Zabawki dla dzieci: czy zabawki dla niemowlaka trzeba dezynfekować?

2014-12-15 13:42

Zabawki dla niemowlaka muszą być czyste. Jak myć zabawki dla dzieci, czy trzeba je dezynfekować? Zabawki dla dzieci często lądują na podłodze, a potem… w dziecięcej buzi, bo niemowlę poznaje świat, wkładając wszystko do ust. Dbanie o czystość zabawek dla niemowlaka jest więc ważne, czy jednak konieczna jest ich dezynfekcja?

Zabawki dla niemowlaka muszą być czyste. Zabawki dla dzieci nie mają łatwego życia - poniewierają się po podłodze, bywają brudzone jedzeniem, a te, którym dziecko rzadziej się bawi, pokrywają się kurzem. Nic więc dziwnego, że na zabawkach dziecka pełno jest bakterii. Trzeba więc zabawki utrzymywać w czystości. Jednocześnie wiemy, że nadmierna sterylność i nadużywanie chemicznych środków czystości to prosta droga do kłopotów – zaburzeń odporności, alergii u dziecka oraz zanieczyszczenia środowiska. Jak więc znaleźć złoty środek, jeśli chodzi o dezynfekcję zabawek? Kiedy i jak myć zabawki dla dzieci?

>> Pierwsze zabawki dla niemowlaka. Jakie zabawki dla niemowląt się sprawdzą?

Czyszczenie zabawek: czym i jak często myć zabawki

Zabawki dla niemowląt takie jak grzechotki, czy gryzaki na pewno trzeba zdezynfekować od razu po zakupie w sklepie, np. gorącą wodą. Na pewno trezba umyć zabawkę, która upadła na ziemię podczas spaceru. Zabawki dla dzieci najlepiej myć raz na tydzień lub wtedy, gdy zauważysz, że są zabrudzone np. jedzeniem albo leżały na podłodze w przedpokoju. Dezynfekcja zabawek dla dzieci jest też konieczna, gdy dziecko wychodzi z infekcji lub gdy inne dzieci podczas zabawy brały do buzi zabawki twojego dziecka. Częściej myj zabawki dziecięce, gdy masz w domu zwierzę, które wychodzi na zewnątrz.

>> ZABAWKI DLA DZIECI mogą być przyczyną CHORÓB!

Mycie zabawek z plastiku: zabawki dla dzieci z plastiku można myć w wodzie ze zwykłym mydłem albo myć w zmywarce.

Mycie zabawek drewnianych: zabawki z drewna przecierać wilgotną ściereczką.

Mycie zabawek pluszowych: pluszaki można prać w pralce na programie do delikatnych tkanin, chyba że producent na metce zaleca inaczej. Jeśli pluszowych zabawek nie można prać, przecieraj je szmatką zamoczoną w wodzie z mydłem. Dobrym sposobem na czysczenie pluszowych zabawek jest też wrzucenie ich do foliowej torby z niewielką ilością sody oczyszczonej i potrząśnięcie nią, by zabawki równomiernie pokryły się proszkiem. Po godzinie zabawki trzeba oczyścić szczotką.

Jeśli chcesz w łatwy i szybki sposób pozbyć się bakterii, dobrym preparatem będzie ekologiczny spray do dezynfekcji zabawek, którego nie trzeba spłukiwać i nie pozostawia żadnego smaku ani zapachu. 

>> Jak kupować bezpieczne zabawki dla niemowlaka?

Mjakmama24.pl
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE