Odnawianie pokoju dziecka - co jest lepsze: farba czy tapeta i ile to kosztuje?

2020-03-26 13:17

Dziecięcy pokój to ważne pomieszczenie w domu. Zobacz, jak odnowić ściany w sypialni maluszka, aby były efektowne i praktyczne, a jednocześnie, aby zapewniały małemu lokatorowi bezpieczeństwo i dobry nastrój.

Odnawianie pokoju dziecka - co jest lepsze: farba czy tapeta i ile to kosztuje?
Autor: Getty images

Odnawianie pokoju dziecka to wyzwanie, ponieważ sypialnia dla niemowlęcia i dla starszego dziecka musi być nie tylko łada. Musi być też oazą, w której dziecko będzie mogło spokojnie wypocząć, ale jednocześnie powinien być miejscem sprzyjającym rozwojowi i zabawie.

Spis treści:

  1. Czy samodzielne odnowienie pokoju jest trudne?
  2. Wybór koloru w czasie odnawianie pokoju dziecka
  3. Jaką farbę wybrać?
  4. A może tapeta?
  5. Ile kosztuje odnowienie pokoju?

Czy samodzielne odnowienie pokoju jest trudne?

W dzisiejszych czasach odnowienie pokoju dla dziecka nie jest trudne – w internecie i prasie wnętrzarskiej można znaleźć wiele inspiracji, które pomogą zaprojektować ci piękną i przytulną sypialnię dla malucha. A co najważniejsze, większość tych inspiracji jest możliwa do zrealizowania w stu procentach.

Odnawiając sypialnię dla malucha, musisz zwrócić uwagę na odpowiednie i praktyczne meble, ale również na ściany, które są ważnym elementem wystroju. Ich kolor oraz wykończenie wpływają nie tylko na atmosferę pomieszczenia, lecz także na bezpieczeństwo właściciela pokoju.

W sklepach można kupić zarówno zwykłe farby, jak i tablicowe, magnetyczne, brokatowe, a także wiele tapet i naklejek, które zamienią pokoik dziecka w bajkowe wnętrze. Wystarczy pomysł, dobre materiały i odrobina umiejętności.

Wybór koloru w czasie odnawianie pokoju dziecka

Zaczynając projektowanie pomieszczenia, zastanów się, w jakiej kolorystyce chcesz je utrzymać. Pokoje dla noworodków zazwyczaj są w jasnych, pastelowych barwach, czasem z kilkoma mocniejszymi akcentami kolorystycznymi. To dlatego, że malutkie dziecko nie lubi nadmiaru bodźców.

Owszem, doświadczenia wzrokowe są istotne dla rozwoju jego mózgu i zmysłu wzroku (dlatego kupujesz mu kolorowe zabawki, czarno-białe książeczki itd.), ale jeśli będzie ich zbyt dużo, malec nie będzie w stanie ich przetworzyć. W efekcie spowoduje to jego rozdrażnienie, zmęczenie i płaczliwość.

Dlatego specjaliści zalecają, aby do pokoju niemowlęcia wprowadzić maksymalnie dwa kolory. Lepiej, aby nie były one ciemne i zbyt intensywne – dowiedziono naukowo, że czerwień czy pomarańczowy pobudzają, a nawet wywołują nerwowość, natomiast czerń czy ciemny granat – sprzyjają obniżeniu nastroju.

Oczywiście można wprowadzić te barwy jako dodatki czy akcenty, ale nie powinno się stosować ich na dużych powierzchniach, np. na wszystkich ścianach.

Idealne kolory farb na ściany w pokoju malca to biel, beże i barwy pastelowe, czyli rozbielone zielenie, błękity, róże. Doskonale wpisują się w popularny trend naturalny, który charakteryzuje się wykorzystaniem drewna, wikliny, wełny czy bambusa oraz dodatków w kolorach ziemi (w brązach, zieleniach, kolorach piasku).

Jeśli chcesz zaprojektować sypialnię w ciągle modnym stylu skandynawskim, dodaj do białych lub błękitnych ścian elementy z jasnego drewna, a jeśli w stylu marynarskim – czerwone i granatowe akcenty. Jeśli wolisz zyskać styl „małej królewny” – do pasteli włącz różowe lub brokatowe dekoracje oraz tiule.

Dla rodziców będących wielbicielami stylu vintage polecane są wzorzyste tapety rodem z początku XX wieku – obecnie niezwykle modna jest zielona tapeta z leśnymi zwierzętami w stylu grafik Beatrix Potter.

Czytaj: Pokój dziecięcy na poddaszu. 10 pomysłów na pokój dziecka na poddaszu: ZDJĘCIA

Zalety farb do pokoju dziecięcego. O czym pamiętać przy wyborze farby?

Jaką farbę wybrać?

Szukając farb do sypialni dziecka, zwróć uwagę nie tylko na ich kolor, lecz także na to, aby były bezpieczne dla zdrowia małego lokatora. Farby przeznaczone do pokoi dziecięcych powinny być hipoalergiczne i nietoksyczne.

Takie warunki spełniają farby rozcieńczane wodą, a nie rozpuszczalnikami – są to np. farby emulsyjne, lateksowe lub mineralne. Dobrze, aby były również odporne na grzyby i pleśnie – takie farby antyalergiczne i jednocześnie zapobiegające rozwojowi mikroorganizmów to farby paroprzepuszczalne, czyli zapewniające sprzyjający zdrowiu klimat.

Antyalergiczne są też farby mineralne charakteryzujące się właściwościami antyelektrostatycznymi – nie osadza się na nich kurz i nie rozwijają się na nich drobnoustroje.

Warto też zwrócić uwagę na to, czy wybrane farby są plamoodporne i łatwo zmywalne. To ważne, zwłaszcza jeśli urządzasz pokój dla niemowlęcia, które już raczkuje i dotyka ścian nie zawsze czystymi rączkami.

I jeszcze jedno: wszystkie farby, które wybierasz, powinny mieć odpowiednie certyfikaty, np. Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, Ecolabel czy znak Błękitnego Anioła.

Warto wiedzieć: na rynku można kupić farby neutralizujące trujące formaldehydy obecne np. w meblach czy lakierach, specjalne farby dla alergików, które uwalniają minimalne ilości lotnych związków organicznych albo inteligentne farby, które dzięki specjalnym molekułom potrafią sprawić, że temperatura pomieszczenia latem się obniża, a zimą – podwyższa.

Czytaj: Farba magnetyczna w pokoju dziecka: 5 pomysłów na praktyczną ścianę

Jakie wybrać farby do pokoju dziecka: zdrowe i bezpieczne farby

A może tapeta?

Farby nie są jedynym rozwiązaniem na wykończenie ścian w pokoju dziecka. Do łask wracają ostatnio tapety, które obecnie mają dużo lepszą jakość i estetykę niż kiedyś.

Wykończenie pokoju tapetą jest droższe w porównaniu z malowaniem farbami, ale daje większe możliwości – tapety mogą zamienić pomieszczenie w las, zamek, mogą nadać wnętrzu bajkowy charakter lub po prostu być efektownym elementem dekoracyjnym dzięki swojej fakturze.

Fototapety i tapety dostępne w sklepach są samoprzylepne (co znacznie ułatwia ich montaż) lub wymagają użycia specjalnego kleju. Mają wiele dodatkowych zalet: tapety winylowe wygłuszają wnętrze i izolują, są też zmywalne. Tapety papierowe są wprawdzie mniej wytrzymałe, za to pozwalają ścianie oddychać, co zapobiega powstawaniu pleśni.

Doskonałym pomysłem na dekoracje ścian w pokoju dziecięcym są naklejki, które można naklejać na ściany pokryte farbami (np. akrylowymi), ale też na tapety. Naklejki mogą przedstawiać postacie bajkowe, lecz także drzewa, gwiazdki, piłki czy motyle.

Można je kupować pojedynczo, jak również w całych zestawach (np. drzewo z ptakami i zwierzątkami). Można też znaleźć w internecie firmy, które produkują naklejki na zamówienie, z wybranym motywem.

Rozmiar naklejek jest dowolny – małe gwiazdki, które można nakleić nad łóżeczkiem dziecka mogą mieć od kilku do kilkunastu centymetrów, zestaw przedstawiający dżunglę ze zwierzętami czy bajkowy krajobraz – to naklejka na całą ścianę.

Czytaj: Tapeta do pokoju chłopca: 10 pomysłów na pokój dziecka z tapetą

Ile to kosztuje odnowienie pokoju?

Koszt odnowienia ścian w pokoju dziecięcym zależy od jakości użytych materiałów (te dobre jakościowo są oczywiście droższe) i od powierzchni, którą chcesz zaaranżować. Najtańsze są farby emulsyjne, droższe – akrylowe i lateksowe.

Litr farby wystarcza na jednokrotne pokrycie około 15 m² ściany. Tapety to większy wydatek – koszt wykończenia ściany najtańszą tapetą jest równy (w przybliżeniu) kosztowi wykończenia najdroższą farbą. Najtańsze, ale też najmniej żywotne są tapety papierowe, najdroższe – tapety winylowe. Jeszcze droższe są fototapety.

Czytaj: Ile kosztuje urządzenie pokoju dla dziecka?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza