Zabawy w wannie: w co się bawić z niemowlakiem podczas kąpieli?

2015-12-21 22:04

Zabawy w wannie to wielka frajda dla każdego dziecka. Jedną z pierwszych form zabawy z rodzicem są zwykłe czynności pielęgnacyjne. Należą do nich, np.: np. kąpiel szkraba, balsamowanie jego ciałka, zmiana pieluszki, rozbieranie i ubieranie, jak również noszenie na rękach w celu uspokojenia niemowlaka, czy trzymanie w objęciach, aby odbiło mu się po obfitym posiłku. W co się bawić z niemowlakiem podczas kąpieli?

Kąpiel niemowlaka
Autor: thinkstockphotos.com|_miesiecznik_mjakmama

Spis treści

  1. Zabawy pielęgnacyjne dla noworodków i niemowląt
  2. Jak i w co bawić się z niemowlęciem podczas kąpieli?
  3. Jak się bawić z dzieckiem w wannie?
  4. Zalety zabaw w wannie 
  5. Wierszyki ułatwiające zabawy z dzieckiem w wodzie

U tak małych dzieci jak noworodki i niemowlęta, czyli do momentu ukończenia 1. roku życia, jedną z pierwszych form zabawy z rodzicem są zwykłe czynności pielęgnacyjne. Dzięki tym aktywnościom tworzy się między rodzicem a dzieckiem i między dzieckiem a rodzicem ważna więź emocjonalna na całe życie młodego człowieka. Dziecko szybciej się rozwija, jest szczęśliwe, czuje zainteresowanie swoją osobą w oczach najważniejszych ludzi na świecie, czyli rodziców. Zaczyna szybciej gaworzyć, co za tym idzie i mówić, jest sprawniejsze ruchowo, szybciej przewraca się na boki, zmienia pozycję ciała, chętniej siada i aż w końcu wstaje, bo jest bardziej zaopiekowane i świadome własnego ciała.

Sprawdź również kalendarz rozwoju dziecka >>

Czytaj także: Co robić, kiedy dziecko płacze w kąpieli?

Zabawy pielęgnacyjne dla noworodków i niemowląt

Przykładów zabaw pielęgnacyjnych jest wiele, np.:

  • najprostsza – podczas, np. balsamowania niemowlaka głaszczmy delikatnie poszczególne części ciała, nazywając  je, np. teraz  wcieram balsam w twoją rączkę, rączkę prawą, rączkę lewą, nóżkę prawą, nóżkę lewą, itd. aż wybalsamujemy całe ciałko,
  • podczas bardzo bliskiego kontaktu, np. podczas noszenia na rękach można bawić się z niemowlakiem w wesołe minki. Rodzic wyraża twarzą różne emocje, robi dziwne miny, a dziecko uczy się ich poprzez naśladowanie, jak również może dowiedzieć się jaką ma siłę sprawczą, ponieważ jeśli chwyci zbyt mocno za nos rodzica to dorosły zareaguje w odpowiedni sposób, są to pierwsze formy dialogu,
  • podczas zmiany pieluszki, lub przebieraniu można bawić się w: „Baran, baran – tryk, tryk” – rodzic mówi zacytowaną frazę jednocześnie pochyla się nad gołym ciałkiem dziecka, aby swoim czołem dotknąć do np. brzuszka dziecka, jego czoła, rączki, nóżki, itd.,, lub zabawa „A-ku-ku, nie ma-jest”- rodzic zasłania się pieluszką tetrową i mówi do dziecka „a ku-ku…(tu imię dziecka), gdzie jesteś?-nie ma…(tu imię dziecka)-jest” i zdejmuje pieluszkę z głowy.

Jak i w co bawić się z niemowlęciem podczas kąpieli?

Co zrobić, aby wieczorna kąpiel szybko nie znudziła się niemowlęciu? Aby początkowo z przyjemnej nowości, nie stała się kolejnym, nie zawsze miłym obowiązkiem dnia codziennego, który trzeba zaliczyć, żeby móc zasnąć w wygodnym łóżeczku. Kąpiel może być wspaniałą zabawą, a jednocześnie służyć rozwojowo dla pociechy.  A w dodatku kto powiedział, że niemowlę musi kąpać się zawsze w małej wanience. Nic bardziej mylnego, dziecko może kąpać się w dużej wannie, oczywiście przy zachowaniu maksimum bezpieczeństwa, czyli mała ilość wody, mata antypoślizgowa na całej długości wanny i obowiązkowa obecność rodzica nieustająco patrzącego i oczywiście podtrzymującego malca. Nie wstydźmy się również kąpać wspólnie ze szkrabem, wtedy zabawy w wodzie będą bardziej efektowne.

Czytaj także: Kosmetyki do kąpieli dla niemowlęcia

Jak się bawić z dzieckiem w wannie?

Dziecko leży w pozycji na brzuchu, rodzic podtrzymuje jego ciało, aby unosiło się na wodzie. W tej pozycji poruszajcie się po całej wannie. Wykonuj z dzieckiem przysuwanie i odsuwanie, skręty na boki, chlapanie nóżkami i rączkami, łapcie różne gumowe zabawki, podpływając do nich. Ułóż dziecko na plecach na sobie. To najtrudniejsza i niechętnie przyjmowana przez bobasa pozycja, dlatego bawcie się w tej przestrzeni w zabawy o charakterze wyciszającym, uspokajającym, np. polewaj ciało dziecka delikatnie wodą z zabawkowej konewki, kołysz się z dzieckiem na boki, niech woda obmywa was, delikatnie chlap ciało dziecka, jednak nie mocząc jego głowy.

W pozycji siedzącej niech dziecko dmucha na wodę, którą ty trzymasz w dłoni złożonej w łódeczkę. Dmuchajcie razem. Najlepsze efekty dmuchania będą wtedy, gdy będziecie kąpać się w wannie pełnej piany.

Czytaj także: Jak myć włosy niemowlakowi? 

Zalety zabaw w wannie 

Wodne igraszki stymulują rozwój dziecka – poprzez ćwiczenie koordynacji ruchowej, stanowią wspaniałą, wszechstronną gimnastykę dla mięśni i stawów, a poza tym budują więzi pomiędzy dzieckiem a rodzicem. Dostarczają również nowych wrażeń, takich, których w trakcie zabawy na macie edukacyjnej czy na podłodze dziecko nie doświadczy. Zabawy w wodzie nie są polecane dla dzieci poniżej 3. miesiąca życia, bo tak małe dziecko nie potrafi jeszcze trzymać sztywno główki. Nie można jednak zbyt długo z nimi zwlekać, bo do 6.–8. miesiąca życia malec zachowuje odruch z życia płodowego, polegający na tym, że nie boi się wody i nie otwiera ust podczas zanurzania.

Wierszyki ułatwiające zabawy z dzieckiem w wodzie

Podczas zabaw pielęgnacyjnych z dzieckiem warto wykorzystać wierszyki i powiedzonka znane ze swojego dzieciństwa. Śpiewając do dowolnej melodii, pokazujmy – na sobie i na dziecku – poszczególne części ciała.

1. Głowa, ramiona, palce nóg,palce nóg,Głowa, ramiona, palce nóg, palce nóg,Oczy, uszy, usta, nos,Głowa, ramiona, palce nóg, palce nóg...

2. Idzie, idzie misio Pysio do…(tu imię dziecka), zaraz zrobi cmok(całujemy dowolne części ciała).Starsze dziecko może samo wskazywać,gdzie chce być w następnejkolejności całowane.

3. Noski, noski eskimoski,Policzki, policzki króliczki,Kosi, kosi łapki,Kosi, kosi stopki.

4. Idzie raczek, nieboraczek,jak uszczypnie będzie znaczek.Idzie kominiarz po drabinie,tu zapuka, tu zastuka,aaa dzień dobry... (tu imię dziecka).

5. Policzymy, co się ma: mam dwie ręce,łokcie dwa, dwa kolana, nogi dwie– wszystko pięknie zgadza się.Dwoje uszu, oczka dwa, no i buzię teżsię ma. A ponieważ buzia je, chciałbymbuzie też mieć dwie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza