Jak usunąć roztocza z pościeli? Czyszczenie pościeli małego alergika

2020-09-09 9:21

Alergia na roztocza jest bardzo uciążliwa. Dlatego łóżko małego alergika musi być idealnie czyste i wolne od roztoczy, a pościel powinna go dobrze chronić przed alergenami. Jak usunąć roztocza z pościeli i jak prawidłowo zadbać o pościel małego alergika ?

Jak usunąć roztocza z pościeli?
Autor: Getty images

Spis treści

 1. Pościel dla alergika - jaką wybrać?
 2. Jak sobie radzić z alergią na roztocza?

Pościel, nawet ta regularnie prana, jest pełna roztoczy. Roztocza lubią pleśń, tłuszcz pozostawiony na meblach dotykanych gołą ręką, a przede wszystkim złuszczony naskórek. Każdej nocy tracimy go 1,5 g - taką ilością może się wyżywić aż 100 tys. roztoczy.

Odchody roztoczy zawierają guaninę, substancję, która jest silnym alergenem. Wraz z kurzem osiada we wszystkich zakamarkach łóżka, ale również unosi się w powietrzu, dlatego tak trudno się jej pozbyć. Dlatego zarówno pościel, jak i inne tkaniny znajdujące się w pokoju pełne są roztoczy.

Dla dziecka z alergią na roztocza wiąże się to z występowaniem duszności, suchego kaszlu, kataru, podrażnieniem skóry oraz zapaleniem spojówek. Jak pozbyć się roztoczy z pościeli małego alergika?

Dobrze wiedzieć

Jak czyścić z roztoczy meble i zabawki?

Do czyszczenia i dezynfekcji tapicerowanych mebli, dywanów i materacy można używać, wzorem naszych babć, sody oczyszczonej. Rozsyp ją równomiernie na dywanie lub obiciu mebla i pozostaw na 20-30 minut. Zbierz pył odkurzaczem.

Soda wchłonie brud, mikroorganizmy,  a także przykre zapachy. Roztocze giną w temperaturze +45 stopni C i -18 stopni C. Pluszowe zabawki dziecka, których nie można wyprać w pralce, udaje się oczyścić z roztoczy, wkładając je na dwie doby do zamrażalnika.

Pościel dla alergika - jaką wybrać?

Dla alergików dobra jest pościel wypełniona poliestrowo-silikonowym granulatem. Pod względem sprężystości nie ustępuje on puchowi czy wełnie, które wywołują uczulenia. Pościel ze sztucznych włókien cieszy się powodzeniem, bo jest lekka, puszysta, przewiewna i nie odkształca się.

Można ją prać w pralce. Nawet po wielu praniach nadal jest odporna na przenikanie roztoczy i ich odchodów. Równie ważne jest to, że nie wchłania wilgoci i niezależnie od temperatury w pomieszczeniu daje bardzo dobrą izolację cieplną. Można powiedzieć bez przesady, że taka pościel swobodnie oddycha, dzięki czemu skóra wcale się nie poci.

Jak sobie radzić z alergią na roztocza?

Gdy masz odpowiednią pościel i bieliznę oraz materac - pora zadbać o szczegóły wyposażenia sypialni.

 • Usuń dywany i skóry sprzed łóżka.
 • Zrezygnuj z pluszowych zasłon i żaluzji na szybach. Najlepiej założyć żaluzje międzyokienne lub wstawić przyciemnione szyby bądź okleić je specjalną folią.
 • Do odnawiania użyj farby hamującej rozwój pleśni i umożliwiającej ścianom oddychanie. Nie kładź tapet, bo łatwiej gromadzi się na nich kurz.
 • Wykładzinę dywanową wymień na podłogę drewnianą. Polakieruj ją, aby uszczelnić wszystkie szpary.
 • Podłogę wycieraj na mokro 1-2 razy w tygodniu. Szmatę po kilku ruchach płucz starannie w wodzie z płynem. Nie używaj mopa, bo jest siedliskiem roztoczy. Meble i półki przecieraj wilgotnymi ściereczkami.
 • Regularnie odkurzaj materac, łóżko i wszystkie szczeliny w pokoju.
 • Firanki pierz co najmniej raz na dwa tygodnie, a raz w tygodniu trzep koce i narzuty.
 • Jeżeli masz w sypialni telewizor, często przecieraj go wilgotną ściereczką z preparatem antystatycznym, który nie tylko skutecznie usuwa kurz, ale i utrudnia jego osiadanie.
 • Zadbaj o to, by temperatura i wilgotność w pokoju nie były zbyt wysokie.
 • Jeżeli chcesz mieć klimatyzację w domu, musisz pamiętać o systematycznej wymianie filtrów i czyszczeniu całego urządzenia. W brudnym rozwija się pleśń.
 • Nie używaj wentylatora - w ruchomym powietrzu  krąży więcej odchodów roztoczy (guaniny) i pyłu.
 • Nie trzymaj w sypialni zbyt wielu książek, bibelotów, a zwłaszcza suchych i sztucznych kwiatów, bo gromadzi się w nich kurz.
 • W okresie kwitnienia i pylenia roślin, nie otwieraj w sypialni okien. Ograniczysz w ten sposób przenikanie alergenów. W tym czasie nie susz też swojej bielizny i pościeli na dworze.
 • Nie wpuszczaj do sypialni zwierząt domowych.
 • Nie trzymaj w niej kwiatów doniczkowych, bo w ziemi często rozwijają się grzyby i pleśń.
 • Nie pal i nie pozwalaj innym palić papierosów. Nie używaj również lampek oliwnych i tzw. kadzidełek.

Czytaj: Oczyszczacz powietrza – skuteczna broń w walce ze smogiem

Alergia na psa u dziecka: objawy, odczulanie

Przeziębienie czy alergia: jak rozpoznać, czy dziecko jest przeziębione, czy ma alergię?

miesięcznik "Zdrowie"