Za tym pojazdem oszaleje każdy maluch. Na co zwrócić uwagę kupując pierwszą hulajnogę?

2022-05-23 14:00

Moda na hulajnogi opanowała polskie ulice. Dzieci kochają je za szybką jazdę. Rodzice zaś doceniają za bezpieczeństwo i niewielkie rozmiary, ułatwiające przenoszenie i przewożenie. Skoro hulajnoga to teraz nieodłączny element dzieciństwa, to jaką wybrać dla najmłodszych dzieci? Jaka będzie najlepsza pierwsza hulajnoga dla malucha?

hulajnoga trójkołowa
Autor: Getty Images Jaką hulajnogę dla 2-latka wybrać?

Hulajnoga dla 2-latka przede wszystkim powinna być stabilna i bezpieczna. Wśród propozycji producentów przeważają hulajnogi trójkołowe. Zdarzają się, co prawda, modele na dwóch bardzo szerokich kołach, które dedykowane są małym dzieciom, ale nie będą one aż tak łatwe w utrzymaniu równowagi, jak modele na trzech kołach. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę wybierając bezpieczną hulajnogę dla malucha?

Spis treści

  1. Bezpieczna hulajnoga dla 2-latka – czyli jaka?
  2. Dwa koła z przodu czy z tyłu?
  3. Lepsza hulajnoga jedno czy wielofunkcyjna?
  4. Dodatkowe, przydatne funkcje hulajnogi dla malucha
  5. Hulajnoga dla 2-latka – nasz przegląd ciekawych modeli

Bezpieczna hulajnoga dla 2-latka – czyli jaka?

2-latki nie są tak sprawne ruchowo, jak starsze dzieci. Czasem mogą się jeszcze zachwiać, wywrócić. Będą próbowały nosić hulajnogi, ale nie zawsze sobie z tym poradzą. Warto zwrócić więc uwagę na kilka kwestii, które zwiększą bezpieczeństwo korzystania z hulajnogi przez najmłodszych.

  • Antypoślizgowy podest – to absolutny must have. Dzięki niemu maluch będzie naprawdę stabilnie stał na hulajnodze, niezależnie od pogody czy obuwia, jakie akurat będzie miał na sobie.
  • Opływowe kształty – hulajnoga dla 2 latka nie może mieć ostrych krawędzi. Trzeba się liczyć z tym, że upadki będą się dziecku zdarzać, więc muszą być jak najmniej bolesne.
  • Lekkość – dzieci często podnoszą hulajnogi, wspinają się z nimi chociażby na krawężniki. Jeśli hulajnoga będzie zbyt ciężka, przeważy malca przechylającego się do tyłu. Warto więc wybrać dobrej jakości plastik, a popularny metal i drewno zostawić dla starszaków.
  • Teleskopowa kierownica – dobre dopasowanie jej wysokości do wzrostu dziecka sprawi, że maluch lepiej zapanuje nad pojazdem.
  • Kółka z dobrej jakości gumy – są ważne, by hulajnoga łatwo pokonywała nierówności podłoża i mocno trzymała się nawierzchni. Na rynku można znaleźć hulajnogi już za 20-30 zł. Guma ich kół jest niestety zazwyczaj dość twarda, a co za tym idzie o wiele mniej bezpieczna.

Czytaj również: Hulajnoga dla dzieci. Miejski styl życia już dla rocznego maluszka

ROWER DLA DZIEWCZYNKI: jaki rower będzie najlepszy dla dziewczynki?

Dwa koła z przodu czy z tyłu?

Hulajnogi trójkołowe, czyli te najbardziej polecane dla 2-latków, są stabilne, niezależnie od tego, czy dwa kółka mają umieszczone z tyłu, czy z przodu pojazdu.

Można się jednak spotkać z opiniami, że dwa kółka z przodu, przy delikatnej, spokojnej jeździe zapewnią większą równowagę maluchowi. Z drugiej zaś strony, hulajnoga, która ma z przodu tylko jedno kółko, jest bardziej skrętna i łatwiejsza w manewrowaniu. Dwa kółka z przodu z kolei, wymuszają większe balansowanie ciałem i nieco wolniejszą jazdę podczas skrętów. W tym wypadku, warto dobrać ustawienie kół pod temperament swojego dziecka.

Lepsza hulajnoga jedno czy wielofunkcyjna?

Na rynku dostępnych jest całe mnóstwo modeli, których producenci proponują wszelakie modyfikacje. Hulajnoga może być jednocześnie substytutem rowerka biegowego, a nawet rowerka trójkołowego, z oparciem i pałąkiem do pchania. Czy to dobre rozwiązanie?

Z pewnością wielofunkcyjność jest przydatna chociażby na wyjazdy. Dziecko, które zmęczy się staniem, może jechać na siedząco, odpychając się nóżkami, a przy dłuższych wycieczkach będzie mogło się nawet oprzeć, pchane przez rodzica. Warto jednak zwrócić uwagę na dwie rzeczy. Łatwość modyfikacji i solidność wykonania.

  • Łatwość modyfikacji – jeśli decydujemy się na model wielofunkcyjny, lepiej zainwestować w taki, który zmienia kształt za sprawą kilku ruchów. Bez noszenia przy sobie dodatkowych części czy odkręcania śrubek. Jeśli dziecko będzie wiedziało o możliwości modyfikacji, z pewnością będzie chciało z niej korzystać, a rodzicowi ciężko będzie nosić przy sobie spore elementy i za każdym razem rozkręcać pojazd.
  • Solidność wykonania – nie oszukujmy się, nawet najdroższa hulajnoga wielofunkcyjna, nie zastąpi w pełni prawdziwego rowerka biegowego czy rowerka trójkołowego. Konstrukcja zawsze będzie bardziej delikatna, bo liczy się tu kompaktowość urządzenia. Droższe modele jednak mają sporą wytrzymałość. Więc dla lubiących wycieczki i długie spacery, zakup wielofunkcyjnego urządzenia może być korzystny.

Dodatkowe, przydatne funkcje hulajnogi dla malucha

Dziecko tak naprawdę niewiele potrzebuje do szczęścia w kwestii hulajnogi. Dodatkowe funkcje posłużą jednak rodzicom i usprawnią spacery czy pobyty na placu zabaw. Na co warto zwrócić uwagę?

  • Funkcja składania – jeśli kierownica składa się wzdłuż podestu będzie dużo łatwiej wsadzić sprzęt pod wózek, przewieść samochodem czy chociażby przynieść ją ze sobą odbierając dziecko ze żłobka lub przedszkola.
  • Pas do przenoszenia – niektóre modele mają załączony na karabińczyki, przyczepiony do kierownicy pas. Dzięki niemu, jeśli dziecku znudzi się jazda, można zarzucić hulajnogę na ramię i wygodnie nieść.
  • Saszetki, koszyki w zestawie – idealne, by schować napój, przysmaki czy zabawki. Taki gadżet do hulajnogi z pewnością się przyda.

Hulajnoga dla 2-latka – nasz przegląd ciekawych modeli

Oto 5 wybranych przez naszą redakcję, godnych uwagi modeli hulajnóg dla maluchów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza