Jak usunąć roztocza z pościeli? Czyszczenie pościeli małego alergika

2020-09-09 9:21

Alergia na roztocza jest bardzo uciążliwa. Dlatego łóżko małego alergika musi być idealnie czyste i wolne od roztoczy, a pościel powinna go dobrze chronić przed alergenami. Jak usunąć roztocza z pościeli i jak prawidłowo zadbać o pościel małego alergika ?

Jak usunąć roztocza z pościeli?
Autor: Getty images

Spis treści

  1. Pościel dla alergika - jaką wybrać?
  2. Jak sobie radzić z alergią na roztocza?

Pościel, nawet ta regularnie prana, jest pełna roztoczy. Roztocza lubią pleśń, tłuszcz pozostawiony na meblach dotykanych gołą ręką, a przede wszystkim złuszczony naskórek. Każdej nocy tracimy go 1,5 g - taką ilością może się wyżywić aż 100 tys. roztoczy.

Odchody roztoczy zawierają guaninę, substancję, która jest silnym alergenem. Wraz z kurzem osiada we wszystkich zakamarkach łóżka, ale również unosi się w powietrzu, dlatego tak trudno się jej pozbyć. Dlatego zarówno pościel, jak i inne tkaniny znajdujące się w pokoju pełne są roztoczy.

Dla dziecka z alergią na roztocza wiąże się to z występowaniem duszności, suchego kaszlu, kataru, podrażnieniem skóry oraz zapaleniem spojówek. Jak pozbyć się roztoczy z pościeli małego alergika?

Dobrze wiedzieć

Jak czyścić z roztoczy meble i zabawki?

Do czyszczenia i dezynfekcji tapicerowanych mebli, dywanów i materacy można używać, wzorem naszych babć, sody oczyszczonej. Rozsyp ją równomiernie na dywanie lub obiciu mebla i pozostaw na 20-30 minut. Zbierz pył odkurzaczem.

Soda wchłonie brud, mikroorganizmy,  a także przykre zapachy. Roztocze giną w temperaturze +45 stopni C i -18 stopni C. Pluszowe zabawki dziecka, których nie można wyprać w pralce, udaje się oczyścić z roztoczy, wkładając je na dwie doby do zamrażalnika.

Pościel dla alergika - jaką wybrać?

Dla alergików dobra jest pościel wypełniona poliestrowo-silikonowym granulatem. Pod względem sprężystości nie ustępuje on puchowi czy wełnie, które wywołują uczulenia. Pościel ze sztucznych włókien cieszy się powodzeniem, bo jest lekka, puszysta, przewiewna i nie odkształca się.

Można ją prać w pralce. Nawet po wielu praniach nadal jest odporna na przenikanie roztoczy i ich odchodów. Równie ważne jest to, że nie wchłania wilgoci i niezależnie od temperatury w pomieszczeniu daje bardzo dobrą izolację cieplną. Można powiedzieć bez przesady, że taka pościel swobodnie oddycha, dzięki czemu skóra wcale się nie poci.

Jak sobie radzić z alergią na roztocza?

Gdy masz odpowiednią pościel i bieliznę oraz materac - pora zadbać o szczegóły wyposażenia sypialni.

  • Usuń dywany i skóry sprzed łóżka.
  • Zrezygnuj z pluszowych zasłon i żaluzji na szybach. Najlepiej założyć żaluzje międzyokienne lub wstawić przyciemnione szyby bądź okleić je specjalną folią.
  • Do odnawiania użyj farby hamującej rozwój pleśni i umożliwiającej ścianom oddychanie. Nie kładź tapet, bo łatwiej gromadzi się na nich kurz.
  • Wykładzinę dywanową wymień na podłogę drewnianą. Polakieruj ją, aby uszczelnić wszystkie szpary.
  • Podłogę wycieraj na mokro 1-2 razy w tygodniu. Szmatę po kilku ruchach płucz starannie w wodzie z płynem. Nie używaj mopa, bo jest siedliskiem roztoczy. Meble i półki przecieraj wilgotnymi ściereczkami.
  • Regularnie odkurzaj materac, łóżko i wszystkie szczeliny w pokoju.
  • Firanki pierz co najmniej raz na dwa tygodnie, a raz w tygodniu trzep koce i narzuty.
  • Jeżeli masz w sypialni telewizor, często przecieraj go wilgotną ściereczką z preparatem antystatycznym, który nie tylko skutecznie usuwa kurz, ale i utrudnia jego osiadanie.
  • Zadbaj o to, by temperatura i wilgotność w pokoju nie były zbyt wysokie.
  • Jeżeli chcesz mieć klimatyzację w domu, musisz pamiętać o systematycznej wymianie filtrów i czyszczeniu całego urządzenia. W brudnym rozwija się pleśń.
  • Nie używaj wentylatora - w ruchomym powietrzu  krąży więcej odchodów roztoczy (guaniny) i pyłu.
  • Nie trzymaj w sypialni zbyt wielu książek, bibelotów, a zwłaszcza suchych i sztucznych kwiatów, bo gromadzi się w nich kurz.
  • W okresie kwitnienia i pylenia roślin, nie otwieraj w sypialni okien. Ograniczysz w ten sposób przenikanie alergenów. W tym czasie nie susz też swojej bielizny i pościeli na dworze.
  • Nie wpuszczaj do sypialni zwierząt domowych.
  • Nie trzymaj w niej kwiatów doniczkowych, bo w ziemi często rozwijają się grzyby i pleśń.
  • Nie pal i nie pozwalaj innym palić papierosów. Nie używaj również lampek oliwnych i tzw. kadzidełek.

Czytaj: Oczyszczacz powietrza – skuteczna broń w walce ze smogiem

Alergia na psa u dziecka: objawy, odczulanie

Przeziębienie czy alergia: jak rozpoznać, czy dziecko jest przeziębione, czy ma alergię?

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza