Weź dwie łyżki i zrób domową "power pastę". Genialny trik na żółte zacieki na materacu

2023-10-11 12:54

Jak usunąć żółte zacieki z materaca? Nieestetyczne ślady na materacu to norma: pot, mocz czy resztki ulanego mleka, co w przypadku małego dziecka jest częstym problemem, pozostawiają trudne do usunięcia zacieki. Aby się z nimi uporać wystarczy jeden składnik.

Ręka wycierająca brudny materac, z naczyniem z płynem do czyszczenia
Autor: Getty images Materacyk twojego dziecka ma żółte zacieki? Oto bezpieczny sposób na ich pozbycie się

Skąd się biorą plamy na materacu? Najczęściej nasze płyny ustrojowe, czyli pot lub mocz. W przypadku łóżeczka niemowlęcego na materac trafiają również resztki ulanego pokarmu, kremów lub oliwki, nakładanej na ciałko dziecka. Jak utrzymać materacyk w czystości i jak pozbyć się nieestetycznych plam na materacu w sposób bezpieczny dla maluszka? To prostsze niż myślisz.

Spis treści

  1. Skąd się biorą żółte zacieki na materacu?
  2. Jak usunąć plamy z białego materaca?
  3. Co na żółte plamy na materacu?
  4. Jak dbać o materacyk dziecięcy?
Panele bez smug? Ten sposób ci w tym pomoże

Skąd się biorą żółte zacieki na materacu?

Żółte ślady na materacu zdarzają się każdemu. Najczęściej winny jest pot, który przenika przez ubranie, prześcieradło i wsiąka w materac. Po jakimś czasie wilgotne plamy żółkną, tworząc okropne zacieki. Widoczne ślady zostawia po sobie również mocz - materacyki małych dzieci często są zasiusiane, dlatego, jeśli nie ma na nich folii czy specjalnego podkładu, zaczynają żółknąć i brzydko pachnieć.

Plamy na materacu mogą się utrwalić, jeśli nie zostaną szybko usunięte. Poza tym płyny ustrojowe są pożywką dla bakterii, dlatego trzeba się ich pozbyć. Ale jak to zrobić bezpiecznie dla małego właściciela materaca?

Jak usunąć plamy z białego materaca?

Im szybciej zajmiesz się żółtymi zaciekami na materacu, tym łatwiej będzie je usunąć. W przypadku śladów po moczu to proste - każda mama wie, kiedy dziecko przesiusiało pieluszkę lub (gdy chodzi o starszaki) kiedy zmoczyło łóżeczko. Zaraz po tym odkryciu, warto sprać mokre plamy. Zacznij od wytarcia zabrudzonego miejsca czystą, suchą szmatką, aby wyciągnąć z materaca jak najwięcej wilgoci. Unikaj pocierania, bo to ułatwi plamie wniknięcie głębiej.

Aby usunąć nieprzyjemną woń i oczyścić materac, możesz zmyć plamy domowymi mieszankami wody z octem lub sodą oczyszczoną. To naturalne substancje, które nie zaszkodzą dziecku, a jednocześnie naprawdę skutecznie odświeżą materacyk.

Czytaj również: Sprzątanie bez detergentów: jak robić porządki w stylu eko?

Jak usunąć roztocza z pościeli? Czyszczenie pościeli małego alergika

Co na żółte plamy na materacu?

Jeśli masz na materacu stare żółte zacieki, będące wynikiem działania potu lub moczu, też nie powinnaś zwlekać z porządkami. Istnieje prosty sposób na ich pozbycie się i to przy użyciu popularnego produktu, który na pewno masz w domu. Domowa mieszanka jest bezpieczna dla dziecka i skuteczna w usuwaniu zacieków z dziecięcego materaca.

Wlej do miseczki pół szklanki zwykłej wody i pół szklanki wody utlenionej, którą kupisz w aptece lub supermarkecie, na dziale z produktami medycznymi dostępnymi bez recepty. Aby wzmocnić się czyszczenia i dodać odrobinę ładnego zapachu, dolej do mieszanki kilka kropel płynu do naczyń. Zmocz ściereczkę w roztworze i nałóż na żółte plamy na materacu. Pozostaw do wyschnięcia: woda utleniona jest naturalnym wybielaczem, dlatego świetnie poradzi sobie z żółtymi zaciekami.

Jak dbać o materacyk dziecięcy?

Materace - zarówno te z dorosłego łóżka, jak i dziecięce, trzeba regularnie odkurzać. Zawsze znajdziesz na nich resztki piasku, naskórek czy włókna z pościeli, które trzeb usunąć. Najlepsze są materace z filtrem HEPA, ponieważ usuwają również roztocza. Warto również co jakiś czas spryskać materac płynem odkażającym, który zabije bakterie i inne zarazki lub roztworem wody z octem.

Po wyczyszczeniu materaca upewnij się, że jest całkowicie suchy, zanim ponownie pościelisz łóżko. Wilgoć sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów, zwłaszcza w materacykach dziecięcych wypełnionych naturalnymi włóknami.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza