zmywanie. Ściany można też wyłożyć tapetą. To rozwiązanie dobre nie tylko do dziecięcego pokoju. Zamiast zwykłych papierowych lepiej wybrać winylowe, które można umyć.

>> Najlepsze kolory do pokoju dziecka! [11 aranżacji]

Skutki wilgoci pod lupą

W kuchni i łazience starannie obejrzyj fugi i spoiny łączące płytki, zwłaszcza te na obrzeżach urządzeń sanitarnych. Jeśli zauważysz na nich ciemne plamy, których nie da się usunąć detergentem, to znak, że trzeba położyć nowe fugi – te, które są, zaatakował grzyb. Ciemne osady mogą się gromadzić również na silikonie uszczelniającym wannę, brodzik albo umywalkę. Trzeba je również zerwać i ułożyć nowe.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W nowym M jak Mama o tym, jaki wpływ na zdrowie mamy i dziecka ma cesarskie cięcie oraz jakie jest ryzyko ciąży po 40. roku życia. Przeczytaj również, jak wybrać najlepsze krzesełko do karmienia i jak skompletować eko-wyprawkę

Kup dostęp od 2,50 zł
okładka 10/19
KOMENTARZE