Jak prawidłowo prać pluszaki? Trzy kroki, aby znów były jak nowe

2024-02-21 14:16

Pluszaki ma każde dziecko w swoim pokoju. Nawet jeśli nie są to jego ulubione zabawki, warto od czasu do czasu zrobić im porządne pranie – chociażby po to, by pozbyć się zgromadzonego na nich kurzu. Prać ręcznie czy w pralce? Suszyć tradycyjnie czy w suszarce bębnowej? Poznaj 3 najważniejsze zasady w tym temacie.

Jak prawidłowo prać pluszaki? Trzy kroki, aby znów były jak nowe
Autor: Getty Images Jak prawidłowo prać pluszaki? Trzy kroki, aby znów były jak nowe

Kiedy pluszak powinien zostać wyprany? Na pewno wtedy, gdy widać na mim mocne zabrudzenia, kiedy dziecko bawi się nim regularnie, dajemy pluszaka niemowlęciu, kupiliśmy pluszaka z second-handu lub dostaliśmy używaną zabawkę. Rutynowo zaś co jakiś czas, gdy pluszaki leżą na otwartej półce i osiada na nich kurz. Jak je wyprać by, wyglądały tak samo jak przed praniem, a nawet lepiej? Warto przestrzegać trzech ważnych zasad.

Jak usunąć plamy z dziecięcych ubrań?

Nie pierz pluszaków na oczach dziecka

Pamiętam, jakim dramatem skończyło się moje pierwsze pranie pluszaków synka, gdy zobaczył swojego ukochanego misia obracającego się w bębnie pralki. Stał w łazience i płakał, że morduję jego ukochanego misia, a ja starałam mu się wytłumaczyć, że właśnie poddaję go relaksującej kąpieli. Dlatego pierwsza ważna zasada przy praniu pluszaków brzmi, żeby nie prać ich w pralce na oczach dzieci. Co innego jeśli zdecydujemy się na tradycyjne ręczne pranie – w to dziecko włączy się ochoczo i potraktuje jak wspaniałą zabawę.

Misie lubią niską temperaturę

Pranie pluszaków powinno odbywać się w jak najniższej temperaturze. Jeśli zdecydujemy się na pranie w pralce – wybierz koniecznie tryb ręcznego prania, w którym temperatura wody nie będzie przekraczała 40 stopni. Piorąc ręcznie w misce czy zlewie, temperaturę można jeszcze obniżyć do 30 stopni. Niska temperatura ochroni kolory i zapobiegnie skurczeniu się tkaniny.

Traktuj pluszaki delikatnie

Pluszaki przed wrzuceniem do pralki, zwłaszcza te cenniejsze dla nas, warto włożyć do woreczków ochronnych – takich, które używamy np. do prania staników. Zalecane też jest użycie delikatnych detergentów – najlepiej tych przeznaczonych do prania niemowlęcych ubranek. Należy także zwrócić uwagę na siłę wirowania, najlepiej wybrać program o niezbyt intensywnym wirowaniu. Na koniec warto pamiętać o tym, by suszyć pluszaki na leżąco na suszarce. Lepiej zrezygnować z suszenia w suszarce bębnowej – może to bowiem doprowadzić do zdeformowania zabawki, a także zniszczenia futerka. Gdy pluszak wyschnie, koniecznie trzeba go wyczesać szczotką – będzie jak nowy.

Przeczytaj także: Jak prać ubranka niemowlęce? Oto nieszkodliwe dla maluszka sposoby na trudne plamy

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza