Kąpiel z bąbelkami może być niebezpieczna. Pediatra wyjaśnia, na co należy zwrócić uwagę
Kąpiel z bąbelkami to niebywała frajda dla większości dzieci, ale także rodziców. Na rynku jest bardzo akcesoriów, które pozwalają spienić wodę, a dodatkowo mają obłędny zapach i kolor. Warto jednak pamiętać, że nie każde dziecko może kąpać się w wannie pełnej piany. Pediatra wyjaśnia, o czym należy pamiętać.

Zabawa w wodzie pobudza rozwój fizyczny i psychiczny dziecka. Stymuluje bowiem wszystkie zmysły do adaptacji w zupełnie innych warunkach. Co więcej, zabawa w wodzie wpływa na rozwój równowagi i koordynacji całego ciała. Kąpiel z bąbelkami to u dzieci numer jeden, gdy mogą dłużej posiedzieć w wannie. W końcu nie biorą takiej kąpieli codziennie, więc również rodzice chcą, aby miały z tego większą przyjemność.
Należy jednak pamiętać, że kąpiel z bąbelkami może za sobą nieść pewne zagrożenia.
Pediatra dr. Katie zdradza na profilu na Instagramie @foreverfreckledblog, na co należy szczególnie zwrócić uwagę, gdy kąpiemy małe dzieci w wannie z bąbelkami.
Zobacz także: Jak często kąpać niemowlę? Może wydać ci się to dziwne...
Nie każde dziecko lubi się myć. Na czele jest najczęściej mycie głowy, którego maluchy po prostu nienawidzą. I choć rezygnujemy z codziennych kąpieli, które nie są konieczne, to czasami wypadałoby dziecko porządnie umyć.
Sięgamy zatem po zabawki do kąpieli i inne akcesoria, które to mycie umilą, a niektórych zachęcą i w ogóle przekonają do wejścia do wody. Po to są kolorowe kule, które zmieniają kolor wody, pisaki do malowania wanny i płyny do stworzenia miliona bąbelków.
Niebezpieczna kąpiel z bąbelkami
Kąpiel w wannie pełnej bąbelków z wymyślnymi płynami, kulami do kąpieli i innymi gadżetami, które uatrakcyjniają mycie, jest najczęściej zalecana od 3. roku życia. Jednak nawet wtedy należy wziąć pod uwagę rodzaj produktów, po które sięgamy.
Wybór preparatów do tworzenia pian powinien być dostosowany do wieku malucha. Jeżeli nasz podopieczny ma jednak problemy skórne, lepiej wybrać sprawdzone preparaty dla dzieci z alergią skórną.
Pediatra ostrzega, że wybór nieodpowiednich środków do kąpieli z bąbelkami, może skończyć się infekcjami dróg moczowych i skóry. Wiele z nich ma bowiem w swoim składzie chemikalia, które doprowadzają do przesuszania skóry, a nawet egzemy. Infekcja dróg moczowych może również być efektem dłuższego siedzenia w wannie.
Pediatra podkreśla jednak, że kąpiel z bąbelkami od czasu do czasu, z jednoczesnym zachowaniem kilku zasad, nie powinna nikomu zaszkodzić.
O czym pamiętać?
Pediatra podkreśla, że kąpiel dziecka nie powinna trwać dłużej niż 20 minut. W przypadku skóry wrażliwej lub skłonnej do egzemy należy używać specjalnych płynów.
W każdym przypadku warto czytać każdą etykietę środków do kąpieli, które kupujemy dla dzieci. Nawet te, które na obrazku mają kolorowe zwierzątka, mogą zawierać szkodliwą chemię. Sięgamy więc po produkty do mycia z naturalnym składem. Niektóre z nich mają dodatkowo środki, które pomagają uzupełnić lipidową warstwę skóry.
Ponadto kąpiel z bąbelkami to mniejsza widoczność dziecka. Maluch może wpaść w pianę i nawet nie zauważymy, kiedy zanurkuje pod wodą. Dlatego ilość piany powinna być kontrolowana, a rodzic cały czas obecny w łazience.
Maty przeciwpoślizgowe to obowiązkowy element w wannie, tak samo, jak dywanik, na który dziecko wyjdzie, aby się nie poślizgnąć.
Na koniec całej kąpieli pediatra podkreśla, że dziecko należy dokładnie opłukać i wytrzeć. Wszystko po to, żeby na jego ciele nie pozostały resztki mydła i preparatów od bąbelków, które mogłyby podrażniać skórę.
Czytaj także: Naturalne kosmetyki do pielęgnacji dzieci i niemowląt – które wybrać [wyniki testowania]
Bakterie i brud na zabawkach. Czy trzeba czyścić i dezynfekować zabawki malucha?
Mycie głowy dziecku to dla ciebie katorga? Podpowiadamy, jak zrobić to bez krzyku