Środki czystości bezpieczne dla kobiet w ciąży

2019-11-26 13:10 Dagmara Osińska
Świąteczne porządki bez chemii
Autor: Getty images

Sprzątanie w ciąży nie jest zakazane, ale dla własnego bezpieczeństwa powinnaś pamiętać o kilku ważnych zasadach: uważać na brzuszek, nie forsować się i z ostrożnością używać środków chemicznych.

Miłośniczki długich i dokładnych porządków robionych według zasady „nikt nie zrobi tego lepiej niż ja”, w ciąży powinny bez żalu podzielić się tytułem perfekcyjnej pani domu… z panem domu.

Nawet, jeśli uważasz, że twój partner nie jest w tej dziedzinie wybitnie uzdolniony, możesz być zaskoczona, gdy stanie na wysokości zadania i wyczyści na błysk miejsca, o których istnieniu nawet nie miałaś pojęcia.

Jeśli jednak dobrze się czujesz i chcesz brać aktywny udział w myciu, szorowaniu i czyszczeniu przy dźwiękach świątecznych piosenek (ach, ten klimat), pamiętaj o kilku zasadach. W końcu nie sterylna czystość jest najważniejsza, tylko bezpieczeństwo twoje i twojego dziecka.

Czytaj: Czysty dom - 10 sposobów na sprawne porządki świąteczne

Eko-dom, czyli jak wybierać ekologiczne środki czystości?

Stosuj się do ciążowego BHP

Porządków lepiej nie zostawiać na ostatnią chwilę. Jeśli będziesz chciała nadrobić cały miesiąc w dwa dni, może się to źle skończyć. Przeciążenie organizmu przyszłej mamy rzadko bowiem pozostaje bez konsekwencji. Unikaj dźwigania, schylania się oraz czynności, które wymagają użycia dużej siły.

Zdecydowanie niewskazany jest też ucisk brzucha, obciążanie pleców oraz długie stanie w jednej pozycji. Nie popadajmy jednak w skrajności, sprzątanie z głową jest w ciąży dozwolone, a lista czynności, które przyszła mama może bez obaw wykonywać, jest całkiem długa.

Zielone światło mają: ścieranie kurzu, segregowanie prania, porządkowanie szafek i półek(o ile nie wymaga schylania się), zmywanie naczyń, podlewanie kwiatów, mycie podłóg (przy użyciu mopa z długim kijem). Możesz także odkurzać podłogi, ale pamiętaj, by wydłużyć rurę odkurzacza na tyle, by jak najmniej się schylać.

Również prasując, staraj się ustawić deskę na wysokości, która pozwoli ci stać w miarę prosto i rób częste przerwy, by nie stać długo w jednej pozycji. Ty też słyszałaś „dobre rady”, jakoby mycie okien na finiszu ciąży miało być świetną metodą wywołania porodu?

Jest w tym pewnie ziarno prawdy, jednak lekarze zdecydowanie odradzają przyszłym mamom samodzielne mycie okien, niezależnie od zaawansowania ciąży, nie tylko ze względu na ryzyko rozpoczęcia akcji porodowej.

Przede wszystkim jest to potencjalnie niebezpieczne zajęcie – długie i częste podnoszenie rąk do góry może bowiem spowodować odklejenie się łożyska, a stawanie na stole, krześle czy wąskim parapecie, szczególnie z dużym brzuszkiem, grozi upadkiem, którego skutki mogą być bardzo poważne dla dziecka.

Czytaj:

Czy sprzątanie w ciąży jest bezpieczne?

1 trymestr ciąży. Czego nie wolno ci robić w 1 trymestrze? 10 absolutnie zakazanych rzeczy

Warto wiedzieć

Porządki w duchu ekologii są dziś bardzo modne, dzięki czemu coraz więcej firm ma w swojej ofercie naturalne produkty do sprzątania, a ich ceny nie różnią się tak bardzo od zwykłej chemii.

Jeśli możesz pozwolić sobie na większy wydatek, dobrym pomysłem będzie też zakup urządzenia, które ułatwi czyszczenie różnych powierzchni bez użycia środków chemicznych, na przykład za pomocą gorącej pary wodnej.

Jeśli natomiast chcesz bliżej zgłębić temat naturalnych środków czystości i prowadzenia domu zgodnie z zasadą zero waste, sięgnij po fachową lekturę, w której znajdziesz inspiracje i praktyczne porady.

Uważaj na detergenty

Nie bez znaczenia jest też oczywiście to, jakich środków czystości używasz podczas sprzątania. Wybieraj detergenty bez amoniaku, ponieważ wdychanie oparów tego związku może mieć negatywny wpływ na rozwój ciąży.

Niebezpieczne dla przyszłych mam – zarówno drogą wziewną, jak i poprzez kontakt ze skórą – mogą być także środki do udrażniania rur, usuwające pleśń lub rdzę czy zawierające związki chloru (np. wybielacze). Najlepiej byłoby w ogóle zrezygnować z detergentów w aerozolach na rzecz tych w proszku lub płynie.

Warto też wybierać naturalne, ekologiczne środki do czyszczenia, których jest coraz więcej nie tylko w sklepach internetowych, ale też w tych stacjonarnych. Takie środki, zawierające naturalne substancje i posiadające certyfikaty ekologiczności, nie są wcale mniej skuteczne od tych klasycznych, a za to są zdecydowanie bardziej bezpieczne dla człowieka i zwierząt domowych.

Niezależnie od tego, jakich środków czystości używasz, do sprzątania zawsze zakładaj rękawiczki i zostawiaj otwarte drzwi do pomieszczenia, w którym sprzątasz, aby powietrze miało swobodny przepływ.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Nowy numer magazynu Dziecko Zakupy i My już w sprzedaży! A w nim ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży a także inspiracje i porady dla całej rodziny! 164 strony za 4,99 zł.

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE