Twoje dziecko nosi maseczkę w szkole? Sprawdź, jak często ją zmienia i jak przechowuje

2020-10-06 10:08

W wielu szkołach obowiązuje nakaz noszenia masek na przerwach czy w miejscach wspólnych, np. na korytarzach. Czy wiesz, jak często twoje dziecko zmienia w ciągu dnia maskę i jak ją przechowuje wtedy, gdy nie ma jej na twarzy? To ważne, bo brudna maska nie tylko nie chroni, ale nawet zagraża jego zdrowiu.

Twoje dziecko nosi maseczkę w szkole?
Autor: Getty images Sprawdź, jak często dziecko zmienia maskę i jak przechowuje

Jednorazowa maska noszona trzeci dzień, po wyjściu z autobusu wciśnięta do plecaka między podręcznik a tenisówki na W-F - to codzienność większości nastolatków. W wielu szkołach obowiązuje nakaz noszenia maseczek na przerwach, w czasie przebywania w miejscach wspólnych, np. na korytarzach.

Niektóre placówki wprowadziły obowiązek noszenia masek również na lekcjach: takich szkół może być coraz więcej z uwagi na jesienny wzrost zachorowań na COVID-19.

Czy uczniowie wiedzą jednak, jak nosić maski i jak je przechowywać? Okazuje się, że nie zawsze. A nawet jeśli wiedzą, to nie przestrzegają reguł. Dlatego to naszą rolą jest zwracanie uwagi na to, jak często nasze dziecko zmienia maskę i jak ją przechowuje. Podpowiadamy, jak poradzić sobie z obowiązkiem noszenia masek w szkole, aby chronić zdrowie dzieci.

  1. Maskę powinno się zmieniać, gdy tylko staje się ona wilgotna. Jeśli więc dziecko nakłada ją w czasie drogi do szkoły, np. w autobusie, powinno ją po wyjściu z pojazdu zdjąć i wyrzucić. Jeśli w szkole obowiązuje ucznia nakaz noszenia masek na korytarzu w czasie przerwy, za każdym razem powinien on zakładać nową. To oczywiście mało realne i kosztowne, dlatego warto wyposażyć dziecko w kilka masek wielorazowych, np. materiałowych, które każdego dnia można uprać i zdezynfekować np. gorącym żelazkiem.
  2. Maseczki wielorazowe powinny być wykonane z bawełny (to materiał najlepiej zatrzymujący wirusy), mieć przynajmniej dwie warstwy, a najlepiej również dodatkowy wkład np. z fizeliny.
  3. Czyste maski jednorazowe oraz wielorazowe powinno się przechowywać w plastikowym woreczku strunowym. Nie wolno kłaść maski luzem do tornistra, bo po prostu się w nim zabrudzi - trzeba pamiętać, że potem taka brudna maseczka trafi na usta naszego dziecka. W plecaku dziecka powinien znaleźć się również osobny woreczek na zużyte maseczki wielorazowe (jednorazowe maski można wyrzucić do odpadów zmieszanych).
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza