Co to jest lordoza kręgosłupa? Przyczyny, objawy i leczenie lordozy

2012-02-07 11:47

Lordoza to wada postawy polegająca na nadmiernym wygięciu kręgosłupa do przodu na odcinku lędźwiowym. Przyczyn lordozy u dzieci może być wiele, począwszy od zbyt słabych mięśni po krzywicę u dzieci. Gdy patrzymy na profil dziecka, zauważamy, że ma ono wklęsłe plecy i wystający brzuch. Jak wygląda leczenie lordozy?

Wady kręgosłupa u dzieci: lordoza
Autor: _photos.com|photos.com Wady kręgosłupa u dzieci: lordoza

Spis treści

  1. Co to jest lordoza?
  2. Jakie są niepokojące objawy lordozy?
  3. Jakie są przyczyny lordozy u dzieci?
  4. Jak wygląda leczenie lordozy?
  5. Polecamy: Pilates na ból pleców

Co to jest lordoza?

Lordoza to wygięcie kręgosłupa do przodu, występujące w odcinku lędźwiowym i szyjnym kręgosłupa - to stan prawidłowy. Jeśli to wygięcie do przodu nadmiernie się pogłębia i staje się zbyt duże, to mamy do czynienia z lordozą patologiczną.

Jakie są niepokojące objawy lordozy?

Lordoza u dzieci nie jest powodem do niepokoju, jeśli wygięcie kręgosłupa jest niwelowane dzięki zmianie pozycji ciała (kiedy dziecko pochyla się do przodu, nadmierne wygięcie znika). Jednak, jeśli dziecko ma krzywy kręgosłup, powinno trafić do lekarza, który oceni, czy nie trzeba interweniować.

Wada kręgosłupa, jaką jest patologiczna lordoza jest zwykle wynikiem krzywicy, gruźlicy, porażenia mięśni grzbietu, zwichnięcia biodra, ale również braku ruchu i niebezpiecznych przeciążeń kręgosłupa. Lordoza wywołuje bóle w dolnym odcinku pleców ze względu na nadmierne jego obciążenie.

Jakie są przyczyny lordozy u dzieci?

Przyczyn pojawienia się lordozy jest wiele. U dzieci lordoza powstaje najczęściej w wyniku krzywicy wywołanej niedoborem witaminy D lub całkowitą awitaminozą, które są spowodowane nieprawidłową dietą, niedożywieniem i zbyt rzadkim przebywaniem dziecka na zewnątrz (witamina D jest produkowana w skórze dziecka pod wpływem promieni słonecznych).Nadmierna lordoza może być wynikiem słabości mięśni, i to wcale nie brzucha ani pleców, a mięśni ud. Dlatego warto, by dziecko pod okiem specjalisty fizjoterapeuty wykonywało odpowiednie ćwiczenia fizyczne (bardzo skuteczne są ćwiczenia na piłce). Lordoza moze być także skutkiem stanów zapalnych w obrębie kręgosłupa, skurczów mięśni, a także chorób zwyrodnieniowych kręgosłupa i rwy kulszowej, ale te przyczyny pojawiają się raczej u osób dorosłych.

Również kręgozmyk czyli przemieszczenie kręgów do przodu wskutek pojawienia się luki w łuku kręgowym może być przyczyną skrzywienia kręgosłupa do przodu. Przy kręgozmyku ból promieniuje do nóg, pojawia się lub nasila przy siadaniu oraz wstawaniu. Z czasem może dojść nawet do ucisku na korzenie nerwowe.

Lordoza może być również spowodowana chorobą genetyczną - achondroplazją (chondrodystrofią), która wywołuje zaburzenia w rozwoju niektórych kości i w efekcie karłowatość. Tułów osoby chorej ma prawidłową wielkość, ale kończyny są krótsza niż normalnie. Osoby z tą chorobą mają szpotawe kolana, charakterystyczny „trójzębny” kształt dłoni oraz wydatne czoło.

Zobacz >> Jak dbać o kręgosłup niemowlaka

Jak wygląda leczenie lordozy?

Najlepszym sposobem na lordoze u dzieci jest ruch - zarówno ten spontaniczny, w czasie zabawy, jak i ćwiczenia pod okiem specjalisty. Przy lordozie szczególnie zalecane jest pływanie i ćwiczenia z piłką. 

Bardzo niewiele przypadków lordozy wymaga specjalistycznego leczenia. Jeśli jednak do tego dochodzi,najczęściej ortopeda zaleca dziecku noszenie wykonanego na miarę gorsetu ortopedycznego, który naciskając na kręgosłup, wymusza jego właściwe ustawienie. Gorset dziecko nosi początkowo przez 18 godzin dziennie, a z czasem zakłada go tylko w nocy.Oczywiście zdarza się, że potrzebna jest korekcja chirurgiczna wady postawy. Operacja polega na wstawieniu metalowej płytki, która w taki sposób przytrzymuje i stabilizuje kręgosłup w miejscu nienaturalnego wygięcia, że utrzymuje on właściwą pozycję. Zwykle takie rusztowanie obejmuje kilka sąsiadujących ze sobą kręgów.

Polecamy: Pilates na ból pleców

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza