Maseczki dla dzieci – przegląd najlepszych maseczek dla dzieci

2021-01-21 12:14

Maseczki dla dzieci musi obecnie nosić każdy maluch, który skończył 4. rok życia. Takie dzieci mają obowiązek zasłaniania nosa i ust w miejscach publicznych, podobnie jak dorośli. Jakie maski są dla dzieci najlepsze i najskuteczniej chronią przed Covid-19? Zobacz przegląd maseczek dla dzieci.

Maseczki dla dzieci –
Autor: Getty images Przegląd skutecznych maseczek dla dzieci

Maseczki dla dzieci można znaleźć prawie w każdym sklepie. Nakaz zasłaniania ust i nosa w czasie pandemii sprawił, że wytwórnie maseczek dla dzieci pojawiły się jak grzyby po deszczu. Warto przyjrzeć się bliżej tym produktom i dobrze zastanowić, jaką maseczkę dla dziecka kupić. Oto przegląd maseczek dla dzieci. 

Spis treści

 1. Czy maski dla dzieci są obowiązkowe?
 2. Maska dla dzieci - dla zdrowych czy chorych?
 3. Jakie są rodzaje masek dla dzieci?
 4. Zobacz przegląd maseczek dla dzieci

Czy maski dla dzieci są obowiązkowe?

Maseczki dla dzieci są już od kilku miesięcy obowiązkowym gadżetem najmłodszych. Maseczki muszą nakładać na nos i usta dzieci, które skończyły 4 lata. Noszą je w miejscach publicznych, czyli na dworze, w sklepie, na placu zabaw. Nie muszą jednak korzystać z nich w szkole w czasie zajęć ani w przedszkolu

Maska dla dzieci - dla zdrowych czy chorych?

Początkowo WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) zalecało noszenie masek tylko osobom zakażonym, aby zmniejszyć przenoszenie przez nich wirusa na zdrowych ludzi. Obecnie, po badaniach japońskich naukowców, wiemy, że maski ograniczają również przedostanie się wirusów z powietrza do nosa i jamy ustnej, dlatego uwaza się, że powinni je nosić także zdrowi ludzie.

Japońskie testy wykazały, że maseczki z tkaniny noszone przez zdrowe osoby zmniejszały wchłanianie wirusów z zewnątrz o 17 proc., maseczki chirurgiczne - o 47 proc., a maseczki z filtrem typu N95 - o 79 proc. Badania potwierdziły również, że noszenie maseczek przez chorych, zmniejsza wchłanianie wirusów przez zdrowe osoby o ponad 70 proc. - bez względu na rodzaj maski.

Czytaj również:  Jak przekonać dziecko do założenia maseczki ochronnej?

Twoje dziecko nosi maseczkę w szkole? Sprawdź, jak często ją zmienia i jak przechowuje

Jakich zasad przestrzegać podczas zabaw dziecięcych w czasie epidemii koronawirusa?

Jakie są rodzaje masek dla dzieci?

Już z powyższego opisu badań widać, że rodzajów masek jest wiele, i że nie wszystkie chronią jednakowo. Dlatego ważne jest, jaką maseczkę dla dziecka wybierzesz. Warto wybrać taką, która będzie spełniała swoje zadanie, czyli będzie skuteczna w ograniczaniu transmisji wirusa, ale również bezpieczna w korzystaniu przez dziecko (nie będzie utrudniała swobodnego oddychania).

No i wreszcie – maseczka dla dzieci musi być po prostu atrakcyjna dla małego użytkownika, aby w ogóle chciał ją nosić.

 • Maski chirurgiczne

To maski jednorazowe, produkowane pierwotnie z myślą o chirurgach i personelu medycznym. Wykonane zazwyczaj z 3 warstw polipropylenu medycznego, miały za zadanie ograniczać rozpraszanie się wirusów z ust i nosa lekarza na operowanego pacjenta.

Obecnie stosują je wszyscy, bo są wygodne, dość tanie i dość skuteczne. Trzeba jednak pamiętać, że nie zapewniają ochrony przed wirusami z zewnątrz, ponieważ nie filtrują wchłanianego powietrza inie przylegają idealnie do twarzy.

Na rynku pojawiły się maseczki jednorazowe dla dzieci produkowane na wzór chirurgicznych, które prócz warstw polipropylenu maja również warstwy filtrujące. Są odpowiednio małe i wyposażone w elastyczny drucik oraz gumki, które przytrzymują maseczkę na buzi dziecka.

 • Maseczki z filtrem

Dużo skuteczniejsze w ochronie przed wirusami  są maski antywirusowe, czyli filtrujące powietrze. Ich celem jest wyłapywanie wirusów i zanieczyszczeń krążących we wdychanym powietrzu. Maseczki uszyte są z gęstego materiału z włożonym wewnątrz filtrem hepa, który wyłapuje nawet 99,97% wszystkich zanieczyszczeń lub filtrem węglowym np. filtr N95, który wyłapuje 95% cząsteczek o wymiarach do 0,3 μm. Maseczki z filtrem lepiej przylegają do twarzy niż maski chirurgiczne. 

W intrenecie można dostać wersje masek z filtrem dla dzieci - często są to maseczki antysmogowe, wcześniej stosowane w celu oczyszczenia powietrza przed zanieczyszczeniami pochodzącymi ze smogu

 • Maseczki z materiału

Najpopularniejsze, ale niestety najgorsze pod względem skuteczności są maseczki bawełniane lub wykonane z innych tkanin. Te maski nosi najwięcej osób, także dzieci,. Aby zwiększyć ich skuteczność, WHO zaleca, aby kupować maski trójwarstwowe, czyli z warstwą filtrującą wykonaną z  tkaniny polipropylenowej.

Warstwa wewnętrzna powinna być wykonana z materiału pochłaniającego wilgoć, np. z bawełny (przy twarzy powstaje najwięcej pary wodnej), a zewnętrzna - z tkaniny hydrofobowej, np. materiału syntetycznego, która ogranicza przenikanie wilgoci (materiał syntetyczny).

Jeśli wybrałaś właśnie taką maseczkę dla dziecka, musisz pamiętać o jej regularnej dezynfekcji. Maseczki materiałowe dla dzieci powinno się prać każdego dnia w pralce lub ręcznie w gorącej wodzie z użyciem detergentu.

Jaka powinna być maseczka dla dziecka?
 1. Powinna przylegać ściśle do buzi
 2. Musi mieć wiązania lub pętelki na uszy
 3. Powinna składać się z wielu warstw tkaniny
 4. Nie powinna utrudniać oddychania

Zobacz przegląd maseczek dla dzieci