Kąpiel w pianie może być niebezpieczna. Pediatra wyjaśnia, na co należy zwrócić uwagę

2024-03-19 17:30

Kąpiel w pianie to niebywała frajda dla większości dzieci, ale także rodziców. Na rynku jest bardzo akcesoriów, które pozwalają spienić wodę, a dodatkowo mają obłędny zapach i kolor. Warto jednak pamiętać, że nie każde dziecko może kąpać się w wannie pełnej piany. Pediatra wyjaśnia, o czym należy pamiętać.

Kąpiel w pianie może być niebezpieczna. Pediatra wyjaśnia, na co należy zwrócić uwagę
Autor: Getty Images Kąpiel w pianie może być niebezpieczna. Pediatra wyjaśnia, na co należy zwrócić uwagę

Zabawa w wodzie pobudza rozwój fizyczny i psychiczny dziecka. Stymuluje bowiem wszystkie zmysły do adaptacji w zupełnie innych warunkach. Co więcej, wpływa na rozwój równowagi i koordynacji całego ciała. Kąpiel w pianie to u dzieci numer jeden, gdy mogą dłużej posiedzieć w wannie. W końcu nie pluskają się tak codziennie, więc również rodzice chcą, aby miały z tego większą przyjemność. A zabawy w wannie pełnej bąbelków to wielka radość.

Należy jednak pamiętać, że kąpiel w pianie może za sobą nieść pewne zagrożenia.

Pediatra, dr Katie, zdradza na profilu na Instagramie @foreverfreckledblog, na co należy szczególnie zwrócić uwagę, gdy kąpiemy małe dzieci w wannie pełnej piany.

Zobacz także: Jak często kąpać niemowlę? Może wydać ci się to dziwne...

Spis treści

  1. Urozmaicenie kąpieli
  2. Kąpiel w pianie może być groźna
  3. O czym pamiętać, szykując kąpiel w pianie dla dziecka?
  4. Jak zrobić pianę w wannie dla dzieci?
Kąpiel dziecka

Urozmaicenie kąpieli

Nie każde dziecko lubi się myć. Na czele jest najczęściej mycie głowy, którego maluchy po prostu nienawidzą. I choć rezygnujemy z codziennych kąpieli, które nie są konieczne, to czasami wypadałoby małego człowieka porządnie umyć.

Sięgamy zatem po zabawki do kąpieli i inne akcesoria, które to mycie umilą, a niektórych zachęcą i w ogóle przekonają do wejścia do wody. Po to są kolorowe kule, które zmieniają kolor wody, pisaki do malowania wanny i płyny, które przemieniają "zwykłą" czynność w bajkową kąpiel w pianie.

Kąpiel w pianie może być groźna

Kąpiel w wannie pełnej bąbelków z wymyślnymi płynami, kulami do kąpieli i innymi gadżetami, które uatrakcyjniają mycie, jest najczęściej zalecana od trzeciego roku życia. Jednak nawet wtedy należy wziąć pod uwagę rodzaj produktów, po które sięgamy.

Wybór preparatów do tworzenia piany powinien być dostosowany do wieku malucha. Jeżeli nasz podopieczny ma jednak problemy skórne, lepiej wybrać sprawdzone preparaty dla dzieci z alergią skórną.

Pediatra w swoim instagramowym poście ostrzega, że wybór nieodpowiednich środków do kąpieli w pianie, może skończyć się infekcjami dróg moczowych i skóry. Wiele z nich ma bowiem w swoim składzie chemikalia, które doprowadzają do przesuszania skóry, a nawet egzemy. Infekcja dróg moczowych może również być efektem dłuższego siedzenia w wannie.

Pediatra podkreśla jednak, że kąpiel z bąbelkami od czasu do czasu, z jednoczesnym zachowaniem kilku zasad, nie powinna nikomu zaszkodzić.

O czym pamiętać, szykując kąpiel w pianie dla dziecka?

Pediatra podkreśla, że kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 20 minut. W przypadku skóry wrażliwej lub skłonnej do egzemy należy używać specjalnych płynów.

W każdym przypadku warto czytać każdą etykietę środków do kąpieli, które kupujemy dla dzieci. Nawet te, które na obrazku mają kolorowe zwierzątka, mogą zawierać szkodliwą chemię. Sięgamy więc po produkty do mycia z naturalnym składem. Niektóre z nich mają dodatkowo środki, które pomagają uzupełnić lipidową warstwę skóry.

Ponadto kąpiel w pianie to mniejsza widoczność dziecka. Maluch może wpaść w bąbelki i nawet nie zauważymy, kiedy zanurkuje pod wodą. Dlatego ilość piany powinna być kontrolowana, a rodzic - cały czas obecny w łazience.

Maty przeciwpoślizgowe to obowiązkowy element w wannie, tak samo, jak dywanik, na który dziecko wyjdzie, aby się nie poślizgnąć.

Pediatra przypomina, aby na koniec kąpieli w pianie dokładnie opłukać i wytrzeć dziecko. Wszystko po to, żeby na ciele nie pozostały resztki mydła i preparatów do bąbelków, które mogłyby podrażniać skórę.

Przeczytaj także: Czas, by dziecko zaczęło kąpać się samodzielnie. Sprawdź, czy opanowało tych 8 zasad

Jak zrobić pianę w wannie dla dzieci?

Do przygotowania kąpieli w pianie potrzebny jest... płyn. Delikatną piankę tworzą i emolienty, ale większe efekty uzyskamy, dodając do wody płyn lub żel do kąpieli, przeznaczony dla najmłodszych. Dla starszego dziecka, które nie ma alergii i problemów skórnych, możemy przygotować kąpiel w bąbelkach, wykorzystując kosmetyk, którego my używamy - przeczytaj na opakowaniu, czy nie ma żadnych zastrzeżeń dotyczących wieku.

O czym pamiętać? Płyn wlewamy pod strumień wody, gdy ta leci z kranu - wtedy piany będzie dużo. Gdy płyn dodamy później, do wanny pełnej wody, ciężko będzie osiągnąć satysfakcjonujący efekt. A polewając pianę wodą z prysznica sprawimy, że będzie zanikać. Różne płyny dają dużo piany, tu ważniejsze jest to, jak dodajemy je do wody.

Przeczytaj także: Tatusiowie powinni czytać dzieciom bajki na dobranoc - wiesz dlaczego?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza