Smog truje dzieci! Jak chronić dziecko przed smogiem?

2020-09-08 12:38

Smog może powodować zaostrzone alergie, choroby układu oddechowego, astmę czy niską wagę urodzeniową noworodków. Jeśli masz wrażenie, że twoje dziecko non stop choruje, być może za wszystko odpowiada smog! Jak chronić dziecko przed smogiem?

Smog truje dzieci! Jak chronić dziecko przed smogiem?
Autor: Getty images

Eksperci biją na alarm! Smog w Polsce to poważny problem. W związku z tym, że mamy najbardziej zanieczyszczone powietrze w całej Unii Europejskiej, zdrowie naszych dzieci jest poważnie zagrożone! Jak chronić dziecko przed smogiem, który wpływa negatywnie na jego zdrowie?

Spis treści

  1. Skąd się bierze smog?
  2. Dlaczego trzeba chronić dzieci smogiem?
  3. Czy trzeba chronić przed smogiem nienarodzone dzieci?
  4. Jak zmniejszyć ryzyko zatrucia smogiem u dzieci?
  5. Czy oczyszczacz powietrza chroni dziecko przed smogiem?

Skąd się bierze smog?

Głównie z 3 milionów pieców nie spełniających norm emisji spalin, które spalając złej jakości węgiel, ale też odpady węglowe, czy nawet tworzywa sztuczne – ogrzewają polskie domy. Stąd krajobrazy osnute ciężkim dymem unoszącym się nad domami i stężenie zanieczyszczeń przekraczające w niektórych województwach normy nawet o kilkaset procent.

Dlaczego trzeba chronić dzieci smogiem?

Na szczęście z roku na rok rośnie nasza świadomość na temat zagrożeń związanych ze smogiem i konieczności ochrony dzieci przed smogiem. Także tych bezpośrednio dotykających najmłodszych. Bo smog jest najbardziej niebezpieczny dla maluchów z kilku powodów:

  • maluchy częściej oddychają ustami
  • na spacerach mają większą aktywność ruchową
  • naturalna ochrona w postaci śluzu i nabłonka u dzieci nie jest w pełni rozwinięta
  • krótkie i wąskie drogi oddechowe mogą być bardziej narażone na podrażnienia czy stany zapalne
  • dzieci, co oczywiste, są niższe, zaś zanieczyszczenia kumulują się właśnie przy gruncie.

Czy trzeba chronić przed smogiem nienarodzone dzieci?

Smog jest groźny dla ciąży. Gdy zanieczyszczonym powietrzem oddycha przyszła mama, smog nie dość, że może źle wpłynąć na jej zdrowie, ale też powodować uszkodzenia płodu. Wszystko dlatego, że zanieczyszczenia mogą być transportowane przez łożysko.

Badacze z Uniwersytetu Jagiellońskiego sprawdzili też, że dzieci mam, które w czasie ciąży przebywały na terenach o dużym zanieczyszczeniu powietrza, rodziły się mniejsze i były bardziej zagrożone nawracającymi zapaleniami płuc, astmą, a nawet miały niższy iloraz inteligencji.

Jak zmniejszyć ryzyko zatrucia smogiem u dzieci?

Jest jednak kilka rzeczy, które rodzice mogą zrobić, by zminimalizować szkodliwy wpływ smogu na zdrowie ich dzieci. Przede wszystkim, choć najtrudniej to wprowadzić w życie, w miejscach o największym stężeniu pyłów zawieszonych PM2 oraz PM10 (mieszanin substancji organicznych i nieorganicznych zawierającymi substancje toksyczne) należy ograniczyć wyjścia na zewnątrz.

Zwłaszcza, gdy nasze dziecko już ma astmę albo alergię dziecięcą i gdy mieszkamy w sąsiedztwie gospodarstw, w których nie zwraca się uwagi na to, co wrzuca się do pieca.

Trzeba także uczyć dzieci, by oddychały przez nos, gdyż stanowi on swoisty filtr powietrza. Można, ale tylko w przypadku dzieci starszych, zainwestować (koszt od 150 do nawet 250 zł) w dobrze dopasowaną i wyposażoną w filtry maskę antysmogową. Trzeba jednak pamiętać, że maska utrudnia oddychanie, dlatego nie może być mowy o stosowaniu jej u niemowlaków.

Warto wiedzieć

Gdzie w Polsce istnieje największe ryzyko zatrucia smogiem?

Gdyby fatalnych informacji na temat szkodliwości smogu było mało, z raportu fundacji #13 i Greenpeace wynika, że „ponad 60 proc. przedszkoli położonych jest na terenach o jakości powietrza nie spełniającej obowiązujących w Polsce norm, zaś przekroczenia norm określonych przez Światową Organizację Zdrowia występują w otoczeniu wszystkich przedszkoli”.

Zaś w Krakowie, mieście o największym smogowym niebezpieczeństwie, aż 54 proc. dzieci w wieku szkolnym ma astmę lub alergię. Tymczasem średnia w całym kraju to nie całe 10 procent.

Czy oczyszczacz powietrza chroni dziecko przed smogiem?

W domu można korzystać z oczyszczacza powietrza, w miarę możliwości należy także regularnie robić sobie wakacje od miasta i smogu, oczywiście pod warunkiem, że tereny na które się wybieramy są wolne od groźnych zanieczyszczeń.

Należy również zainwestować też w antysmogowe rośliny doniczkowe, które stanowić będą naturalną „zieloną” zaporę w twoim domu.

Dzieci powinny także jak najwięcej pić i przyjmować pokarmy bogate w witaminy A, C i E oraz selen, bo to on pomagają organizmowi zwalczać nadmiar wolnych rodników, które powstają na skutek oddychania zanieczyszczonym powietrzem.

Jeśli twoje dziecko lubi brokuły, brukselkę albo kapustę, podawaj je jak najczęściej. Warzywa to bogate są w przeciwutleniacz sulforafan, dzięki któremu z organizmu eliminowane są szkodliwe substancje.

Sprawdź, co wiesz o czasach PRL-u

Pytanie 1 z 10
Jakich latach państwo polskie nosiło nazwę Polska Rzeczpospolita Ludowa?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza