Remont pokoju dla niemowlaka: pomysły i inspiracje pokoju dla dziecka

2021-08-26 11:07

Planujesz generalny remont, a może chcesz tylko odświeżyć pokój dla niemowlaka? Dla waszego komfortu i bezpieczeństwa dziecka nie odkładaj tego na ostatnią chwilę. Podpowiadamy, jak wyremontować pokój dla dziecka: jaka powinna być podłoga i farba do ścian oraz jak wyciszyć mieszkanie.

Remont pokoju dla niemowlaka: pomysły i inspiracje pokoju dla dziecka
Autor: Getty images Remont pokoju dla niemowlaka: pomysły i inspiracje pokoju dla dziecka

Remont pokoju dziecka, zwłaszcza pokoju dla mającego się narodzić niemowlęcia to męska sprawa. Choćby dlatego, że przyszła mama nie powinna mieć kontaktu z chemikaliami używanymi podczas odnawiania mieszkania. Zapach farb może wywoływać u niej mdłości, a ich składniki mogą być w przyszłości przyczyną alergii u dziecka.

Ale nie tylko o tym musisz pamiętać. Ważne jest również i to, by całej sprawy nie odkładać w czasie. Odnawianie to nie tylko maźnięcie ścian farbą, to czasem także różne nieprzewidziane zdarzenia, które potrafią całkowicie zdezorganizować harmonogram, przez co prace, jakie sobie zaplanujesz, mogą mocno się przedłużyć. Jak przeprowadzić remont pokoju dla niemowlaka i jak urządzić pokój dla dziecka? Zobacz zdjęcia, które cię zainspirują.

Czytaj również: Syndrom wicia gniazda w ciąży: co oznacza i kiedy występuje?

Odnawianie pokoju dziecka - co jest lepsze: farba czy tapeta i ile to kosztuje?

Spis treści

  1. Remont pokoju dla niemowlaka: wyciszenie mieszkania
  2. Podłoga w pokoju dziecka
  3. Ściany w pokoju dziecka
Pokój dziecka - malowanie szablonów

Remont pokoju dla niemowlaka: wyciszenie mieszkania

Jeśli obawiasz się, że dźwięki dochodzące od sąsiadów mieszkających piętro wyżej (np. głośno grająca muzyka) będą budzić malca, warto pomyśleć podczas remontu pokoju dziecka o podwieszanym suficie, który je wytłumi.

Mieszkanie można też wyciszyć w inny sposób – na przykład za pomocą tapety z cienkiej warstwy naturalnego korka na papierowym podkładzie, która wytłumi dźwięki dochodzące zza ścian. Nie przyciąga kurzu, można ją czyścić, pomalować farbą.

A jeśli podczas remontu kładziesz nową podłogę, pomyśl też o tym, by ułożyć pod nią materiał, który tłumi dźwięki, np. maty korkowe albo z pianki.

Podłoga w pokoju dziecka

Jeśli macie wykładzinę nie pierwszej świeżości, przyjście na świat dziecka to dobra okazja, by wymienić ją na nową – albo zmienić na panele, wygodne w czyszczeniu (panele nie wymagają wtedy dodatkowego malowania). Stare, starte podłogi drewniane warto wycyklinować i polakierować, choćby po to, by usunąć drobne uszkodzenia, które za jakiś czas mogą być groźne dla raczkującego dziecka.

Jeśli do terminu porodu zostało wam jeszcze co najmniej dwa miesiące, można wybrać lakier poliuretanowy albo uretanowo-alkilowy (który ma właściwości antypoślizgowe). Gdy jednak czasu jest już niewiele, bezpieczniejszy będzie lakier wodny, który nie zawiera formaldehydów, ma niewiele rozpuszczalników i, co najważniejsze, nie ma zapachu.

A jeśli zdecydujecie się na położenie nowej podłogi, najlepsze gatunki drewna to jesion, klon, buk i dąb. Są najtwardsze, dzięki czemu nowa podłoga zachowa dobry stan przez wiele lat.

Ściany w pokoju dziecka

A noworodek nie może przebywać ani w mieszkaniu, w którym jeszcze trwa remont, ani tam, gdzie podłoga, ściany czy meble ciągle wydzielają zapach niedawno położonej farby. Nawet ekologiczne, antyalergiczne – a więc niemal bezzapachowe – środki muszą mieć czas na to, by całkowicie wywietrzeć. Najbezpieczniejsze farby do pokoju dziecka to mineralne farby wodne bez rozpuszczalników, które nie wydzielają szkodliwych związków.

To, ile czasu potrzeba, zależy od rodzaju użytych preparatów. Więcej, jeśli podczas remontu pokoju dla niemowlaka użyjesz środków tradycyjnych. Mniej, jeśli wybierzecie lakiery i farby ekologiczne.

Ważne, by ich powierzchnię łatwo można było zmywać (bo gdy dziecko podrośnie, zapewne będzie traktować je jako jeden wielki karton do malowania).

Dobrym pomysłem są również farby hipoalergiczne, przeznaczone do dziecięcych pokoików. Ważne, by były to farby odporne na zmywanie. Ściany można też wyłożyć tapetą. To rozwiązanie dobre nie tylko do dziecięcego pokoju. Zamiast zwykłych papierowych lepiej wybrać winylowe, które można umyć.

Czytaj również: Jak urządzić ekopokoik dla dziecka?

Kącik dla niemowlaka: jak urządzić kącik dla dziecka w pokoju rodziców?

Nie wiesz, jak urządzić pokój dla niemowlaka? Zobacz piękne zdjęcia i zainspiruj się nimi!

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza