Bakterie i brud na zabawkach. Czy trzeba czyścić i dezynfekować zabawki malucha?

2022-03-29 14:25

Zabawki dla dzieci często lądują na podłodze, a potem… w dziecięcej buzi, bo niemowlę poznaje świat, wkładając wszystko do ust. Dbanie o czystość zabawek dla niemowlaka jest więc ważne, czy jednak konieczna jest ich dezynfekcja? Jak myć zabawki dla dzieci i czy trzeba je dezynfekować?

Bakterie i brud na zabawkach.  Jak czyścić i dezynfekować zabawki malucha?
Autor: Getty images Szwed: nie ma planów podniesienia "500 plus”

Jak myć zabawki i czy trzeba to robić? Zabawki dla niemowlaka nie mają łatwego życia - poniewierają się po podłodze, bywają brudzone jedzeniem, a te, którym dziecko rzadziej się bawi, pokrywają się kurzem. Nic więc dziwnego, że na zabawkach dziecka pełno jest bakterii.

Zabawki trzeba więc utrzymywać w czystości i myć je regularnie, ale czy trzeba je dezynfekować? Nadmierna sterylność i nadużywanie chemicznych środków czystości to w końcu prosta droga do kłopotów – zaburzeń odporności, alergii u dziecka oraz zanieczyszczenia środowiska. Jak więc znaleźć złoty środek, jeśli chodzi o dezynfekcję zabawek? Kiedy i jak myć zabawki dla dzieci?

Spis treści

  1. Czym i jak często myć zabawki?
  2. Jak myć zabawki i jak je dezynfekować?
  3. Płyny do mycia i dezynfekcji zabawek
Bezpieczne zabawki

Czym i jak często myć zabawki?

Zabawki dla niemowląt takie jak grzechotki czy gryzaki na pewno trzeba zdezynfekować od razu po zakupie w sklepie, np. gorącą wodą. To, jak często potem zabawki wymagają czyszczenia, zależy od tego, jak są kochane,czyli jak często dziecko się nimi bawi.

Zabawki dla dzieci najlepiej myć raz na tydzień lub wtedy, gdy zauważysz, że są zabrudzone np. jedzeniem albo leżały na podłodze w przedpokoju. Na pewno trzeba umyć zabawkę, która upadła na ziemię podczas spaceru. Częściej myj grzechotki, klocki i inne akcesoria dziecięce, gdy masz w domu zwierzę, które wychodzi na zewnątrz.

Dezynfekcja zabawek dla dzieci jest też konieczna, gdy dziecko wychodzi z infekcji lub gdy inne dzieci podczas zabawy brały do buzi zabawki twojego dziecka. Można użyć do tego środków dezynfekujących, octu spożywczego albo specjalnych płynów antybakteryjnych do zabawek, które możesz kupić w internecie (patrz niżej).

Czytaj również: Uważaj na toksyczne zabawki! Toksyczne zabawki w Polsce

Sprawdzasz jak smakują zabawki twojego dziecka?

Jak myć zabawki i jak je dezynfekować?

  • Mycie zabawek z plastiku: klocki, samochodziki i grzechotki z plastiku można myć w wodzie ze zwykłym mydłem albo w zmywarce (wybierz normalny  cykl i suszenie). Pamiętaj, aby dokładnie osuszyć zabawkę w zakamarkach papierowym ręcznikiem.
  • Mycie zabawek drewnianych: można je przecierać wilgotną ściereczką. Drewna nie powinno się zanurzać w wodzie, bo może się wypaczyć, a farba, która je pokrywa - złuszczyć. Jeśli chcesz zdezynfekować zabawkę drewnianą, użyj octu, który ma działanie antybakteryjne  - rozcieńcz go z wodą i przetrzyj przedmiot mokrą szmatką.   
  • Mycie zabawek pluszowych: można je prać w pralce na programie do delikatnych tkanin, chyba że producent na metce zaleca inaczej. Najpierw włóż misia do poszewki na poduszkę i zawiąż ją lub zapnij. Wybierz delikatny cykl prania i powolne wirowanie. Koniecznie wysusz zabawkę.Jeśli pluszowej zabawki nie można uprać, przetrzyj ją szmatką zamoczoną w wodzie z mydłem. Dobrym sposobem na czyszczenie pluszowych zabawek jest też wrzucenie ich do foliowej torby z niewielką ilością sody oczyszczonej i potrząśnięcie nią, by zabawki równomiernie pokryły się proszkiem. Po godzinie zabawki trzeba oczyścić szczotką. Aby odkazić pluszaka, można też włożyć go na dobę do zamrażarki.
  • Mycie zabawek elektronicznych: grające samochodziki, szumiące misie itd można czyścić tylko z wierzchu. Najpierw wyłącz zabawkę lub wyjmij z niej baterię (zamknij pokrywę komory na baterie), a potem czystą szmatką zamoczoną w ciepłej wodzie z mydłem przetrzyj powierzchnię. Uważaj, aby żaden płyn nie dostał się do elementów elektrycznych.Aby zabić bakterie i wirusy na powierzchni, użyj chusteczki dezynfekującej, chusteczki nasączonej alkoholem lub wybielaczem, pamiętaj jednak, aby potem wytrzeć całość mokrą szmatką, usuwając środek dezynfekujący.
  • Mycie gumowych zabawek do kąpieli: kaczuszki czy łódeczki, którymi dziecko bawi się w wannie (zwłaszcza jeśli mają otwory, do których dostaje się woda) często pleśnieją. To wina braku dostępu powietrza do środka zabawki. Po każdej zabawie energicznie potrząśnij lub wyciśnij jak najwięcej wody z zabawki i pozwól im dokładnie wyschnąć. Jeśli zobaczysz pleśń, natychmiast wyrzuć zabawkę. Zabawki z twardego plastiku do kąpieli powinny być czyszczone i dezynfekowane co tydzień.

Czytaj również: Jak myć ręce? Podpowiadamy, jak nauczyć dziecko prawidłowej higieny rąk

Przepis na żel dezynfekujący - możesz zrobić go w domu

Płyny do mycia i dezynfekcji zabawek

Mjakmama24.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza