Maluch w weekend budzi cię o 5, a w tygodniu nie można go dobudzić? To urządzenie rozwiąże problem

2023-02-03 13:43

W Stanach nazywają go "OK-to-wake", w Polsce – trenerem snu lub po prostu budzikiem dla dzieci. W rzeczywistości to zegar, który za pomocą kolorów i symboli, pokazuje dziecku, czy nadeszła pora na pobudkę czy sen. Zobacz galerię zegarków do nauki snu.

Zanim maluch nauczy się odczytywania czasu na zegarze może minąć parę lat. Do tego momentu będzie wstawał wtedy, gdy będzie miał ochotę, bo rzeczywista godzina jego pobudki jest mu całkowicie obojętna. Nie byłby to problem, gdyby nie fakt, że małe dzieci często budzą się bardzo wcześnie (zwłaszcza w weekendy).

Spis treści

  1. Dlaczego dzieci budzą się tak wcześnie?
  2. Czym jest zegar OK to wake? 
  3. Czy to działa na dziecko?
  4. Jak korzystać z zegara dla kilkulatka? 
Co zrobić, by niemowlę przespało całą noc: błędy rodziców

Dlaczego dzieci budzą się tak wcześnie?

Biologiczny rytm dobowy kilkulatka jest inny niż u dorosłego. Dzieci kładą się spać wcześniej niż mama i tata, więc i budzą się wcześniej. Do tego dochodzi fakt, że często są usypiane przez rodziców i nie potrafią same ponownie zasnąć, gdy z jakiegoś powodu się obudzą.

Istnieje oczywiście wiele metod, które regulują rytm snu malca i sposobów na to, aby go powstrzymać w łóżku jak najdłużej. A jedna z nich jest specjalny zegar dla maluchów, które nie poznały jeszcze cyfr i nie znają się na zegarku.

Czym jest zegar OK to wake? 

Małe dzieci nie znają pojęciem czasu. Nieustannie pytają, jak długo coś trwa, kiedy będzie niedziela, kiedy będą mogły włączyć bajkę? Nie znają się na zegarku, ale potrafią zrozumieć symbole i kolory. 

Zegar Ok to wake to urządzenie przeznaczone dla dzieci od 3. roku życia. To zegar, który zamiast cyfr ma kolory. To one pokazują maluchowi, jaka jest pora. Określony kolor pokazuje, że jest jeszcze noc, inny, że pora wstawać, jeszcze inny, że pora na pójście do łóżka.

Takie urządzenia mogą być pomocnym narzędziem w przyzwyczajaniu dziecko do stałych pór spania i wstawania do żłobka lub przedszkola. Z drugiej strony może pomóc rodzicom wytłumaczyć dziecku, że nawet jeśli obudzi się wcześniej, a mama jeszcze śpi (np. w weekend), to ma zostać w łóżeczku zanim zegar nie zmieni koloru na barwę pobudki. 

To on odpowiada za większość nocnych pobudek. Oto sposoby na nocny lęk separacyjny u niemowlęcia

Regres snu u niemowlaka i starszego dziecka - ile trwa i jak sobie z nim poradzić?

Czy to działa na dziecko?

Zegary dla kilkulatków nie są oczywiście złotym środkiem na wszystkie problemy ze snem dziecka, ale mogą pomoc. Dzieci potrzebują rutyny i stałości, bo to daje im poczucie bezpieczeństwa. Zegar z kolorami ułatwi im zapanowanie nad abstrakcyjnym pojęciem czasu.  

Po drugie, korzystania z takiego zegara jest dla kilkulatka rodzajem atrakcji. Posiadanie własnego czasomierza to nobilitacja, a wykonywanie określonych czynności zgodnie z jego zaleceniami - to niezła zabawa, w którą dziecko w tym wieku chętnie się zaangażuje.

Ale korzystanie z zegara to nie tylko zabawa, ale i nauka. Dziecko, które ma problemy z rutyną, może dzięki temu urządzeniu uregulować swój rytm dnia, a zwłaszcza harmonogram snu. Zegar będzie go wizualnie informował o tym, czy ma zostać jeszcze w łóżku, czy może już wstać i się bawić, czy też – jeśli jest wieczór - ma już kłaść się spać. Oczywiście, zegar nie zastąpi rodzica, ale może być pomocnym narzędziem w egzekwowaniu stałych pór spania czy wstawania.

Jak korzystać z zegara dla kilkulatka? 

Na rynku jest wiele tego typu zegarów. Większość z nich nie ma tradycyjnej tarczy z cyferkami, ale ikonki, pomagające dziecku odróżnić porę dnia (buźki, słoneczko, księżyc itd.). Zegary maja też opcję zmiany koloru wyświetlacza lub lampki podświetlającej tarczę wraz ze zmianą pory. Najczęściej to dwie opcje – nocy (snu) i dnia (zabawy), ale są też zegary z wyróżnionym okresem pobudki czy przygotowania do nocnego snu (trwające np. godzinę).

I co najważniejsze – zegary ustawia się odpowiednio do potrzeb, czyli programuje się własne godziny włączenia się pory snu i czuwania wedle własnego uznania.

Gdy kupisz zegar, musisz pokazać dziecku, jak działa i wytłumaczyć mu, że ma to służyć zaplanowaniu jego dnia. Musisz też przedstawić malcowi nasze oczekiwania – ma starać się "słuchać" zegara, to znaczy, gdy nadejdzie pora snu, zacznie się bez awantur szykować do łóżka, a gdy obudzi się, ale zegar nadal będzie pokazywał kolor snu, spróbuje przekręcić się na drugi bok i ponownie zasnąć, zamiast stawiać na nogi resztę rodziny.

Warto pamiętać, że zegar trzeba ustawić tak, aby pory snu i wstawania były realne. Nie możemy liczyć na to, że 3-latek będzie spał od 20 do 10, bo to po prostu niemożliwe. Dla większości małych dzieci naturalna i biologicznie odpowiednia pora budzenia to między 6:00 a 7:00 rano. Opcja weekendowa może być późniejsza -  ustaw zegar tak, aby włączał się o 7:00. 

Czytaj również: Usypianie niemowlaka. Co robić, aby dziecko usnęło?

Zobacz galerie zegarów do nauki snu

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza