Już zawsze będziemy prać nowe ubranka dziecięce. Influencerka ma dwa argumenty i poważny dowód

2023-12-06 13:15

Gdy na świat przychodzi noworodek, każde jego nowe ubranko jest przez mamę starannie prane i prasowane, by dziecięcej skórze nic nie zagrażało. Gdy jednak dziecko rośnie, z biegiem czasu odstępujemy od tego skądinąd męczącego obowiązku. Też zastanawiałyśmy się, czy nowe ubranka starszych dzieci trzeba prać. Aż zobaczyłyśmy to wideo.

Nie pierzesz nowych ubranek dziecięcych? Koniecznie musisz zobaczyć ten filmik
Autor: Getty Images Nie pierzesz nowych ubranek dziecięcych? Koniecznie musisz zobaczyć ten filmik

Żadna mama nie ma chyba wątpliwości, że ubranka niemowlęce, a tym bardziej te przeznaczone dla noworodków, przed założeniem należy uprać. Gdzie istnieje granica w której nie jest to już konieczne? Rozczarujemy tych, którzy czekają na informację o konkretnym wieku dziecka. Z odpowiednią dawką wiedzy, być może nawet część dorosłych postanowi prać własne ubrania przez pierwszym noszeniem. 

Zobacz też: W czym prać używane ubranka dla niemowlaków?

Jak usunąć plamy z dziecięcych ubrań?

Ubrania mają zanieczyszczenia

Nawet kupując ubranka dobrych marek, warto zastanowić się, co działo się z nimi przed zakupem. 

Wiadomo przecież, że zanim trafiły do sklepu, dotykało ich mnóstwo osób. Tkanina naszego ubrania była w rękach szwaczek, pracowników metkujących i pakujących odzież. W końcu ubrania są też w rękach pracowników sklepów i przede wszystkim są wielokrotnie dotykane przez klientów. Każda z tych osób pozostawia na ubrankach dla niemowląt niewidoczne gołym okiem zanieczyszczenia. Wiadomo też, że osiada na nich kurz.

Co gorsza, ubrania dziecięce są też w wielu fabrykach pryskane środkami chemicznymi, które przeciwdziałają osadzaniu się zabrudzeń, utrwalają kolor, dezynfekują odzież. Mogą nie być one wystarczająco delikatne dla dziecięcej skóry. 

Nadmiar barwników może podrażniać skórę

Wiele mówiło się w ostatnim czasie, że nawet drogie i dość prestiżowe marki używają niekiedy szkodliwych barwników. Pranie przed pierwszym założeniem pozwoli pozbyć się ich nadmiaru.

"Ich nadmiar pozostający na ubraniu warto sprać przed pierwszym nałożeniem, aby uniknąć podrażnień, alergii czy zwyczajnie ich kontaktu ze skórą, przez którą wnikają do naszego organizmu. Skóra to największy organ filtrujący w naszym ciele, dlatego warto myśleć o tym, co na niej nosimy czy co w nią wcieramy" - napisała na swoim Instagramie Urszula Hryniewicka, specjalistka od porządku i organizacji przestrzeni.

Aby nie być gołosłowną influencerka znana na Instagramie jako @lux.ula pokazała filmik na którym pierze nowe ubranko dziecięce. Kobieta odrywa metkę ze znanej i wcale nie taniej sieciówki i namacza ubranko z motywem Spider Mana w umywalce. Woda, która zostaje po takim płukaniu jest ciemno niebieska. A jak zaznacza ekspertka to tylko namiastka tego, ile barwnika potrafi być w tkaninie. 

Jak prać ubranka dziecięce?

Do prania dziecięcych ubranek należy używać specjalnych, delikatnych środków co najmniej do ukończenia przez malucha 3. roku życia. To nie fanaberia, a wynik zupełnie innej budowy skóry u malucha, która możne znacznie szybciej ulec podrażnieniom. Nawet wybierając delikatne środki, warto nastawić podwójne płukanie, by pozbyć się nadmiaru detergentów z tkaniny. 

Czy ubrania dziecięce trzeba prasować? 

Zwłaszcza te niemowlęce - tak. Żelazko działa jak dodatkowy sterylizator, który usunie ewentualne drobnoustroje powstałe chociażby podczas suszenia odzieży. Prasować powinno się ubranka dziecięce co najmniej do 3. roku życia.

Co do prania część ekspertów jest jeszcze bardziej rygorystyczna i uważa, że przed pierwszym założeniem należy prać nawet ubrania osób dorosłych. 

Zobacz też: Niezawodny sposób z lat 80. na sfilcowane ubrania. Potrzebna będzie fasola

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza