Bidon – jaki wybrać dla dziecka ?

2021-06-22 9:34

Bidon jest obecnie jednym z niezbędnych akcesoriów dla dzieci. Przydaje się w podróży, a także w trakcie różnych wyjść poza dom – zwłaszcza w okresie letnim i wakacyjnym. Jednak nie każdy bidon będzie odpowiedni dla dziecka. W okresie rozwoju narządów jamy ustnej, a także rozwoju artykulacji, należy wybierać produkty, które nie zaburzą tych procesów. Jaki bidon wybrać zatem dla dziecka?

bidon
Autor: Getty images Bidon - niezbędny gadżet zwłaszcza dla aktywnych dzieci

Bidony z ustnikiem, niekapki i z rurką - rynek oferuje rodzicom kilka alternatyw, ale która z nich będzie najlepsza?

Spis treści

  1. Tych bidonów dla dzieci unikaj
  2. Bidon z rurką – kiedy z z niego korzystać?
  3. Bidon z rurką – na co zwrócić uwagę ?
  4. Jak nauczyć dziecko pić przez bidon ze słomką?

Tych bidonów dla dzieci unikaj

Dwa pierwsze wspomniane typy nie są polecane, szczególnie przez logopedów i ortodontów. Podczas picia, ustnik znajdujący się między zębami/dziąsłami, może niekorzystnie wpływać na budowę zgryzu, a w konsekwencji na rozwój wymowy dziecka.

Nieprawidłowy jest również sposób pobierania płynu z takiego bidonu - dziecko pobiera płyn do jamy ustnej poprzez ssanie, co na pewnym etapie rozwoju dziecka nie powinno być utrwalane i może wpłynąć niekorzystnie na rozwój funkcji w obrębie jamy ustnej.

Warto pamiętać, że już na etapie rozszerzania diety u niemowląt najkorzystniejszym naczyniem, w jakim można podać dziecku wodę jest kubek otwarty. Jeśli natomiast zdecydujemy się zakupić bidon dla swojego dziecka, to najlepszym rozwiązaniem będzie niewątpliwie bidon z rurką.

Polecamy: Ile słów powinno mówić dziecko w wieku dwóch-trzech lat, a ile w wieku sześciu?

Bidon z rurką – kiedy z z niego korzystać?

Oczywistym jest, że kubek otwarty powinien być podstawowym i głównym naczyniem do spożywania płynów, natomiast bidon z rurką używany np. poza domem w trakcie wyjść jest dobrym zastępnikiem. Picie przez rurkę to świetne ćwiczenie mięśni warg, policzków, języka i podniebienia, co z kolei wpływa korzystnie na rozwój funkcji narządów artykulacyjnych. Picie przez rurkę wspomaga również umiejętność koordynacji oddech-połykanie. Dodatkowym atutem bidonów ze rurką jest to, że dzieci je uwielbiają.

Bidon z rurką – na co zwrócić uwagę ?

Decydując się na zakup bidonu z rurką, należy dopasować go do wieku dziecka. Oto kilka kwestii na które warto zwrócić uwagę:

  • By bidon był odpowiedni dla dziecka, rurka powinna być średniej twardości – nie zbyt miękka, by nie prowokowała dziecka do przegryzania jej, jak również nie za twarda. Dla niemowlaków wybieramy rurkę o średniej średnicy – nie może być za cienka, ani za szeroka. Dzieciom powyżej drugiego roku życia, szeroka średnica rurki będzie odpowiadała, łatwiejszy będzie przepływ płynu, bez większego wysiłku ze strony dziecka;
  • Warto zwrócić uwagę także na jakość i materiał z jakiego wykonany jest bidon – bez substancji toksycznych. Istotna będzie także możliwość mycia w zmywarce lub sterylizatorze by utrzymywać bidony w czystości (szczególnie jeśli będzie piło inne płyny niż woda);
  • Wielkość bidonu dobieramy do wieku dziecka – maluszkom łatwiej będzie korzystać z bidonów o małych pojemnościach;
  • Zimą możemy korzystać z bidonu termicznego z rurką.

Polecamy: Kiedy odstawić smoczek? Jak to zrobić? [5 wskazówek]

M jak mama: Jak wspierać rozwój mowy dziecka?

Jak nauczyć dziecko pić przez bidon ze słomką?

Należy pamiętać, że nie każde dziecko od razu będzie potrafiło pić przez rurkę. Niektóre potrzebują czasu by się tej umiejętności nauczyć, inne załapią system picia od razu, a jeszcze inne z różnych przyczyn będą miały trudności (np. skrócone wędzidełko wargi górnej lub osłabione napięcie mięśniowe w obrębie warg). Prawidłowy sposób pobierania płynu przez rurkę jest wtedy, gdy wargi utrzymują końcówkę rurki, a język zatrzymuje się na niej i zasysa płyn.

Przy pierwszych próbach picia ze słomki pokażmy dziecku jak należy to zrobić, wlewając wodę do kubka i prezentując sposób picia – tak, by dziecko widziało, że płynu ubywa. Można również bawić się słomką robiąc „bańki” w wodzie. Ciekawym rozwiązaniem będzie wykorzystanie musów w miękkich opakowaniach z plastikową rurką. Kiedy dziecko chwyci ustami rurkę, opakowanie należy delikatnie nacisnąć tak, by mus trafił do jamy ustnej.

Należy pamiętać, że dzieci nie powinny przegryzać, żuć czy ssać rurki – prowadzi to do jej uszkodzenia. Mogą się też rozwijać pewne nawyki niekorzystnie wpływające na jamę ustną i uzębienie.

Sonda
Co podajesz dziecku do picia?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza