Oczyszczacz powietrza - jak wybrać najlepszy?

2018-12-31 10:55
oczyszczacz-powietrza
Autor: Getty images

Oczyszczacz powietrza to urządzenie, którego zadaniem jest filtrowanie powietrza w pomieszczeniu. Usuwa on z niego szkodliwe związki, alergeny i pyłki ale także kurz, smog, pyły i elektrosmog. Dzięki temu, znacznie podnosi się komfort naszego życia, ale przede wszystkim dzieci wychowują się w zdrowszym powietrzu - mniej chorują, zmniejsza się także ryzyko alergii. Podpowiadamy, jak wybrać odpowiedni oczyszczacz powietrza, by spełniał swoją funkcję i chronił naszą rodzinę. 

W dzisiejszych czasach jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia. Specjaliści biją na alarm! Zanieczyszczenie powietrza jest niebezpieczne dla naszego zdrowia. Szczególnie powinniśmy chronić nasze dzieci. Jeśli masz w domu małego alergika, zapewne się już o tym przekonałaś... Zdarza się, że zanieczyszczone powietrze jest także przyczyną częstszych infekcji u dzieci np. przewlekłego kaszlu. I o ile na stan powietrza na zewnątrz nie mamy wpływu, to na to czym oddychamy w domu, już tak! A to dzięki oczyszczaczom powietrza. Tylko jaki wybrać, by faktycznie chronił naszą rodzinę przed skutkami zanieczyszczonego powietrza? 

Oczyszczacz powietrza – co to jest i jak działa?

Zacznijmy od tego, czym jest oczyszczacz powietrza. To urządzenie elektryczne, które usuwa z powietrza zanieczyszczenia. Przeznaczone jest ono do stosowania w zamkniętych pomieszczeniach np. domach lub firmach.

Sposób działania tego sprzętu jest prosty. Zasysa on powietrze i następnie przepuszcza go przez różne rodzaje filtrów, na koniec wydmuchuje oczyszczone powietrze z powrotem do pomieszczenia.

W zależności od rodzaju oczyszczacza, możemy mówić o różnej skuteczności tych urządzeń. Najbardziej nowoczesne oczyszczacze powietrza posiadają systemy filtrujące najwyższej jakości, a niektóre są dodatkowo wzbogacone o funkcję jonizacji powietrza lub rozpylania aromatu.

Oczyszczacz powietrza – skuteczność

Podstawową funkcją każdego oczyszczacza powietrza jest usuwanie z niego zanieczyszczeń. Poza kurzem, urządzenie potrafi usunąć z powietrza np. roztocza, grzyby, pleśń, drobnoustroje, a nawet brzydkie zapachy (np. dymu papierosowego).

Obecnie ceni się oczyszczacze jednak za umiejętność przefiltrowania powietrza zanieczyszczonego smogiem. Wysokiej jakości urządzenia potrafią skutecznie zlikwidować z powietrza najgroźniejsze i najbardziej szkodliwe pyły PM10 i PM2.5.

Oczyszczacze powietrza – dla kogo?

Najczęściej z oczyszczaczy powietrza korzystają alergicy. Urządzenia zapewniają im komfort funkcjonowania w domu lub pracy, nawet w okresie wzmożonych pyleń.

Są dedykowane jednak nie tylko alergikom, astmatykom czy też osobom cierpiącym na choroby układu oddechowego. Oczyszczacze przywracają komfort każdemu i skutecznie chronią nas przed szkodliwym działaniem zanieczyszczeń z powietrza, w szczególności smogu. To przydatne urządzenie szczególnie dla dzieci, których układ odpornościowy jest słabszy niż u dorosłych, a zanieczyszczenia wdychane przez dziecko mogą mieć poważniejsze skutki dla zdrowia.

Oczyszczacze powietrza – rodzaje

Im nowsze urządzenie, tym zwykle bardziej zaawansowane technologicznie. Z tego powodu najlepiej jest podzielić oczyszczacze na dwie podstawowe grupy: oczyszczacze nowoczesne oraz klasyczne.

W nowszych modelach filtracja powietrza bazuje na zaawansowanej technologii, w modelach klasycznych filtracja opiera się na filtrach węglowych i filtrach HEPA. Nowoczesne oczyszczacze ponadto zużywają mniej energii elektrycznej, są tańsze w eksploatacji, a przy tym posiadają wysoką skuteczność. Mają również stylowy, desingerski wygląd i mogą stać się eleganckim dodatkiem do pomieszczenia.

W przypadku modeli klasycznych, mamy do czynienia z urządzeniami większymi, mniej ładnymi i mniej funkcjonalnymi. To właśnie w nowoczesnych rodzajach oczyszczaczy znajdziemy np. funkcję nawilżania powietrza, jonizatora czy samodzielnego wykrywania zanieczyszczeń. Im bardziej zaawansowany technologicznie model, tym większy komfort z jego korzystania (urządzenie jest cichsze, sterowane zdalnie, bardziej wydajne i energooszczędne). 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE